NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
10
12
apsuva
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV, TÜRKİYE'DEKİ ABHAZYA DİASPORASI İLE DE GÖR

Abhazya diasporası, Türkiye-Rusya ilişkilerinin Kafkasya için çok büyük önem taşıdığını belirterek, Lavrov'a "İlişkilerin geliştirilmesinde diaspora olarak aktif rol alırız" mesajı verdi.
03-09-2008 - 5 kez okundu

-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Abhazya ve Güney Osetya'nın ekonomik yönden gelişmesi açısından önemli ekonomik yardımlar yapacaklarını belirtirken, Kafkasya'nın güvenliği açısından da Abhazya ve Güney Osetya'ya asker yerleştireceklerini bildirdi.

ANKARA (ANKA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul'daki günübirlik temasları çerçevesinde Türkiye'deki Abhazya diasporası ile de biraraya geldi. Abhazya diasporası, Türkiye-Rusya ilişkilerinin Kafkasya için çok büyük önem taşıdığını belirterek, Lavrov'a "İlişkilerin geliştirilmesinde diaspora olarak aktif rol alırız" mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın davetlisi olarak dün Türkiye'ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi ve Abhaz Diasporası temsilcileri ile biraya geldi. 45 dakika süren görüşmede, Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun ve komite üyelerinin yanı sıra, Ankara'daki Kafkas Federasyonu Başkanı Cihan Candemir, Federasyon üyeleri ve Abhazya'nın Türkiye'deki temsilcilerinden Abhazya Milletvekili Soner Gogua da bulundu.

Görüşmeyle ilgili olarak ANKA'ya açıklamada bulunan Gogua, toplantının başında diaspora olarak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'a Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'ya verdiği destek ve iki ülkeyi tanımasından dolayı teşekkür ettiklerini belirtti. Gogua, "Bundan sonra da bölgedeki Rusya'nın Kafkasya politikalarının destekçisi olduğumuzu ve olacağımızı kendilerine ilettik. Aynı şekilde Sayın Bakan da diasporanın bu süreç içindeki verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Bundan sonra da artık daha sık bir araya gelmemizi, çünkü bugün Kafkasya'da ortak çıkarın barış ve istikrar olduğunu, bunu hep beraberce inşa edeceğimiz söylediler" dedi.

-RUSYA, KAFKASYA'NIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK-

Lavrov'un, Rusya Federasyonu'nun bu bölgede Abhazya ve Güney Osetya'nın ekonomik gelişmesini de sağlamak amacıyla her türlü adımı atacağını ilettiğini kaydeden Gogua, "Bu bölgenin güvenliği için her adımı atacaklarını, artık bölge güvenliğinin Rusya'nın garantisi altında olduğunu, bununla ilgili olarak ne gerekiyorsa yapılacağını ilettiler" dedi. Gogua, Güney Osetya ve Abhazya'nın tanınmasından sonra Dışişleri Bakanlıklarının çok ciddi bir çalışma içerisine girdiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her iki tarafta da temsilciliklerin, büyükelçiliklerin açılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bunların akabinde hemen sınır anlaşmaları, gümrük anlaşmaları ve ekonomik anlaşmalar yapılacak. Bunun dışında çok ciddi bir şekilde maddi yardım yapılacağını Sayın Bakan söyledi. Ayrıca her iki ülke ile alakalı olarak barış gücü olarak gerekli olan asker ve teçhizat sayısını bulunduracaklarını ve bölgenin güvenliğini sağlayacaklarını söylediler. Biz de kendilerine önümüzdeki günlerde yapılacak bu anlaşmalarla ekonomik anlamda çok ciddi adımlar atılacağını söyledik. Özellikle 2014 yılında yapılacak kış olimpiyatlarına Türkiye tarafından da çok ciddi bir katılım olacağını söyledik. Bunun içerisinde diaspora olarak da gerekli yeri alacağımız açıkladık" dedi.

-TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDE ABHAZYA ARACI OLACAK-

Gogua, Bakan Lavrov'a, çok hassas bir dönemden geçildiğini söylediklerini belirterek, Türkiye'de yaşayan Abhazlar olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdiklerini söyledi. Gogua, "Hatta bu ilişkilerin geliştirilmesinin sadece Abhazya ve Güney Osetya için değil, bölgenin barışı ve istikrarı için çok önemli olduğunu dile getirdik. Bu ilişkilerin geliştirilmesinde Kafkas diasporası ve Abhazya olarak, hem Rusya'daki diasporamızı hem de Türkiye'deki diasporamızı kullanarak bu sürecin içinde aktif yer alabileceğimiz kendilerine ilettik. Bunun bölgemiz için de çok önemli olduğunu altını çizdik" dedi.

Bakan Lavrov'un Türkiye'nin Kafkasya'daki gelişmeler karşısındaki tutumuna "üstü kapalı" olarak değindiğini söyleyen Gogua, "Bakan Lavrov, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile yaptığı görüşme neticesinde Türkiye'nin Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımadığını ama bunu saygıyla karşıladıklarını söyledi. Zaten bizim de ilk etapta dile getirdiğimiz buydu. Hemen bugün yarın Türkiye'nin tanıyacağını biz de tahmin etmiyorduk. En önemlisi olan her iki ülke ile de diyalog ortamının kurulması ve hükümetler arası diyalog ortamının açılmasıydı. Bu konuda da önümüzdeki günlerde de daha olumlu adımlar atılacağını tahmin ediyoruz. Çünkü aldığımız izlenime göre Türkiye'nin son dönemde Kafkasya politikası biraz değişeceği görüşündeyiz" açıklamasında bulundu. (ANKA)

Etiketler:
rusya dışişleri bakanı lavrov türkiye abhazya diasporası ile de gör

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır