NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
35WERE~1.MP3
10
2
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA, GÜRCİSTAN İLE İLİŞKİLERİNİ KESME KARARI ALDI

Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden, ancak hiçbir uluslararası kuruluş ve devlet tarafından tanınmayan Abhazya, Gürcistan ile tüm ilişkilerini kesme yönünde karar aldı.Abhazya lideri Sergey Bağapş, güvenlik konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, bölgede meydana gelen patlamaların birbiriyle bağlantılı olduğunu belirterek, "Tiflis'in hayata geçirdiği devlet terörü yüzünden, bu ülkeyle tüm ilişkilerin kesilmesine karar verdiklerini" kaydetti.
07-07-2008 - kez okundu

Bağapş, Abhazya'nın Gagra, Sohumi ve son olarak Gali kentinde meydana gelen patlamalarda Gürcistan'ın eli olduğunu öne sürdü ve tüm bu olaylar karşısında sessiz kalamayacaklarını ifade etti. Abhaz yönetimi, daha önce de patlamalar nedeniyle Gürcistan ile sınır kenti Zugdidi ile Gali bölgesi arasındaki Enguri köprüsünü sivil geçişlere kapattığını duyurmuştu. Gali kentindeki bir kafede meydana gelen patlamada 4 kişi ölmüş, 6 kişi yaralanmıştı. Abhazya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama Abhazya'nın "Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da uluslararası kuruluşların Gürcistan'ın bölgedeki "terörist hareketlerine" karşı duyarsız kaldığı ve sorunların çözümünde yanlı tutum sergilediği iddia edildi. Açıklamada, G-8 ülkeleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), BM himayesindeki Gürcistan'ın Dostları Grubu ve BM Güvenlik Konseyi'nden bölgede yaşanan olayları dikkatle incelemeleri istendi. Gürcistan İçişleri Bakanlığı yetkilisi Şota Utiaşvili ise bölgedeki patlamalarla ilgili araştırma başlattıklarını belirterek, Abhaz yönetiminin iddialarının "uydurma ve saçmalık" olduğunu söyledi. Gürcistan Parlamentosu'nun, toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik faaliyet gösteren komisyon başkanı Şota Malahiya da yaptığı açıklamada, Abhazya'da yaşananların "etnik temizlik" olduğunu iddia etti. "Rusya'nın bölgedeki olayların tetikleyicisi olduğunu ve kışkırtıcı hareketleriyle gerginliği tırmandırdığını" öne süren Malahiya, komisyon olarak uluslararası kuruluşlara Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerine ilişkin mektup göndereceklerini kaydetti. Abhazya'ya ziyaretler Bu arada, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya'da yaşanan olaylar yüzünden gerilim giderek tırmanırken, AGİT ve BM gibi kuruluşlarda bölgede yükselen tansiyonu azaltmak için harekete geçti. AGİT üyesi 27 ülkeden büyükelçinin yer aldığı, Terry Hakala başkanlığındaki heyet, Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ile görüştü. Tkeşelaşvili'nin büyükelçilere, ayrılıkçı bölgelerde son dönemde yaşanan olaylarla ilgili ayrıntılı bilgi verdiği ve soruları yanıtladığı kaydedildi. AGİT heyetinin, başkent Tiflis'teki temaslarının ardından Güney Osetya ve Abhazya'ya giderek ayrılıkçı yönetim liderleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve diğer yetkililerle görüşmeler yapması bekleniyor. BM'den bir heyet de bölgede çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tiflis'e geldi. Gürcistan hükümeti üyeleriyle görüşecek heyetin daha sonra Güney Osetya ve Abhazya'da temaslarda bulunacağı bildirildi. Güney Osetya ve Abhazya'daki sorunlu bölgelerde, güvenlik ve istikrarın korunması amacıyla faaliyet gösteren Rus barış güçlerinin yanı sıra BM ve AGİT görevlileri bulunuyor. www.samanyoluhaber.com/haber-108087.html - 7 Temmuz, 2008 18:54:00 (TSİ)

Etiketler:
abhazya gürcistan ile ilişkilerini kesme kararı aldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır