NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13
12
apsuva
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
NALÇİKTE SÜRGÜNÜN 145.YILI ANMA TÖRENLERİ YAPILDI

Saat 10.00 da başlayan törenler,oluşturulan yürüyüş kortejinin önde 15 atlı ile birlikte hareketi ile başladı. Hatoqşoque Qurğoque anıt alanından hareket eden kortej,şehrin ana caddesi olan Lenin bulvarı üzerinden Şogentsuk caddesine geçerek sürgün anıtının bulunduğu tören yerine geldi. Geçen yıllarla kıyaslanmayacak kadar büyük bir katılımın sağlandığı görülen bu yıl ki anma törenlerine, KBC devlet başkanı ve devlet erkanı da katıldı. Rus Kafkas savaşlarında yaşamını yitirenler anısına anıta çelenk konulması ile başlayan tören, KBC din idaresinden bir görevlinin şehitlerimiz ruhuna dua ettirmesi ile devam etti.Sonrasında ise köylerden ve ilçelerden gelen öğrencilerin bu güne dair şiirler okudular.
22-05-2009 - 5 kez okundu

Saat tam 12.00 de "vatan mücadelesinde yiten atalarımızı ve sürgün sonucu tüm dünyaya dağılan,hala bir çok ülkede vatandan uzak yaşayan kardeşlerimizi düşünerek,hep birlikte tek yürek olduğumuzu hissederek" saygı duruşu çağrısı yapıldı ve 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu.

Sonrasında ise,törene katılan sivil toplum kuruluşları temsilcileri birer konuşma yaptılar.Perit Xase başkanı Utıj Mejid, Çerkes kongresi Başkanı Keşt Ruslan,Dçb başkanı Dzemih Kasbolet,Kaberdey Adige Xase başkanı Hafitse Muhamed'in konuşmalarından sonra,Rus ve Balkar halkları adına da birer temsilci söz alarak konuştular.

Konuşmacıların hepsi de günün anlamı ve önemi üzerine konuşmuş olsalar da, bu yılın ağırlıklı konusu,diasporadaki insanlarımızın geri getirilmesi ve anayurda dönüşün önünün açılması idi.

Perit derneği başkanı,yaptığı konuşmada devlet erkanına seslenerek, "her yıl burada yas tutup güzel temenniler ve çeşitli vaatler dinledikten sonra dağılıyoruz, fakat bir yıl geçip geriye baktığımızda arpa boyu kadar yol almadığımızı ve hiçbir şey yapmadığımızı üzülerek görüyoruz" dedi.

Utıj Mejid konuşmasının devamında " sizlere sesleniyoruz hatta yalvarıyoruz,artık kardeşlerimizin anayurduna dönmesi,halkımızın bir arada yaşayabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapın.Yasımız bakidir,tabii ki bundan sonrada vatan için can veren şehitlerimizi,sürgün yollarında yiten şehitlerimizi saygıyla anacağız,fakat biz artık bu halkın yeniden dirilişini de görmek istiyoruz,sürgündeki kardeşlerimizin vatanına dönüşünü ve halkımızın yeniden doğuşunu da yaşamak istiyoruz" dedi.

Sürgün anıtında yapılan anma töreninden sonra,insanlar dağılmadan toplu halde müzeye giderek burada açılmış olan "Kafkas Rus savaşları ve sürgün konulu sergiyi gezdiler.

Sonrasında ise, yine toplu halde Nalçik Kalujina caddesinde bulunan Adige mezarlığına gidilerek, burada yapılan anıt mezarın açılışı yapıldı.

"Adige vatanının özgürlüğü uğruna canını feda edenlerin anısına" yazısı yer alan bu mezarın açılışında sivil toplum temsicilerinden Dzemih Kasbolet,Keşt Ruslan,Kalmık Jilebi ve Muhamed Hafitse günün önemi ve anlamı üzerine birer kısa konuşma yaptılar.Tören Abhaz gazileri derneği başkanının konuşması ve yapılan dua ile son buldu.Kaynak:Perit-xase

Etiketler:
nalçikte sürgünün 145yılı anma törenleri yapıldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır