NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
10
4-5-6-7
13
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSYA ABHAZYAYI TANIYACAK OLSAYDI ŞİMDİYE DEK TANIRDI

Kabardey - Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatajuko, Nalçik'te yaptığı bir toplantı ile Güney Osetya olaylarını değerlendirdi. Valeri Hatajuko, Güney Osetya savaşının, Rusya Federasyonu barış gücü askerlerinin o bölgelerdeki barış ve güvenliği sağlayamadığını gösterdiğini, bundan dolayı uluslararası toplumun Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıması gerektiğini söyledi.
21-08-2008 - kez okundu

Kosova'nın bağımsızlığının uluslararası toplum tarafından tanınmasından sonra Rusya Federasyonu' nun, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bölgesinde bulunan de facto Cumhuriyetlerin bağımsızlığını tanıyacağı konusunda batıyı uyardığını hatırlatan Valeri Hatajuko, Rusya Federasyonu' nun bu bağlamda 6 Mart 2008 tarihinde Abhazya'ya uyguladığı ambargoyu kaldırdığını belirtti.
Bununla birlikte 18 Nisan tarihinde de Abhazya ve Güney Osetya ile direkt ilişki kurulmasını içeren bir kararname yayınladığını ifade eden Hatajuko, "Tüm bu gelişmeler çatışma bölgesinde gerginliğin artmasına neden oldu. Aslında Kosova'dan sonraki süreç mantıklı bir şekilde işletilip Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıkları da tanınsaydı, tüm bu trajediler yaşanmayacaktı" dedi. Rusya Federasyonu' nun Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımayacağını belirten Hatajuko "Tanıyacak olsaydı şimdiye dek tanırdı" diyerek Rusya'nın samimiyetsizliğine dikkat çekti.
Hatajuko, Rusya'nın bu bölgeleri kontrol altında tutmaya devam edeceğini ifade ettikten sonra Gürcistan'ın Güney Osetya'da soykırım yaptığı iddialarına değinerek, "Soykırım deyince hiç kimse Çeçenistan'da olanları unutmasın. Çeçenistan'da masum bir halkın yarısı hunharca öldürüldü, büyük bir çoğunluğu da yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda bırakıldılar" dedi.
Büyük ülkelerin kendi çıkarları peşinde olduklarını, küçük halkların geleceği veya varlığının onları pek ilgilendirmediğini söyleyen Valeri Hatajuko, "Nitekim batı ve büyük ülkelerin, Çeçenistan savaşında Rusya'nın yaptığı katliamlar esnasında savaşı durdurmak için hiç bir adım atmadıklarını gördük" dedi.
Hatajuko, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaşvili'yi de, "Hem liberalim, demokratım diyeceksin; hem de topla tüfekle bir toplumu dize getirmeye çalışacaksın. Bu olacak şey değil diyerek" sert bir şekilde eleştirdi.
Hatajuko, bu saatten sonra Abhazya ve Güney Osetya'nın Gürcistan'la tek devlet yapısı içinde yaşayamayacakları nı belirterek, "Uluslararası toplum, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıyarak, çok uluslu bir güçle de güvenliğini sağlasın" dedi. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
rusya abhazyayı tanıyacak olsaydı şimdiye dek tanırdı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır