NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
11
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
TATLI VE TUZLU YEMEDİ, 79 YAŞINDA ÇOCUK DOĞURDU

Rusya'nın Kabartin-Balkar Cumhuriyeti'nde yaşayan ve ülkenin en yaşlı insanı olduğu belirlenen Ulya Marguşeva tam 125 yaşında. Marguşeva'ya göre uzun yaşamın sırrı tuzlu ve tatlı yememek. Üç kocası ve bir oğlundan daha fazla yaşayan Ulya teyzenin hikayesinde en şaşırtıcı olan ise 79 yaşındayken çocuk doğurması.
25-05-2009 - kez okundu

Ulya teyzenin bunca uzun ömür yaşamasını çevrenin temiz olması ile açıklayan Kabartin-Balkar Cumhuriyeti Baş Doğum Uzmanı Maria Tembotova, geç yaşta evlenerek doğum yapmasını ise şöyle açıklıyor: "Ulya Marguşeva ayrıca çok sağlıklı bir yaşam sürdürdü. Geç yaşta evlenerek, geç doğum gerçekleştirmesi teorik olarak mümkün." Dünyanın en yaşlı doğum yapan kadını Japonya'da olduğu biliniyor. Ulya teyze 79 yaşında doğum yaptıysa neden bu kadar az tanındığı da merak ediliyor.

LENİN VE STALİN'İ TANIYOR

Hayatının büyük bölümünü Sovyetler Birliği döneminde geçiren Ulya teyzenin devlet büyüklerinden sadece Lenin'i ve Stalin'i tanıması ise ilgi çekici. Ünlü şarkıcıların fotoğrafları ise Ulya teyze için hiçbir anlam taşımıyor, şimdiki Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve ünlü Rus şarkıcı Dima Bilan da ona hiç tanıdık gelmiyor.

Ulya teyzenin doğumunu teyit eden iki doküman var. Birisi 1884'de doğum belgesi, diğeri de 79 yaşındayken çocuk doğurduğuna dair belge. Sezeryensiz doğum yaptığını anlatan Ulya teyze, "Doğumu doğal şekilde yapmıştım. Hastaneden çıkarken hemşire bana çok acımıştı. 'Zavallı kadın' dediğini hatırlıyorum." şeklinde hatıralarını anlattı. Ulya teyzenin doğum kayıtları ile ilgili 7 yaş daha genç olduğunu gösteren ikinci bir bilgi daha var. Yetkililere göre, anlattığı hatıralar ve diğer bir çok belge 125 yaşı teyit ediyor.

(CİHAN)

Etiketler:
tatlı ve tuzlu yemedi 79 yaşında çocuk doğurdu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır