NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
10
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MEDVEDEV: 'KRİZ KUZEY KAFKASYA'DAKİ EYLEMLERİ ARTIRABİLİR'

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ülke genelindeki ırkçı saldırılarda artış olduğunu belirterek, bunun ulusal güvenliğe karşı tehdit oluşturduğunu söyledi. Medvedev, Rusya İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerini kabulünde yaptığı açıklamada, bu tırmanmadan duyduğu endişeyi dile getirerek, ''aşırı uçların saldırıları büyük kaygıya yol açıyor.
06-02-2009 - kez okundu

Geçen yıl bu tip saldırılarda yüzde 30'luk bir artış oldu'' diye konuştu. Rusya'nın değişik ulus ve inançlara sahip insanların eşit şekilde yaşadığı bir ülke olduğunu ifade eden Medvedev, ''Dolayısıyla bu tip saldırılar ulusal güvenliğimize yönelik bir tehdittir'' dedi.
Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen işçilerden bazılarının, mevcut küresel ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybetmeleri halinde suç işleyebilecekleri uyarısında bulunan Medvedev, ''Yabancı işçi piyasasında yüzde 50'lik daralma yüzünden sadece kaçak işçi çalıştırılmasında değil aynı zamanda suç olaylarında da artış olabilir. Bilindiği gibi dışarıdan gelen işçilerin işlediği suç oranı da giderek artmakta'' şeklinde konuştu.
Ekonomik krizin ülkenin güneyindeki ''İslamcı'' radikallerin eylemlerinin artırmasına neden olabileceğini de kaydeden Medvedev, ''Aşırı uçtakiler terörist faaliyetlerini, Kuzey Kafkasya bölgesindeki Dağıstan ve İnguş Cumhuriyeti yetkililerin itibarını düşürme faaliyetlerini de artırıyorlar'' dedi.
Toplantıya katılanlardan İçişleri Bakan Yardımcısı Yevgeniy Şkolov da yaptığı açıklamada, aşırı sağ örgütlerin terörizmden daha ciddi bir tehdit haline geldiğini belirterek, ''Terörist gruplarla aynı hatta bazen daha fazla zarar veren aşırı uçlardaki grupların eylemleri ciddi bir sosyal sorun haline geliyor'' ifadelerini kullandı.
Merkezi Moskova'da bulunan insan hakları örgütü SOVA Grubu, geçen yıl 96 kişinin ırkçı saldırılar sonucu hayatını kaybettiğini ve 400'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.
Rusya'da dazlaklar diye bilinen aşırı ırkçı grupların saldırılarına en fazla eski Sovyet cumhuriyetleri olan Orta Asya ülkelerinin, Asya ve Afrika ülkelerinin vatandaşları maruz kalıyor.
İnsan hakları örgütleri, ekonomik krizin, ırkçı grupların saldırılarının daha da artmasına yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar. Başbakanı Vladimir Putin de başkanlığı sırasında aşırı ırkçı suçlara karşı ''sıfır tolerans gösterilmesi'' talimatı vermişti.
Rusya'ya özellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelip ağır işlerde çalışan işçilerin sayısı milyonlarla ifade edilirken, ekonomik kriz yüzünden geçen yaz ayından beri yaklaşık 2 milyon yabancının işini kaybettiği belirtiliyor. Yetkililer, yaklaşık 1 milyon yabancı işçinin de bu yıl içinde mevcut işini kaybedebileceğini ifade ettiler. (AA)

Etiketler:
medvedev kuzey kafkasya eylemleri artırabilir

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır