NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
9
35WERE~1.MP3
4WORED3.MP3
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ŞAMİL TAYYAR DAN İLGİNÇ ABHAZYA YORUMU !

Yerel Basın tarafından Kayseri'ye davet edilen Şamil Tayyar ve Oğuz Berk arasında Şamil Tayyar'ın " Ergenekon ağırlıklı Çerkes ve Abaza yapılanmasıdır" açıklamasından dolayı tartışma yaşandı. Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar, Ergenekon'la ilgili çok önemli bir açıklamada daha bulundu ve Oğuz Berk'i Ergenekoncu ve Provakatör olarak suçladı.
04-09-2008 - 5 kez okundu

Tayyar konferansa başlarken,

"Ergenekon ağırlıklı Çerkes ve Abaza yapılanmasıdır." şeklinde beyanından dolayı bir açıklama yapması gerektiğini, Kayseri'de çok Çerkes'in yaşamasından dolayı uyarıldığını söyleyen Tayyar, daha önce yaptığı açıklamasını "Benim "Ergenekon ağırlıklı Çerkes ve Abaza yapılanmasıdır" ifademi Ergenekoncular, Çerkes yurttaşlarımızı kendi saflarına çekmek veya benim üzerimdeki tepkileri artırabilmek için kullandılar. Canıyla, kanıyla, her şeyiyle bu ülkeye sahip çıkan Çerkesleri tenzih ederek söylüyorum ki, maalesef Ergenekon Çetesinin yönetim kademesinde çok sayıda Kafkas kökenli olduğu görülüyor. Benim bu ifademi evirip çevirip bir başka hale soktular, şimdi ben bir PKK bir Kürt örgütü dediğim zaman, bu ülkeye anayasaya, canıyla, ruhuyla bağlı olan Kürt vatandaşlarımızı rencide etmiş olur muyum, ben olmadığını düşünüyorum.O ince ayrıntıyı çok iyi vurguladığımızı düşünüyorum. Benim bu ifademi çarpıtarak kullandılar, ama şu da bir gerçek, Ergenekon silahlı örgütünün yönetim kadrosunda maalesef Kafkas kökenli vatandaşlarımızın sayısı fazla, Ama ben burada Kafkas kökenli vatandaşlarımızı suçlayıcı bir tavır içinde değilim. Ama bu konuyu çok farklı bir boyuta getirdiler.

açıklaması ile konuya giren Tayyar, Hırant Dink cinayetinden, Sauna Çetesine, Rahip Santora cinayetinden, Malatya katlimanı kadar tüm olayların Ergenekon işi olduğunu, dolayısıylada bu işlerinde Çerkes organizasyonu olduğunu belirtti.Konferansın devamındaki soru cevap bölümünde genel yayın yönetmenimiz Oğuz Berk söz alarak;

--"Konuşmanızı baştan sona dinledim, bu konudaki köşe yazılarınızı, röportajlarınızı da takip ettim.Ben bir Çerkes'im ve şu ana kadar söylediklerinizden fazlasıyla rahatsız oldum. Niye rahatsız oldum, konferansın başından beri bir sürü pislik saydınız ve bu konferansa "Bu organizasyon ağırlık Çerkesler ve Abazalardır diye başlayarak, çok doğal olarak Ergenekon'un yaptığı tüm pisliklerin faturasını Çerkeslerin üstüne yazdınız. Bunu teessüfle karşılıyorum, bu bir bölücülüktür. İkincisi Türkiye'de 59 tane, Kafkas Federasyonuna bağlı dernek size bir çağrıda bulundular.Bir örgütün içerisinde 3-5 tane Çerkes olabilir. Bu pisliğe bulaşmış insanlar olabilir, yazar namusunuz varsa bu pisliğe bulaşmış isimleri açıklayın, bizde gereken tepkiyi verelim diye, 59 dernek açıklama yaptı ama siz herhangi bir açıklama yapmadınız. Eğerki ipliğini Pazara çıkarmaya çalıştınız Ergenekonla Çerkesleri bu ülkede bir cephe haline getirmeye çalışıyorsanız, hedef haline getiriyorsanız sizi kınıyorum."

Şeklinde Şamil Tayyar'ı eleştirdi. Tayyar yöneltilen eleştirilere şok edici cevaplar verdi. Tayyar;

-- Belliki buraya Provakatif amaçlı gelmişsiniz. Bende sizi kınıyorum. Bu üslüp üslüp değil. Bir defa suç işliyorsunuz, siz bana yazar namusunuz varsa gibi, çok ağır bir ithamla konuşamazsınız. Ama bellki kavga etmeye gelmişsiniz, hiç önemli değil, bana bir çok yerde istedikleri kadar küfrediyorlar, bunlara sizde katılabilirsiniz, sizinle kavga ederim, bu konuda zerre kadar korkum yok. Konuşmamın başında özetle söyledim. Bu ülkeye kanıyla canıyla hizmet eden yurt sever Çerkes vatandaşlarımızı tenzih ediyorum. Ergenekon örgütünün yönetim kadrosunda 3-5 değil, üyelerinden bahsetmiyorum, yönetim kadrosunda ağırlıklı olarak Çerkeslerin olduğunu ifade ettim. Eğer siz bir Ergenekoncu değilseniz bundan niye rahatsız oluyorsunuz?

Oğuz Berk

---Helal olsun Helal olsun, yoruma

Şamil Tayyar

---Şimdi başkaları farklı bazı şeyler söylediler, bazıları acaba Kürt mü, PKK'lımı gibi laflar ettiler, eski Ülkücü olduğumu da söylüyorum, hatta eski ülkücü de söylemiyorum, ben hala ülkücüyüm. (Salondan alkışlar) En az sizler kadarda yurtseverim. Şimdi bakıyorum bu mevzuya girmeyecektim, çok suistimal edildi. Bakın bu gün bir çok gazetede bir haber var, Rusya Güney Osetya'nın ve Abhazya'nın bağımsızlığını onayladı, bazı örgütler çıktılar sevinç naraları attılar. Biz acaba Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurulduğunda Doğu ve Güney Doğu'da bazı Kürt Vatandaşlarımız o Kuzey Irak'taki Kürt Devletini alkışladıklarında yüreğimde nasıl bir derin sızı oluşuyorsa, burada sizi hiç ilgilendirmeyen bir hadisede sizin sadece etnik kökenlerinizi ön plana çıkartarak sevinç naraları atmanızı ben açıkcası anlamıyorum. Eğer sizin için asli olan bu memleketin yüce menfaatleri ise, burada Gürcülerde yaşıyor, peki siz Gürcüleri üzecek, diğer etnik kökenleri rahatsız edeck bri davranıştan niye kaçınmıyorsunuz. Bir gazetede bir haber vardı okumak için özellikle getirecektim şimdi bulamıyorum, Kafkas Derneklerimi nedir bir açıklama yapmış, diyorki, "Türkiye'nin Gürcülerin yanında yer almasından rahatsız oluyoruz." Bu memlekette çok sayıda Gürcüde var. Neden Rusya'nın Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasına bizde destek vermeliymişiz. Türkiye'nin menfaatleri Abhazya'nı tanınmasını gerektiriyorsa Türkiye tanır. Ama konudaki hassasiyetinizi Gürcüler konusunda göstermiyorsunuz? Kürtler konusunda göstermiyorsunuz başka konularda göstermiyorsunuz? Neden ? Çünkü bizdeki değerler hiyerarşinin tepesine etnik kökeninizi yerleştirirseniz eğer, o zaman böyle ucube görüşler ortaya çıkıyor. Ben en az sizler kadar yurtseverim, daha fazla demiyorum. Ben buraya gelmeden önce bir Çerkes arkadaşımızla konuştum, ayrıca bu organizasyonu yapan örgütlerin ikisinin başında Çerkes arkadaşlarımız var, benim çerkeslerle bir problemim yok,devletle bir problemim yok, askerle bir problemim yok. Ben sadec bazı yanlışları ortaya koyuyorum, ama siz kalkıp bu soruyu da sorabilirsiniz, "Zaman Gazetesine böyle bir açıklama yaptınız ama biz yanlış anladık, bunu bir açıklayın" deyin, ama yazar namusunuz varsa, sizi kınıyorum, şimdi siz tokatı atıyorsunuz, ondan diyorsunuz ki anlatın.

Oğuz Berk

--- Ama siz bütün pislikleri siz bizim üzerimize sardınız.

Şamil Tayyar

--- Ya nerden çıkardınız, hangi ifadeden çıkardınız

Oğuz Berk

----Bunun içerisinde kaç tane Çerkes şerefsiz varsa, Ergenekonda, açıklarsınız, olanda olmayanda, burada medya önünde tartışmayalım ama bütün bir milleti bu pisliğe bulaşmış olarak itham edemezsiniz. Kimse açıklayın bunları.

Şamil Tayyar

--- Yapmayın arkadaşlar ya yapmayın. Özellikle tenzih ederek söylüyorum dedim.Salonda çıkan tartışmalardan sonra konu değiştirildi.

Kaynak:Uzunyayla.com

Etiketler:
şamil tayyar dan ilginç abhazya yorumu !

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır