NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11
4SIMD.MP3
4WORED3.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KADİROV, TÜRK İŞADAMLARINI YATIRIMA BEKLİYOR

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov, Türk işadamlarına ülkesinin yeniden yapılanma sürecine katılmaları çağrısında bulundu. Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini belirten Kadirov, Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'ı da ülkesine bekliyor.
23-10-2008 - 5 kez okundu

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov, 15 yılda yaşanan iki savaşla yerlebir olan ülkenin yeniden yapılanma sürecinde Türk işadamlarını beklediklerini söyledi. Suikasta kurban giden babası Hacı Ahmed Karidov'un vasiyeti üzerine yaptırdığı caminin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen açılış törenleri çerçevesinde Zaman'a konuşan Ramzan Kadirov, Türkiye ile Çeçenistan arasındaki dostluğu her alanda geliştirmek istediklerini söyledi. Kadirov, "Biz Rusya Federasyonu'na bağlı bir ülke olarak isteriz ki; Çeçenistan'daki işlerimizi Müslüman işadamları yapsın. Gelmek isteyen kardeşlerimize bütün imkanları sağlayacağız. Biz altyapıyı hazırlayacağız. Çeçenistan'daki bir üniversiteyi neden Türk işadamları yapmasın? Türkiye ile her zaman işbirliği yapmaya hazırız." şeklinde konuştu. Çeçenistan'daki savaştan dolayı birçok insanın Türkiye'ye göç ettiğini hatırlatan Kadirov, Türkiye'ye gelmeyi çok istediğini de ifade etti. Kadirov, Türkiye'de bazı grupların kendi aleyhinde kampanya yürüttüğünü öne sürüyor. Çeçenistan'da daha fazla cami yaptıracağını söyleyen Kadirov, "Çeçenistan'da inançların, âdetlerin en iyi şekile yaşanması için elimden gelen her şeyi yapacağım." dedi.


Gül ile Erdoğan'ı bekliyoruz
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Çeçenistan'da görmekten mutluluk duyacağını vurgulayan Ramzan Kadirov, "Bu, bizim için büyük bir olay olur. Gül ile Erdoğan'ın çalışmalarını takdirle izliyorum. Türk halkı, bu iki liderinin kıymetini iyi bilsinler. Türkiye'yi daha iyi yerlere taşıyacaklarına inanıyorum. Kendilerini, Çeçen kardeşlerini görmeye ve ülkede yapılan hizmetleri görmeye davet ediyorum." ifadelerini kullandı.
Çeçen Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov'un beyin takımı, üniversiteyi Türkiye'de okumuş ve güzel Türkçe konuşuyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Amruddin Edilgiriyev, "Biz Türkiye'de okuduk, Türkleri çok sevdik. Türkiye nedense bize soğuk davranıyor. Araplara ve diğer İslam ülkelerine rağmen caminin modeli dahil her şeyini Türkiye'den aldık.'' diyor. Amruddin Edilgiriyev, yakından takip ettiği Türkiye'ye en kısa zamanda gelerek Çeçen vatandaşlarına ülkesindeki gelişmeleri anlatıp, geri dönmeye davet edeceğini söyledi. 1997'de Çeçenistan'ın 'ilk cumhurbaşkanı' Ahmed Kadirov ve Çeçenistan müftüsü Türkiye'ye gelir ve bir camide namaz kılar. Bu camiden çok etkilenen Kadirov, Çeçenistan'a böyle bir cami yapılmasını ister. 2004'te bir suikasta kurban gidince arkadaşları Kadirov'un bu vasiyetini oğlu Ramzan Kadirov'a anlatır. Oğul Kadirov da babasının vasiyetini yerine getirerek Kafkasya'da benzeri olmayan bu camiyi, malzemesinin tamamına yakın kısmını Türkiye'den getirterek Türk ustalarına yaptırır. Bu devasa eser, caminin yanında eğitim ve kültür hizmeti ile Çeçen halkına hizmet verecek. Hacı Ahmad Kadirov Camii'nin kubbelerini inşa eden Çınar Kubbe Genel Müdürü Adem Çınar'ın özverili çalışmasından çok etkilenen Cumhurbaşkanı Kadirov, cami açılışında kendisine 'Çeçenistan üstün hizmet nişanı' taktı.
Camisiz bir şehir olan Grozni'de ilk cami inşaatı 1989'da başlamış, 1994'te Çeçenistan'da başlayan şiddetli savaş, ülke insanının asırlarca hayal ettiği büyük mabedin gerçekleşmesine engel olmuş. İkinci kez cami yaptırma denemesi de 1998'de Konya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla başlamış, bir yıl sonra savaş yeniden yüzünü gösterince cami, bombardımanda büyük hasar görüp yıkılmış. (Fahri Öztoprak/ZAMAN)

Etiketler:
kadirov türk işadamlarını yatırıma bekliyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır