NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
11
4SIMD.MP3
9
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA PLATFORMU'NA BÜYÜK DESTEK

Brüksel'de yapılan olağanüstü NATO Konseyi toplantısında Türkiye'yi temsil eden Babacan, toplantı ve temasların ardından basına yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin Gürcistan ile sınırı bulunan tek NATO üyesi olduğunu hatırlatarak, "Son gelişmelerden büyük kaygı duyuyor, bunları endişeyle izliyoruz" dedi.
19-08-2008 - kez okundu

"Üzerinde anlaşma sağlanan ateşkesin kalıcı olması, kalıcı bir barışın mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyoruz" diyen Babacan, artık siyasi ve diplomatik diyaloğun ön plana çıkması gereken bir dönemde bulunulduğunu ifade etti. İlk aşamada tarafların imzaladıkları anlaşmaya saygı göstermelerinin, daha sonra da sorunların diyalogla çözülmesinin istendiğini kaydeden Babacan, konseyde NATO - Gürcistan Komitesi kurulması kararı alındığını, Gürcistan'ın NATO ile yoğunlaştırılmış bir istişare mekanizması bulunduğunu, kurulacak olan komisyonun tarafları daha düzenli olarak bir araya getireceğini anlattı. Gürcistan'a insani yardımlar ve bölgede istikrar sağlanması konularında neler yapılabileceğinin ele alındığını bildiren Ali Babacan, Türkiye'nin öncülüğünde oluşturulması öngörülen Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu fikrinin dile getirildiğini, ilgi ve destek gördüğünü söyledi. Bu önerinin Moskova ve Gürcistan'a anlatıldığını belirten Babacan, yarın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Bakü'ye gideceklerini ifade ederek, "Azeri dostlarımızla da bu fikri tartışacağız" dedi ve bölgede fikir birliği sağlanmasının ardından bu mekanizmanın çalıştırılabileceğine olan inancını dile getirdi. Platform projesi üzerinde kavramsal çalışmaların yoğunlaştırılması gereği üzerinde duran Babacan, Moskova ile tekrar ve yüz yüze görüşüleceğini, yoğun bir diplomasi trafiğinin devam edeceğini, uluslararası kuruluşların çabalarına destek veren Türkiye'nin kendi girişim ve katkılarını da sürdüreceğini söyledi. Babacan, hedefin, ilgili ülkeleri bir araya getirerek "bölgede istikrar, barış, diyalog ve işbirliğini yoğunlaştırmak" olduğunu bildirdi. Babacan, bir soru üzerine, Boğazlardan geçen gemiler konusunda Montrö Antlaşması'nın geçerli olduğunu söyledi ve Türkiye'nin Gürcistan'a insani yardım amaçlı tüm girişimleri desteklediğini hatırlattı. (AA)

Etiketler:
kafkasya platformu büyük destek

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır