NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
12
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DİPLOMATİK İLİŞKİLER BAŞLADI

Rusya'nın Gürcistan'dan bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya ile resmi diplomatik ilişkilerini başlattığı bildirildi.
10-09-2008 - kez okundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, resmi diplomatik ilişkilerin başlatıldığını, söz konusu cumhuriyetlerle dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma anlaşmalarının da çok yakında imzalanacağını söyledi. Güney Osetya ve Abhazya ile diplomatik ilişkilerin başlatılması için nota teatisinde bulunduklarını ifade eden Lavrov, 'Rusya, iki yeni cumhuriyetle büyükelçilik seviyesinde ilişki başlatmıştır. Bu, barışı ve tüm bölgenin güvenliğinin güçlendirilmesini teşvik edecek. Bundan Gürcistan da yarar görecek' diye konuştu. Lavrov, Rusya, Abhazya ve Güney Osetya'nın karşılıklı olarak birbirine her türlü yardımı yapacağını kaydetti. Gürcü ordusunun AB ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) anlaşmalarına aykırı bir şekilde silahlandığını savunan Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Cenevre'de bu çatışmanın çözümüyle ilgili yapılacak uluslararası toplantıda, öncelikle dünkü ziyaret sırasında (Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Moskova ziyareti) üzerinde anlaşmaya varılan konuları ele almalıyız. Bundan daha da önemlisi bölgedeki güvenliği ve barışı daha geniş ölçekte güvence altına alacak önlemler üzerine yoğunlaşmalıyız. Son birkaç yılın tarihini akıllarda bulundurduğumuzda, Gürcistan'ın yeniden silahlandırılmasını önlemenin önemini görürüz. Gürcistan'ı silahlandıranlar AB ve AGİT anlaşmasını ihlal ediyorlardı. En önemlisi AB'nin çatışma bölgelerindeki güçlerin silahlandırılmasının önlenmesi ilkelerini ayaklar altına alıyorlar.' AB'nin bu çatışmanın çözümünde yaptığı katkıya teşekkür eden Lavrov, 'Bu çatışmanın çözümü için 15 Ekimde Cenevre'deki uluslararası toplantının hazırlığını yapan AB dönem başkanı olarak Fransa ve Avrupa Komisyonu üyeleriyle yakın bir işbirliği yapmak istiyoruz' dedi. Bu arada, Rus İtar-Tass ajansı, Rusya'nın, bu bölgeleri tanıması ve büyükelçilik düzeyinde ilişki kurmasının ardından, hem Tshinvali, hem de Suhumi'de resmi temsilcilikler açtığını duyurdu. 10.09.2008>>>A.A.

Etiketler:
diplomatik ilişkiler başladı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır