NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
apsuva
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KABARDEY VE BALKARLAR ARASINDAKİ GERİLİM NALÇİK'TE TARTIŞILDI

"Barış ve İstikrar İçin Haklar Arası Uzlaşı" isimli yuvarlak masa toplantısı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'te gerçekleştirildi. Toplantıya, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından Kabardey-Balkar Adige Khase Başkanı Muhammed Hafitze, Kabardey Kongresi Başkanı Muazin Haçetlov, Dünya Adige Kardeşliği Derneği Başkanı Zamir Şuhov, Abhazya Gazileri Birliği Başkanı Aleksey Bekşokov, Terek Kazakları Temsilcisi Ataman Nikolay Lubyan ve Balkar halk hareketi "Alan" adına General Sufyan Beppayev katıldı. Toplantıda ayrıca Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın iç politika danışmanı Renat Karçaa ve Kabardey-Balkar Başbakan Yardımcısı Rus asıllı Dimitri Neçaev'de misafir olarak bulundu
17-02-2009 - kez okundu

.
Toplantıda bir konuşma yapan Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkar Şubesi Başkanı Prof. Dr. Petr İvanov, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde ciddi etnik gerginliğin yaşandığını belirterek dış güçlerin ve bazı radikal dini grupların Kabardey ve Balkarlar arasında bir çatışma çıkartarak, ülkeyi İnguşetya, Çeçenistan ve Dağıstan gibi istikrarsızlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Yuvarlak Masa'da bir konuşma yapan Balkar sivil toplum hareketi başkanı General Sufyan Beppayev, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde birilerinin Kabardey ve Balkarlar arasında çatışma çıkartarak buradan siyasi menfaat temin etmeyi hedeflediklerini söyleyerek Balkar Yaşlılar Konseyi'ni üstü kapalı bir şekilde eleştirdi. Beppaev, hiç kimsenin Balkarlar adına konuşamayacağını, Balkar halkının böyle bir yetkiyi hiçbir kişi veya kuruma vermediğini söyledi. Sufyan Beppaev sözlerini, "Kötü halk yoktur. Kötü insanlar vardır" diyerek tamamladı.
Kabardey Balkar Adige Khase Başkanı Muhamed Hafitze de söz konusu toplantıda yaptığı konuşmada, Çerkeslerin Büyük Çerkesiztan veya Rusya Federasyonu içerisinde ya da ayrı bir Çerkes Cumhuriyeti kurma gibi bir fikirlerinin olmadığını, bu düşünceleri Rusya ile Çerkesler'in arasını açmak isteyen yabancı güçlerin ortaya attığını belirtti.
Toplantıda, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki istikrarsızlığın ve etnik gerginliğin müsebbibi olarak Balkar Yaşlılar Konseyi ve Duma Milletvekili Prof. Dr Mihail Zalihanov'un yürüttüğü faaliyetler gösterildi.
Yuvarlak Masa toplantısında Kabardey ve Balkarlar arasında ortak bir koordinasyon konseyi oluşturulması kararı alındı. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
kabardey ve balkarlar arasındaki gerilim nalçik tartışıldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır