NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
apsuva
4WORED1.MP3
13
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KABARDEY- BALKAR'DAKİ SINIR GERGİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

Kabardey- Balkar Cumhuriyetindeki yerel sınırların belirlenmesi tartışmaları ve bunun Kabardeyler ile Balkarlar arasında oluşturduğu gerginlik devam ediyor. Kabardey- Balkar Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Kabardey sivil toplum kuruluşları, Kabardey - Balkar Parlamentosu'na ve Cumhurbaşkanı'na açık mektup yazarak, Parlamentoda görüşülmekte olan ve Balkarların talepleri doğrultusunda yapılacak olan yerel sınırların belirlenmesi yasa tasarısı görüşmelerinin durdurulmasını talep etmişlerdi.
21-12-2008 - kez okundu

Bu talep üzerine dün birinci tur görüşmeleri yapılmış olan yerel sınırların belirlenmesi hakkındaki yasa tasarısı Kabardey - Balkar Parlamentosu tarafından ikinci turu yapılmadan belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Bu erteleme kararına bu kez de Balkarlar tepki gösterdi. Balkar Yaşlılar Konseyi, Kabardey - Balkar Parlamentosu Başkanı Boris Beçelov'a bir mektup yazarak, yerel sınırların belirlenmesi yasa tasarısının ertelenmesini eleştirerek bu yasa tasarısının çıkmasının zorunlu olduğunu, bu konuda Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi'nin kararları bulunduğunu belirtti. Balkar Yaşlılar Konseyi, söz konusu yasa ile Balkarların tarihi topraklarının yasal garanti altına alınacağını savunuyor. Kabardeyler ise buna şiddetle karşı çıkarak, Balkarların hakları olmayan ve tarihte yaşamadıkları toprakları talep ettiklerini belirterek, bu yasanın kabul edilmesi durumunda Kabardey - Balkar Cumhuriyeti'nde Kaberdeyler ile Balkarlar arasında etnik çatışmaların yaşanacağını, bunun da Kabardey- Balkar Cumhuriyetini istikrarsızlığa götüreceğini belirtiyorlar. Bilindiği gibi, Balkarlar bu yasa tasarısı ile Balkarların toplu olarak yaşadıkları Babukent, Bılım, Bezengi, Kaşhatav,Elbrus, Tırnıauz, Kendelen, Verhni Balkariya, Verhniy Baksan gibi yerleşim yerlerinin Balkar toprağı olarak yasal güvenceye alınmasını talep ediyor ve bunun için mücadele veriyor. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
kabardey- balkar sınır gerginliği devam ediyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır