NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3
4WORED1.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAFKASLARDA KAZANANLAR KAYBEDENLER

ABD ve Rusya bir süre daha Kafkasları çalkandırarak boy gösterisi yapacak ve göze aldıkları ufak tavizlerden sonra iki taraf da son hesapta bu oyundan kazançlı çıkacak gibi görünüyor. Kaybedenler kulübünün baş üyesi ise hiç şüphesiz Gürcistan olacak, en azından kısa vadede... Saakaşvili'ye karşı şimdiden yükselen muhalif seslerin Rusya'nın da desteğiyle hükümeti devirme yoluna gitmeleri muhtemel ki bu durum ülkede uzunca bir süre siyasi kaosu hâkim kılacaktır. Gürcistan'ın kısa vadede NATO üyeliğinin tehlikeye girmiş olmasının yanı sıra, orta vadede Rus etkisine daha açık bir ülke haline gelme ihtimali de hiç düşük değil. Ukrayna'yı da yakın gelecekte NATO üyeliğinin beklediğini söylemek zor gibi.
12-09-2008 - 5 kez okundu

Kafkas denkleminde en çok sıkıntı çekenler ise AB ve başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleri olacaktır. Türkiye'nin, Karadeniz'e demir atan Amerikan gemilerini ve bu konuda yaşadığı sıkıntıları Rusya'ya çok açık bir dille anlatması ve etkili bir diyalog mekanizması kurması burada çok önemli. Bu bakımdan Kafkasya İstikrarı ve İşbirliği Platformu'nun hayata geçirilmesi oldukça önemli bir kazanım sağlayacaktır; hem de Rusya'yla ilişkilerin çok taraflı bir yapı içerisinde kurulması, Batı ile ilişkilerimizde sıkıntı yaşamamızı da engelleyecektir. Bu projenin hayata geçirilmesi Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından her ne kadar zorlaşmış olsa da, Türkiye'nin bu insiyatif için çabalarını sürdürmesi bile hareket alanını genişletecek, ilişkilerinde elini rahatlatacaktır.

Transatlantik ilişkileri de sıkıntı bekliyor önümüzdeki dönemde. Zira Beyaz Saray'ın Sarkozy'nin Moskova ziyaretini nahoş karşıladığını bilmekle beraber, Gürcistan krizinin yönetiminde AB'nin ön plana çıkmasından çok da memnun olmadığını tahmin etmek güç değil. Özellikle Fransa ve Almanya'nın Rusya'ya karşı takındığı ılımlı tavırla birlikte, Irak meselesinde oluşan çatlak belirginleşiyor ve daha da derinleşecek gibi görünüyor. Zaten NATO içinde bu durum baş göstermeye başladı bile. ABD'nin Doğu Avrupa ülkelerini yanına alarak yaptığı Gürcistan hava sahasını Rusya'ya karşı NATO'ya ait Awacs savaş uçaklarının koruması teklifi, Türkiye, Almanya ve Fransa'nın karşı çıkması üzerine reddedildi. Önümüzdeki günlerde ortaya atılacak Rusya'yı, Gürcistan'ı ve Ukrayna'yı hedef alan benzer teklif ve adımlar bu gerilimi daha da tırmandırabilir. AB içinde de aynı sıkıntı hâkim. Fransa ve Almanya'nın Rusya'ya karşı izlediği dengeli ve hassas politika, İngiltere ve Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bazı üyelerin tepkisini çekebilir. Kimi üyeler mümkün olduğunca Kafkasya'ya bulaşmama taraftarıyken, diğerleri bir an önce Gürcistan ve Ukrayna'ya yaklaşmanın yollarını aramak isteyecektir; Rusya'yla ilişkilerde yaşanan zorluğa bir de bu mesele eklenecek.

Maalesef mevcut tabloda yanıt bekleyen pek çok soru var: Dünyada birçok kriz bölgesine batmış olan ve sürekli olarak çıkış stratejileri üretmeye çalışan ABD ve rakibi Rusya, 11 Eylül sonrası dünya konjonktüründe bu gerginliği daha ne kadar tırmandıracak, tırmandırabilecek? ABD ve Rusya'nın taviz vermez politikaları arasında sıkışıp kalan Güney Osetya ve tüm Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu kendilerini bu düellodan ne şekilde en az yara alarak kurtarabilir? İki 'cephe´arasında kalan Türkiye daha ne kadar ip cambazlığı yapmak zorunda kalacak? Elimizde kalan tek cevap ise; güvenlik algılayışı, tehditler, savunma teknikleri ve ne kadar değişirse değişsin, küçük ülkelerin halklarının çektiği zulmün büyük güçlerin kanlı hesaplarında hiçbir zaman hiçbir değeri olmadığı...

KAYNAK: http://taraf.com.tr/haber.asp?id=16746

Etiketler:
kafkaslarda kazananlar kaybedenler

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır