NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
3
2
4SIMD.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
SAAKAŞVİLİ'NİN HESAP HATASI FİKRET ERTAN

Güney Osetya üzerinde patlak veren Gürcü-Rus çatışması ya da savaşı niye çıktı? Bu konuda ortaya atılan çeşitli sebepler var. Bunların kimi çatışmayı geri planda bulunan genel sebeplerle açıklıyor, kimileri de özel sebeplerle
10-08-2008 - 5 kez okundu

Biz sebebi Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin yaptığı vahim hesap hatasıyla açıklamayı tercih ediyoruz. Bu da şöyle: Güney Osetyalı askeriçevrelerin bir süredir Gürcü mevzilerini ve köylerini top atışına tuttuğunu, bununla Gürcistan'ı karşılık vermeye kışkırttığını biliyoruz. Nitekim, son günlerde Osetler bu konuda ileri gittiler de. Ancak, bu aşamada Saakaşvili, bu kışkırtmalara kapılarak ya da kendisini tutamayarak ordusuna bunlara karşılık vermeleri emrini verdi. Gürcü ordusu da emir üzerine başkent Tşinvali'yi ve çevresini ağır top ve roket ateşine tuttu. Bu olurken aynı zamanda Rus barış gücü askerlerine de saldırdı ve söylenenlere göre 10 Rus askerini öldürdü.

Tşinvali ve çevresine yağdırılan ateş sonucu Oset makamlarına göre 1.400 kadar sivil Oset ölürken, çok sayıda kişi yaralandı, binalar, tesisler ağır hasar gördü. İşte bu ağır bombardıman ve Rus barış gücü askerlerinin ölümü Rusya'ya Gürcistan'a saldırmak için beklediği fırsatı sundu ve onu harekete geçirdi. Esasen, Rusya, Tşinvali'ye ağır bombardıman yapılmasaydı ya da askerleri ölmeseydi harekete geçemezdi; çünkü gerekçesi olmazdı. Şimdi saldırı gerekçesini 'barış gücü operasyonu yapıyor, vatandaşlarımı koruyorum' diye açıklıyor. Bu gerekçeyi de Rusya'ya Saakaşvili sunmuş bulunuyor.

Diğer yandan, benim bu açıklamama 'Aynı kışkırtıcı durum ile kim karşı karşıya kalsaydı Saakaşvili gibi hareket eder, kışkırtmalara muhakkak karşılık verirdi. Saakaşvili ne yapsaydı? Kışkırtmaları seyretse miydi? diyenler de olabilir. Nitekim, televizyonlardan seyrettiğim kadarıyla özellikle Gürcü yorumcular Saakaşvili'yi ve saldırı kararını böyle savunuyorlar.

Ne var ki, bu ve benzeri savunmalar bana göre fazla anlam ifade etmiyor; çünkü liderlik, birçok başka şeyin yanı sıra her şeyi hesap etme, öngörme, bunlara göre hareket etme, küçük kazançlar için büyük kayıpları göze almama, bunlar için bütün bir ülkeyi tehlikeye atmamayı gerektiriyor.

Gürcistan da Saakaşvili'nin liderliğinde ne yazık ki G.Osetya'yı kazanayım derken kendisini Rusya ile karşı karşıya getirmiş bulunuyor. Bu çerçevede Rusya şüphesiz istediği sonucu alana kadar saldırılarına devam edecektir. İstediği ana sonuç da Gürcü kuvvetlerini Osetya'dan söküp atmak ya da bunların geri çekilmelerini sağlamaktır. Bu gerçekleşene kadar da hem Osetya'daki Gürcü kuvvetlerine ve hem de Gürcistan'daki hedeflere saldırmaya ara vermeyecektir.

Nitekim, bunun böyle olacağını da şimdiden görüyoruz. Osetya ile doğrudan alakası olmamasına rağmen Rus bombardıman uçakları Gürcistan'ın Poti Limanı ve Osetya'ya 30 kilometre uzaklıktaki Gori şehrini ve askeriüsleri bombalayıp duruyorlardı şu yazıyı yazdığımız sıralarda.

Buna ilaveten Abhazya cephesinin de hareketlendiği, Rus ya da Abhaz uçaklarının da Gürcü hedefleri bombalamaya başladıkları haberlerde yer alıyor. Bu da şüphesiz Gürcistan'ı zora sokacak bir başka ciddi gelişme sayılır. Bu çatışma ya da savaş hali şüphesiz dediğimiz gibi Rusya'nın istediği sonucu almasına kadar devam edecektir. Bu arada belki diplomatik yollarla Gürcü kuvvetlerin Osetya'dan çekilmeleri de sağlanabilir. Bu olursa Rusya buna çok sevinir; zira daha fazla askeririsk almadan istediği sonucu almış olur.

Silahlar sustuğunda Gürcistan hiç hesap edemediği bir durum ile karşı karşıya kalacak ve muhtemelen Osetya'yı tamamen kaybetmiş olacaktır. Şüphesiz aynı şey Abhazya için de söz konusu olabilecektir.

Bugünden görüldüğü kadarıyla Saakaşvili'nin hesap hatasının sonuçları Gürcistan için çok acı olacaktır.
Zaman

Etiketler:
saakaşvili hesap hatası fikret ertan

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır