NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4WORED1.MP3
9
35305319 - Adige Nise 15.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'NIN BAĞIMSIZLIK KUTLAMALARI

Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığının tanınmasının kutlanması Düzce'de gerçekleştirilmiştir. Abhazya'nın ve Güney Osetya'nın bağımsızlığının 26 Ağustos 2008 günü Rusya Federasyonu tarafından tanınması, toplumumuzda büyük bir sevinç yaratmıştır. Bu sevinçle ilk gün insanlarımız hiç bir çağrı olmadan derneklerimize koşmuş, düğünler yaparak, konvoylar oluşturarak sevinçlerini ifade etmişlerdir. Bu arada İstanbul'da Kafkas Abhaz Kültür Derneği'nde toplanan hemşerilerimiz, Türkiye'nin her tarafından gelecek insanlarımızla Düzce'de bir kutlama yapmaya karar vermişlerdir. Bu karar hiç bir kurum veya grubun kararı olmamış, o gün orada bulunan insanlarımızın ortak kararı olmuştur.
02-09-2008 - kez okundu

Federasyonumuz, hangi kurum olursa olsun ayırım yapmadan toplumumuz yararına olduğuna inandığı tüm etkinliklere verdiği desteği, bu kutlama vesilesi ile de ortaya koymuştur. Yapılacak etkinliğin toplumumuzda yaratacağı coşku ve heyecanın, bayram heyecanı içinde oluşacak birlik ve beraberlik anlayışının, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığının tanınması yolunda Türkiye'ye verilecek mesajların önemi ve yararları gözetilerek, bu etkinliğe destek kararı verilmiştir.

Başlangıçta büyük bir heyecan ile alınan bu kararın ve programın içi organizasyona kadar olan kısa süre içinde doldurulmaya çalışılmıştır. Bir yandan Düzce'deki arkadaşlarımızla temas içinde organizasyonun içeriği belirlenmeye, diğer yandan tüm kurumlarımızın katılımı sağlanmaya çalışılmıştır. Bu nedenledir ki, ilk gün yayınlanan duyurularda sonradan zaman zaman değişiklikler olmuş, birlik ve beraberliğin sağlanacağı umuduyla da, organizasyon sahibi olarak tüm kurum ve sivil platformların isimleri konulmuştur. Kutlama etkinliklerinin oluşturulması sırasında gözlenen farklı bilgilendir nedeni, tüm organizasyon çalışmalarının, bağımsızlığın tanınmasından sonraki 4 günde geliştirilmiş olmasıdır. 4 günlük sürede oluşan gelişmelerden bilgi sahibi olunduğunda, tüm hemşerilerimizin ortaya çıkan aksaklıkları anlayışla ve hoşgörü ile karşılayacağına inanıyorum.

Daha ilk taslak programlar yayınlandığında, 28 Ağustos Perşembe günü, Düzce Valiliği ve Emniyet'inin bu etkinliği yaptırmayacağı, bazı kurum yöneticileri tarafından dile getirilmiş ve etkinlikten vazgeçilmesi tavsiye edilmiştir. Buna karşın Federasyonumuza bağlı Düzce'deki derneğimiz ve onlara yardımcı olan Abhaz kardeşlerimiz, 29 Ağustos Cuma günü kutlamalar için Valiliğe müracaat etmişler, Düzce Bayramyeri köyü alanında yapılacak kutlamalar için izin almışlardır. Hatta Emniyet yetkilileri ile konvoyun gideceği güzergahı bile tespit etmişlerdir. Böylece programın içeriği, katılımcı kuruluşlar hariç 29 Ağustos Cuma akşamı netleşmiştir. Diğer taraftan, tüm kurumlarımızın geçmişteki olayları hiç olmazsa bir günde unutarak katılımları sağlanmaya çalışılmıştır. Ne yazık ki bu konuda başarılı olunamamıştır.

Böylece tüm kutlama hazırlıkları tamamlanmışken, 30 Ağustos Cumartesi günü sabah saatlerinde, bu etkinliğe katılmayacağını bildiren kurumlar bir bildiri yayınlamışlar, kendilerine bağlı kişi ve kurumlara katılmamaları yönünde mesajlar vermişlerdir. Sonuçta İstanbul'da tüm halkımızın iradesi alındığına inandığımız bu etkinlik kararı, Federasyonumuz ile Abhazya'nın Dostları Platformu'nun omuzlarında ve sorumluluğunda kalmıştır. Neticede takdiri toplumumuzun yapacağına inanarak, bu konuyu tartışma dışı tutmakta yarar görüyoruz.

Gelişmeler bununla da kalmamış, 30 Ağustos günü saat 16.00-17.00 civarında Düzce'deki Dernek yetkililerimiz Jandarma Alay Komutanlığı'na çağrılarak, bu kutlamaların yaptırılmayacağı ve yasaklandığı bildirilmiştir. Olayların gelişimini ve bu iptal kararının toplumumuzda yarattığı hayal kırıklığının takdirini kamuoyumuza bırakıyoruz.

Tatil günü son dakikadaki bu anlamsız iptal bildiriminin yarattığı şaşkınlık ve bilgi kargaşasına rağmen, Federasyona bağlı derneklerimizin üyesi olsun olmasın, tüm hemşerilerimiz programlarını bozmama kararlarını kendi iradeleri ile almış ve Düzce'ye gitme kararlarını uygulamışlardır. Ancak çoluk çocuk erken saatlerde yola çıkacak bazı hemşerilerimiz ve Dernek yöneticilerimiz, yolda çıkabilecek tatsız olaylara karşı uyarılmıştır ve bu da doğal olarak katılımın azalmasına neden olmuştur.

Sonuçta, tamamen hemşerilerimizin kendi iradeleriyle Düzce'ye, geri çevrilecekleri noktaya kadar gitme kararları alınmıştır. Federasyon yöneticileri olarak bizler bir tatsızlık olmaması için 31 Ağustos sabahı erkenden Düzce'ye gittik. Konvoyların yola çıktığı ve Düzce'ye geldiği haber alındığından Emniyet yetkilileri ile görüşmek üzere çağırıldık. Sonuçta ikna edici konuşmalarımız ve Düzce Emniyet yetkililerinin de anlayışlı tavırları ile Düzce'ye hemen hemen aynı saatte ulaşan konvoylarımız, Düzce'nin Arapçiftliği Köyü'ndeki Dernek binamıza yönlendirildi. Katılımcıların büyük coşkusu ile Dernek bahçesinde düğünümüz toplumumuza yakışır, vakur bir düzen içinde yapıldı.

Kutlama konuşmalarımız, şarkılarımız ve düğünlerimizle kutlamalarımız hiç bir tatsızlık olmadan sonuçlanmıştır. Böylece toplumumuz ve katılımcı örgütlerimiz, tüm engellemelere rağmen onurlu bir şekilde Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını Düzce'de kutlamıştır. Katılımın büyük ölçüde yukarıda izah edildiği şekilde engellenmesine rağmen, yine de 300 civarında küçük-büyük araç ile ve civar köylerden katılımlarla 1500 kişi civarında bir kalabalık kutlamaya iştirak etmiştir.

Bu vesile ile Federasyonumuz adına, başta etkinliğin tüm yükünü ve stresini taşıyan Düzce'deki Derneğimiz yöneticileri ve onlara destek veren Abhaz dostlarımız olmak üzere, Türkiye'nin her tarafından Düzce'ye tüm engellemelere rağmen koşan hemşerilerimize, organizasyonun gerçekleşmesinde bizlere büyük bir anlayışla destek olan Düzce Emniyet Müdürlüğü yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gelişmelerden çıkartılacak çok önemli dersler olduğunu düşünüyoruz. Olaylar göstermiştir ki örgütlü olmak ve cesaretli olmakla birçok zorluğun üstesinden gelmek mümkündür. Etkinlik sırasında gençlerimizin dile getirdiği ve toplumumuzdan talep ettiği birlik ve beraberlik ruhuyla nice kutlamalarda buluşmak dileğimizle, durumu kamuoyumuza saygılarımızla duyuruyoruz.Kafkas Dernekleri Federasyonu adına

Cihan Candemir

Genel Başkan

Etiketler:
abhazya ve güney osetya bağımsızlık kutlamaları

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır