NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
10
35WERE~1.MP3
1
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
STALİN EN BÜYÜK RUS OLAMADI

'En Büyük Rus' yarışması sürpriz sonuçla bitti. Eski Sovyet lideri Stalin yarışmada birinci değil üçüncü oldu. Ortaçağ'da Avrupalı istilacılara karşı ülkeyi koruyan Prens Nevsky birinci, eski başbakan Stolipin ikinci sırada
31-12-2008 - kez okundu

Rusya devlet televizyonu Rossiya'nın yaptığı 'En Büyük Rus' yarışmasında beklenenin aksine eski Sovyet lideri Josep Stalin birinci değil üçüncü oldu. Yarışmanın birincisi Ortaçağ'da Avrupalı istilacılara karşı ülkeyi koruyan ve Rusya'yı birleştiren Aleksander Nevsky oldu.
Kendi halkından milyonlarca insanı öldüren, sürgüne ve çalışma kamplarına gönderen Stalin son birkaç yıldır Rusya içinde özellikle devletin değişen politikalarıyla farklı bir gözle görülüyor.
Son üç aydır yarışmada önde giden Stalin, Noel'den hemen önce birinciliği 10 bin oyla Ortaçağ Rusya kahramanı Aleksander Nevsky'e kaptırmıştı. Stalin'in bu yarışmada lider durumda gitmesi Rusya'da tartışmalara da neden olmuştu. Hatta programın yapımcıları oy veren izleyicilerden başkalarına da oy vermelerini istemişti.
Gürcistan doğumlu olan Stalin yönetimde olduğu 1920'lerden 1953 yılına kadar ülkeyi adeta bir diktatör gibi yönetmişti. Yaptıklarından dolayı uzun süre ülkede pek çok kişinin sevmediği Stalin daha sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı mücadelesi ve ekonomi politikaları nedeniyle tekrardan iyi bir şekilde anılmaya başlamıştı.
Yarışmanın jüri üyelerinden aktör ve yönetmen Nikita Mikhalkov, "Şimdi ciddi olarak ulusumuzun neden Stalin'i üçüncü seçtiğini düşünmeliyiz" diyerek durumun endişe verici olduğunu belirtiyor.
Yarışmada ikinciliği reformcu Başbakan Pyotr Stolipin kazandı. Stolypin 1911 yılında uğradığı suikast sonucu ölmüştü. Stalin yarışmasının bitmesine az bir süre kala aldığı oylarla şair Aleksandr Puşkin'i geri bıraktı. Çar Birinci Pyotr (veya Büyük Petro) beşinci, Bolşevik Devrimin önderi Lenin ise altıncı oldu. Lenin'in Stalin'in arkasında kalmasıysa yarışmanın sansasyonu oldu. Komünist Parti de organizatörlerin internet oylamasında hile yaparak Stalin'in kazanmasını engellediğini iddia etti.

Sovyet lideri Josep Stalin üçüncü

1- Aleksander Nevsky
2- Pyotr Stolypin
3- Josep Stalin
4- Aleksandr Puşkin
5- Büyük Pyotr (Deli Petro)
6- Lenin
7- Dosteyevski
8- Suvorov
9- Mendeleyev
10- Korkunç Ivan

http://www.taraf.com.tr/haber/24599.htm

Etiketler:
stalin en büyük rus olamadı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır