NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
11
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUS BAŞBAKAN KARAÇAY - ÇERKES'İ GERDİ..

Karaçay- Çerkes halkı, dün Karaçay - Çerkes Cumhuriyeti Başbakanlığına atanan Vladimir Kaishev'i tartışıyor. Karaçay - Çerkesliler yeni atanan başbakanı sürpriz olarak değerlendirdiler. Karaçay - Çerkes Cumhuriyeti'nde 1998 yılında oluşan mutabakat gereği Cumhurbaşkanı Karaçay asıllı, Başbakan Çerkes, Parlamento Başkanı ise Rus asıllı oluyordu. Bu atama ile bu mutabakat bozulmuş, sıkıntılı bir durum ortaya çıkmış oldu.
18-09-2008 - kez okundu

Hatırlanacağı üzere, 1998 yılında yapılan Karaçay - Çerkes Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Çerkes asıllı Stanislav Derev seçimleri kazanmasına rağmen seçimler iptal edilmiş, Vladimir Semenov Cumhurbaşkanı yapılmıştı. O zaman Karaçay - Çerkes iç savaşın eşiğinden dönmüştü. Bunun sonrasında etnik mutabakat uzun uğraşlar sonucu sağlanabilmişti. Karaçay - Çerkes Cumhurbaşkanlığına yeni seçilen Boris Ebzeev'in Moskova'dan bir Rus'u getirip Başbakan yapması Çerkes ve Abazalar arasında şaşkınlığa ve hoşnutsuzluğa yol açtı. Yerel gözlemciler 2 defa girdiği Karaçay- Çerkes Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halk tarafından seçilmeyip Moskova tarafından atanan ve hukukçu kimliğinden çok politik kimliği ile bilinen Boris Ebzeev'in bu tavrının cumhuriyette ciddi sıkıntılara sebeb olabileceğini belirtiyorlar. Kavkaz Uzel'e açıklamalarda bulunun vatandaşlar Vladimir Kaishev'in Başbakan olarak atanmasına şaşırdıklarını, Karaçay - Çerkes cumhuriyetinin sorunlarını bilmeyen, tanımayan birisinin Moskova'dan getirilerek Başbakan yapılmasını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
rus başbakan karaçay - çerkes gerdi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır