NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13
12
4WORED1.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇENİSTAN'DA GEÇİCİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER HÜKÜMETİ İÇİN

Çeçenistan'da geçici Birleşmiş Milletler Hükümeti için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Üye Devletlerin Başkanlarına ve Hükümetlerine Çağrı
02-07-2004 - kez okundu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Üye Devletlerin Başkanlarına ve Hükümetlerine Çağrı

Biz, Çeçen, Rus ve tüm dünya halkları,
Birleşmiş Milletlere ve insanların kaderlerini ve insanlık medeniyetini umursayan, Batı'nın aklından çıkmış ve 10 yıldır Kremlin'in sömürgeci güçlere teslim edilen Avrupa'nın bir köşesi konusunda hassas olan devletlere inanç dolu çağrı yapıyoruz.
Rus hükümeti, üçyüz yıldır devam eden toplu katliamdan katliama, kuşatmadan kuşatmaya, sürgünden sürgüne bir trajedinin yeni bölümünü yazmaktadır. Yüzyıllarca süren bu sömürgecilik insanlık adına bir utançtır ve trajedidir, Rus ve Çeçen halklarını ayırmaktan ziyade birleştiren ortak bir acıdır.
Biz, Çeçen vatandaşları,
On yıldır, fakirleşen devletimizi, haritadan silinmiş başkentimizi, köylerimizi, tarlalarımızı, ormanlarımızla birlikte, halkımızın da yavaş yavaş adeta yok olduğunu görüyoruz.
Oğullarımızın, kızlarımızın, babalarımızın, annelerimizin, kocalarımızın, eşlerimizin, kardeşlerimizin, gece yarısı götürüldüklerini, hapse atıldıklarını, işkenceye maruz kaldıklarını, tecavüze uğradıklarını, sakatlandıklarını ve öldürüldüklerini görüyoruz.
Yeni büyüyen neslimiz, doğduklarından beri savaştan başka bir şey görmemiştir. Böyle yetişen bir neslin savaşı ve silahı bir çözüm olarak görmesinin ve gittikçe fanatikleşerek teröre bulaşmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Bu durum ileride bir kan davasına dönüşüp gençlerimiz gerçekten de intikam duygularıyla donanabilirler.
1997'de gerçekleşen demokratik şeçimlerin ardından oluşan ve uluslararası toplumla birlikte Rusya Federasyonu tarafından tanınan, siyasi statümüzün çeşitli bahanelerle bozulması meşruiyetimizin tartışılması, ardından bir kukla yönetimin atanması sonra da uydurma bir referandum sonucu irademizin tamamen yok sayılmasını şiddetle kınıyoruz.
Biz, Rus vatandaşları,
Asker üniformalı gençlerimizin cesetlerinin binlercesinin gizlice şehir ve köy mezarlıklarımıza, defnedilmek için getirildiklerini bilmekteyiz.
Askerlerimizin, bir avuç diktatör ve satılmış generallerin kumandası altında her gün ağır suçlar işlemeye zorlandıklarını bilmekteyiz.

Bu savaşın onbinlerce erkek ve kadını yok ettiğini ve öldürülen insanlarla birlikte ülkemizin demokrasisinin, soğuk savaşın bitiminden sonra gözbebeğimiz olan özgürlüğümüzle birlikte yavaş yavaş yok olduğunu görmekteyiz.
Biz, tüm dünya halkları,
Rus korkusu, tümüyle yok olma tehlikesi ile yüz yüze olan, Avrupa'nın küçücük bir bölgesi, Çeçenya adı verilen bir ülkede yaşayan Çeçenlerin yaşadığı dramı onlarla paylaşmaktayız.
Biliyoruz ki; bilinçli ve haince bir planla, soykırımla karşı karşıya bırakılan bu halkın kaderi geçmişte yaşandığı gibi yine binlerce insanın hayatını kaybetmesiyle son bulacaktır.
Sayın Genel Sekreter, Devlet ve Hükümet Başkanı hanımefendi ve beyefendiler,
Uluslararası toplumun hala bu acımasız olayları duymazdan gelmesini kabul edilemez görmekteyiz. Gerçekleşen vahşete göz yumulmasını hiçbir vicdan kabul edemez. Burada yaşanan vahşetten ve soykırımdan insanlık olarak hepimizin sorumlu olduğunu unutmamamız gerekmektedir.
Çeçenistan'ın geçici olarak Birleşmiş Millet tarafından yönetilmesini, aynı anda Çeçenlerin silahsızlanmasını, Rus askeri güçlerinin ve işbirlikçi yönetimin çekilmesini öngören Çeçen Cumhuriyeti İçkeriya'nın Dış İşleri Bakanı İlyas Ahmadov tarafından sunulan 'Şartlı Bağımsızlık' planının (*) altına imzamızı atıyoruz.
Birleşmiş Milletleri'n gözetimi altında geçecek bu geçici dönem sonrasında, savaştan sağ kurtulmayı başarmış Çeçenler kendi parlamentolarını ve kendi hükümetlerini seçeceklerdir.
Biz, Çeçen, Rus ve tüm dünya halkları,
Ahmadov'un planının hemen uygulanması için her türlü faaliyetlerin yapılması talebiyle size çağrıda bulunuyoruz.
Buna bağlı olarak BM Çeçenistan Özel Temsilcisinin bir an önce atanmasını talep ediyoruz.
Rusların ve Çeçenler'in can güvenliği, her iki tarafın da kazanamayacağı bir savaş mantığına terk edilemez.
Uluslararası topluluk ve Birleşmiş Milletler, sürmekte olan bu savaş konumunun, onurlu bir barış ile yer değiştirmesine yardımcı olmalıdır.

Soyadı:
Adı; Baba adı:
Adres
Telefon -Ev : İş: Cep:
E-Posta adresi:
Doğum Tarihi (gg/aa/yyyy):
İşi, iştigal alanı:
Tarih (gg/aa/yyyy): İmza:

Doldurulmuş formu, lütfen Transmillet Radikal Partisinin Moskova bürosuna:
107045 Moskova, Pechatnikov per.6
veya (095) 208-1805 nolu faksa gönderiniz

Etiketler:
çeçenistan geçici birleşmiş milletler hükümeti için

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır