NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
apsuva
4WORED1.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BAZILARININ CHP AÇILIMI VEYA CHP'NİN ÇERKESLER AÇILIMI;

Malum seçim atmosferine girdik, artık siyasiler için dernekler çok önemli, dernekler içinde siyasiler çok önemli. Siyasilerin oya, derneklerinde önemsendiklerini hissetmeye ihtiyacı var. Ama toplumun talepleri bu görüşmelerin neresinde onun cevabını bilmiyorum işte. Bu ziyaretler sonunda toplumsal kültürel olarak ne elde edildi, onu da bilmiyorum.
02-03-2009 - kez okundu

Mesela bu dönemlerde siyasilerle görüşmeler, niye hep tek merkezlidir ve rüzgara karşı yapılır onu da bilmiyorum. Mesela Baskın Oran'la, Ufuk Uras'la, Murat Karayalçın'la, Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmeler, AKP, MHP, SP ve diğer partilerin temsilcileri niye ile yapılmaz. Birilerinin "Demokrat Tavır" anlayışları böyle mi gerektiriyor, yoksa kendi dünya görüşlerini, topluma mı, empoze etmeye çalışıyorlar. Mesela % 47 oyu (aynı zamanda Çerkesler dende, ) almış, bir parti bizim kurumlarımızın niye gündeminde yoktur. Belli bir partiye angaje olmak, toplumun talebimidir, yoksa dernek yöneticilerinin kendi görüşlerini toplumun görüş gibi lanse etme gayretimidir.Birilerinin CHP'ye angaje olma gayreti, karşı tarafta birilerindede, AKP'ye angaje olmak, olarak cevap buluyor, işte bunu da anlamıyorum. Bu gayretlerin altında toplumsal talepler mi var, bireysel taleplere toplumsal destek bulma endişesi mi var?

Çarşaf açılımı ve Kur'an Kursu açılımlarına giren CHP'nin Çerkes açılımı, Kafkas açılımı. V.s gibi açılımı varda biz mi duymadık.Tek yönlü siyasetle, tabana rağmen, kimlere ne mesaj verilmeye çalışılıyor. En son yaşanan gelişme bunun en güzel örneği. Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sonucu, Hurriyet'in Çerkes Oyları CHP'ye" haberi üzerine Kaffed, İstanbul Uzunyayla Derneği, ve İstanbul Dostluk Kulübü, "Biz CHP'ye veya bir başka partiye böyle bir destek vermedik" açıklaması yapmak durumunda kalmıştır. Peki böyle değilse, bu görüntü niye ortaya çıkmıştır. Çünkü haber olarak hep yansıyan görüntü buydu da ondan. Onur Öymen, son 2 aydır Kafkas Derneklerinden çıkmaz oldu. CHP adayları hep ön plana çıkınca böyle bir algılamanın olması gayet normaldir.2008'in En İyileri"20-30 yıldır Çerkesler'den bir kuru teşekkür bekledim" diyen dünyanın en önemli yazarlarından birinin "Çerkesler'den ödül almak benim için, babamın mezardan kalkıp bana ödül vermesi gibidir." sözleri çok mu sıradan açıklamalardır. Yoksa pohpohlanan İlhan Selçuk'un "Çerkesler aptaldır" demesi gibi bir laf ederse mi, Yaşar Kemal takdir edilecektir. Veya bu kadar önemli bir açıklama kurumların internet sitelerinde haber yapılacaktır, bunu haber yapmamakla birileri kendi ayıplarını mı örtmüş olacak.


Birkaç sözde, sözde demokrat kurumlara ve sözde demokrat internet sitelerimizin ilgisine.Kafkas Diasporası 2008'in en iyileri ödül törenindeki karelere dikkatli bir bakın orada her dünya görüşünden, Türkiye'nin her yerinden farklı isimleri ve renkleri göreceksiniz, gözlerinizi kapatmazsanız şayet. Hepsinin dünya görüşü farklı idi, ama hepsinin ortak bir özelliği vardı, Kafkas kültürüne, toplumuna, tarihine hizmet etmiş isimlerdi.Burada Kuşha Doğan Özden'e, Yaşar Kemal'e, Cem Özdemir'e, Rahşan Erdoğan v.s ödül verilmesinin veya bunların açıklamalarının herhangi bir haber değeri yok mu acaba?Bu tavırlar sonucu nereye geldik. Herkesi kuşatması gereken sivil toplum örgütleri, bu toplumla ilgili her türlü haberi sütunlarına taşıması gerekenler neden sadece kendilerini demokrat olarak görürler, işte bunu da anlamıyorum.Küçük olsun benim olsun, benim dünya görüşümden olmayanı ben takdir etmem, takdir edeni sevmem diyenleri de anlamıyorum, anlayanlar bana anlatsın.Oğuz BERK ..
Oguzberk@pasifikgrup.net

Etiketler:
bazılarının chp açılımı veya chp çerkesler açılımı;

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır