NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11
4WORED3.MP3
4WORED1.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
THAMETELERİMİZİN DİLİNDEN XABZE 2. BÖLÜM: KIZ İSTEME VE NİKAH MERASİMİ

Nikah Öncesi ve Nikah sırasında neler yapılırdı ? Eskilerin kız isteme ve nikah şekilleri...
24-12-2008 - kez okundu

Videoyu Gönderen: Çetin Güral

2001 yılında Ankara'da çekilmiştir.

Şogen Ali Amca,

Lokur Necati Amca (Allah mekanını cennet eylesin)

ve ismini sayamadığımız diğer büyüklerimiz hazır bulunmaktadır.

Görüntülerde yer alan genç simalar

Çetin Güral (Kurmaliy)

Ömer Enes (Ansıgo)

Ömer Keskin (Hajelh)

Şimdi düğünle ilgili mevzuya nerden başlasak acaba , önce kız istemek gerekiyor sanırım.

Şimdi bir adam gelin almayı murad etmişse önce çok sevdiği yaslı komuşusunu çağırır, çağrılan kişi ya arkadasıdır ya yakın akrabası veya süllalen yaslıca büyük olur.Sonra çağrılan kişiye dönerek yengeniz bir gelin olması gerektiği konusunda başımın etini yiyiyor.

Bu konuda birsey yapmak gerekiyor, gelen yalnızca komşu ise bacınız gelin almak istiyor denir.Birini aramak bulmak lazım diye söyler.söylenen kişide tabiki evlenecek yasa gelmiş oğlun varsa evlendireceksin der.

Aklınızda biri varmı gelin olarak düşündüğünüz biri varmı diye sorar.Söylenmesi gereken biri varsada söyleriz üstümüze düşen vazifeyide ifa ederiz der.

Evsahibi aklımızda biri yok siz münasip birini bulursanız memnun oluruz der.Bunun için sizinle paylastık bu meseleyi der.Gelen yaşlı misafirde yapılması gereken herseyi yaparız inş der.

Araştırılır ve sorulur uygun bir gelin adayı bulunursa gelinip söylenir .Ben uygun olacağını düşünüyorum sizde uygun görürseniz girişimde bulunuruz der.

Sizin uygun gördüğünüz kişi bizim içinde uygundur sizin uygun görüşünüze güvendiğimiz için size söyledir der evsahibi.Uygun görülen gelin adayının akrabalarından tanıdığı biri varsa aracı gider.

Sizin için uygun bir aile var sizde uygun görürseniz hayırlı bir iş başlatalım denir.Gelinin ailesine damadın ailesinin ne derece uygun oldugu söylenir .Gelinin aileside uygun olmayan bir aileyi gelip bize teklif etmezdin sana güveniriz ,senin tanıdığına bizde güveniriz der.

Bize yakıştırdığın aileyi bizde kabul ederiz senide kırmayız diye olumlu bakarlar.Eğer bu gelinin ailesi damadın ailesini tanıyor olupta gercekten uygun görmüşlerse böyle cevap verilir.Aksi yöndeyse farklı yanıtları olur.

Şİmdilerde kız istemeye bir kerede değilde bikac defa tekrar edilirse sanki daha değerli olunuyormuş hissi tasırlar.Şimdilerde bazı teferrıatlar başlatıldı ancak eskiden uygun görülen bir aileyse ilk istemede olumlu yanıt verilirdi.

Aracı bu girişiminden sonra döner damadın ailesine gelir derki ben gittim söz aldım.Gidilip uygun biriyle uygun bir nikah tarıhı alınırsa isabetli olur der.Bir atlı ve iki yaya olmak üzere belirlenen kişiler gider ve tarihi alırlar.

Onlardan alınan tarih üzre bütün akrabalara haber gönderilir.Nikah gününden önce istişare yapılır orda nikahta gitmesi gerekenlerde belirlenir.

Eskiden cerkes geleneklerine göre en fazla 3 veya 4 atlı giderdi nikaha kız tarafına.Şimdi nikaha az gidersen yalavararak aldığın izlenimi çıkıyor çok gidersen zorla aldığın manası çıkıyor.

Çok gidilirse yakışıksız oluyor istesenizde istemesenizde alacağız anlamı çıkıyor.Bu anlamdan habersiz olan bugundeki insanlar bir otobus dolusu insanı nikaha yolluyor ,çok kalabalık gidilir.Aslında kalabalık gitmek adaba aykırı ve ayıptır.

Şimdi nikahta koyun kesilmez kıymetli misafirler için koyun kuzu kesilir.Nikahı çok pahalıya mal etmemişlerdi eskiler çünkü yeni akraba olunuyordu iki aile.

Kurban kesilirse kızları için bulunmaz nimet olmuş veya kızlarını vermekten çok sevindikleri anlamı çıkardı.O yüzden herseyi yedirir ve içirirler ancak kurban edilen hayvanın başı masaya konmazdı.Kurban oldugunun bilindiği nokta kesilen hayvanın başının masaya konmasıydı.

Şimdi nikaha gidiliyor ve orda toplananlara thamede böyle bir hayırlı iş için geldik der.Allah her iki aile içinde hayırlı kılsın ve yardımcı olun bu konuda denir.Şimdilerde hersey konuşulur istenen istenilmesi gereken hersey önceden konuşulur.

Eskıden yalnızca söz alınırdı ne alınacak verilecek konuşulmazdı.Nikahta thamedeler bir araya gelir orda uygun olan kararlaştırılırdı,onlar karar verilerdi.Şimdi ise önceden bunlar her iki aile tarafından halediliyor.Nikah kıyılır nikah hediyesi olarak kırmızı altın verilirdi.Nikah bedelleri şimdi ağırlaştı.

Eskiden nikah merasimleri mütevazi ve çok sade olurdu.Günümüzde nihak merasimleride abartılı şatafatlı ve lükse kaçılarak yapılıyor.

Çok güzel seyler değil bunlar ve bunlarla insanlar övünç kaynağı yapmamalılar.

Kaynak:www.muslumancerkes.com

Etiketler:
thametelerimizin dilinden xabze 2 bölüm kız isteme ve nikah merasimi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51