NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
11
8
4SIMD.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ADİGELERİN SORUNLARI NALÇİK'TE TARTIŞILDI

Kabardey - Balkar Cumhuriyeti'ndeki Adigelerin durumu başkent Nalçik'te yapılan bir forumla ele alındı. Foruma Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti "Adige Hase" Başkanı Muhamed Çerkesov ve Adigey Cumhuriyeti "Adige Hase" Başkanı Arambi Hapay katıldı. Regnum muhabirine açıklamalarda bulunan Adigey Cumhuriyeti "Adige Hase" Başkanı Arambi Hapay, "Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki Adigelerin sorunu çok ciddi.
06-04-2009 - kez okundu

Biz Adigey Cumhuriyeti Adigeleri olarak, Kabardeylere karşı olacak gelişmelere kayıtsız kalamayız. Balkar Yaşlılar Konseyi şunu anlamalı ki, bizim kardeşlerimiz olan Kabardeyleri tarihi topraklarından atmaya kalkışanlar karşılarında bizi bulacaklardır" dedi. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde durumun çok gergin olduğunu söyleyen Arambi Hapay, "Cumhuriyette yaşayan halklar birbirlerinin hakkına saygı göstermeli, birlikte yaşamayı, sorunları anlaşarak çözmeyi öğrenmelidirler. Adigeler topraklarının büyük bir kısmını Ruslarla yaptıkları 100 yıl süren bağımsızlık savaşında kaybetti. Şu anda kalan topraklarımızı korumamız gerekiyor. Bugün Adigelerin problemlerini ele aldığımız forumda, toprak sorunu ile birlikte Çerkeslerin dil sorunu ve diasporadakilerin tarihi anavatana dönüş sorunlarını görüştük" dedi. Arambi Hapay, Rusya'nın "Adigelerin genel sorununa", yani anavatanlarına dönmesi sorununa bir çözüm getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
adigelerin sorunları nalçik tartışıldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır