NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
4WORED3.MP3
9
12
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇENİSTAN HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR

Çeçenistan'la ilgili birkaç program yaptım; Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'la röportajlar gerçekleştirdim ve yayınladım. Bu çalışmalar büyük ilgi gördü ve ses getirdi. Gittiğim her yerde mutlaka Çeçenistan'la ilgili sorulara muhatap oluyorum. Şu kadarını söyleyeyim, şimdiye kadar Türkiye'de tamamen tek yanlı, hiçbir bilgiye dayanmayan bir propaganda yapılıyordu. Halk ilk defa programlarımız vasıtasıyla gerçekleri öğrenme imkanı buldu. Şimdiye kadar benim dışımda Türk Medyası'ndan hiçbir gazetecinin Çeçenistan'a gitmediğini öğrenmek gerçekten üzüntü verici. Bir süre önce Hacı Ahmet Kadirov Camii'nin açılış törenine katılan birkaç genç muhabiri saymazsak, medyanın bölgeye gönderdiği tek bir gazeteci yok. Çeçenistan konusunda zaman zaman tek yanlı ve yanlış haberlere yer veren İslami çizgideki bazı yayın organlarında da aynı duyarsızlığı görüyoruz. Ne yazık ki medya bilmediği bir ülke, tanımadığı insanlar hakkında hüküm verebiliyor, önyargılı haberler yayınlayabiliyor. Ben gerçeklerin biraz daha anlaşılması adına, bana sorulan bazı konulara açıklık getirmek istiyorum. SORU: Çeçenistan'da savaş devam ediyor mu CEVAP: Çeçenistan'da 5 yıldır savaş yok, barış var, istikrar var. 2008 yılında bir tek bomba patlamamış. 10 yıl süren savaş sırasında yetişmiş 300 bin insanını kaybeden Çeçen halkı, şimdi barış istiyor, huzur istiyor. Seyfullah Türksoy turksoylaipekyolu@hotmail.com
03-06-2009 - kez okundu

SORU: Çeçenistan'ın şu anda nüfusu ne kadardır?
CEVAP: Çeçenistan'ın nüfusu toplam 1 milyon 100 bindir. Ancak ülke son beş yıldır barış ve istikrar süreci yaşadığı için, daha önce başka ülkelere giden Çeçenler, hızla vatanlarına dönüyorlar. Türkiye'den, Orta Asya'dan ve Rusya'nın muhtelif yerlerinden binlerce insan, Çeçenistan'daki gelişmelere paralel olarak, ülkelerine dönüş yapıyor. Şu anda nüfusun 1 milyon 400 bine ulaştığı tahmin ediliyor.
SORU: Nüfus dengesi nasıldır?
CEVAP: Çeçen halkı on yıl devam eden savaş süresince 300 bin yetişmiş insanını kaybetti.
Bugünkü nüfusun çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Dul ve yetimlerin oranı oldukça fazla.

SORU: Çeçenler Türk müdür?
CEVAP: Çeçenler Türk değildir. Fakat Türkleri seven bir millettir. Osmanlı emaneti
müslüman kardeşlerimizdir. Türkçülük iddiasındaki bazı gruplar, bilgisizlik sebebiyle, ısrarla Çeçen halkını Türk olarak göstermeye çalışmaktadır. Çeçenler, diliyle, kültürüyle apayrı bir Kafkas milletidir. Çeçenlerin Türk olduğunu ısrarla iddia eden bazı kişilerin, Çeçenistan ve Kafkasya'daki bazı Türk boylarından haberi bile yoktur. Mesela Kumuklar, Nogaylar, Karaçaylar, Balkarlar Kafkasya'da yaşayan Türk boylarıdır.
SORU: Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov nasıl bir yöneticidir?
CEVAP: Ramazan Kadirov, 33 yaşında genç enerjik, halkıyla iç içe bir liderdir. Dini değerlere saygılıdır. Etrafında genç din alimlerinden oluşan bir istişare meclisi vardır. Haftanın belirli günlerinde bu alimlerle bir araya gelerek genel değerlendirmeler yapar ve geleneksel kadiri zikrini ifa ederler. Göreve geldiğinden beri ülkesinde dini hayatı canlandırmak için olağanüstü gayret sarfediyor. Başkant Grozni'de ve diğer pek çok şehir, kasaba ve köyde muhteşem camiler inşa etti. Bu yıl Mevlid Kandili'nde Kafkasya'nın bütün İslam alimlerini ve dini otoriteleri Grozni'de buluşturdu. Gençlerin dini bilgiler öğrenmesini özellikle teşvik ediyor.Bu amaçla pekçok medreseyi hizmete açtı.
SORU: Kadirov ailesi hakkında bilgi verir misiniz?
CEVAP: Kadirov ailesi, İslam dininin ve Kadiri tarikatının Kafkasya'da yaygınlaşması için her zaman gayret eden ve pek çok İslam alimi yetiştiren bir ailedir. Ramazan Kadirov'un babası Hacı Ahmet Kadirov, bir İslam alimiydi ve Çeçenistan müftüsüydü. Üstelik bu görevi, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev'in özel ricasıyla üstlenmişti. Savaş sırasında Ruslara karşı bir tutum takınmıştı. Hacı Ahmet Kadirov'un babası Hacı Abdülhamid efendi tanınmış bir İslam alimiydi. Birkaç ay önce vefat etti. Yine Ramazan Kadirov'un büyük dedesi İlyas Efendi, Kadir tarikatı geleneğini Kafkasya'da yaygınlaştıran büyük tasavvuf alimi Şeyh Kunta Hacı'nın müritlerindendi. Kadirov ailesinden her dönemde alimler yetişmiştir. Bugün de aynı gelenek devam etmektedir.
SORU: Bazı Çeçen grupları Kadirov ailesine niçin karşı çıkıyor?
CEVAP: Çeçenlerin Ruslara karşı bağımsızlık mücadelesi verdiği 1. savaşta, Hacı Ahmet Kadirov ve oğulları Zelimhan ile Ramazan da Ruslara karşı kahramanca savaşmıştır. Hatta
Büyük oğul Zelimhan savaş sırasında yaralanmıştı . Hacı Ahmet Kadirov'un da Cahar Dudayev ve diğer Çeçen liderlerle birlikte mücadele verdiği 1.savaşta, onbinlerce Çeçen hayatını kaybetmiş, ülke tamamen viraneye dönmüştür. O dönemde Çeçenistan'ın haklı mücadelesi hem Türkiye'nin hem de İslam dünyasının desteğini kazanmıştır. Aslan Mashadov döneminde Çeçenler Rusya'yla barış anlaşması yapmıştır. O dönemde Hacı Ahmet Kadirov Çeçenistan Müftüsü'dür. 1999 yılında Şamil Basayev ve bir grup arkadaşı, barışı ihlal etmiş ve müslüman bir ülke olan Dağıstan'a saldırmıştır. Böylece Çeçen halkının düşmanlarına fırsat sunmuşlardır. Daha sonra aynı gruplar adam kaçırma, okul baskını, tiyatro baskını gibi uygulamalarla Çeçenistan'ın haklı davasını dünya kamuoyu nezdinde haksız duruma düşürmüşlerdir. O dönemde Hacı Ahmet Kadirov, Şamil Basayev ve arkadaşlarının bu yaptıklarına karşı çıkmış, Müslümanları ahde vefa göstermesi gerektiğini söylemiş, Arap ülkelerinden gelen bazı Vehhabi grupların Çeçen mücadelesini yozlaştırmaya çalıştığını ısrarla belirtmiştir. Böylece Hacı Ahmet Kadirov, Vehhabi mezhebine bağlı grupların ve onların yönlendirdiği bazı Çeçenlerin hedefi durumuna gelmiştir. Hacı Ahmet Kadirov'un ısrarla karşı çıktığı savaş, Çeçenler için tam bir felaket dönemi olmuştur. Onbinlerce insan öldürülmüş, Çeçen halkı iyice sefil ve perişan hale getirilmiştir. Pek çok defa suikaste uğrayan Hacı Ahmet Kadirov, 9 mayıs 2004 yılında, resmi törenler sırasında uzaktan kumandalı bir bombanın patlatılmasıyla hayatını kaybetmiştir.
Onun yerine geçen Ramazan Kadirov döneminde ülke ilk defa huzur ve istikrara kavuşmuş;
Çeçen halkı dini ve milli değerlerine sımsıkı sarılarak geleneklerini yaşatma imkanı bulmuştur.
SORU: Şu anda Çeçenistan'da Rus askeri var mı ?
CEVAP: Başta Grozni olmak üzere, hiçbir Çeçen şehrinin merkezinde Rus askerlerini polislerini görmek mümkün değildir. Ancak Natonun üsleri Türkiye'de nasıl varsa Çecenitan' da da öyle Rus Üsleri var.
Çeçenistan özerk bir cumhuriyettir. Yarı bağımsızdır. Bununla birlikte ülkeye Çeçenler hakimdir. Diğer eski Sovyet ülkelerinde gördüğümüz olumsuz örnekler Çeçenistan'da pek görülmemektedir. Ülkede huzur ve güven atmosferi yaşanmakta olup, camilere, dini mekanlara özellikle gençlerin ilgisi bir hayli fazladır. Çeçenistan'da milli değerlerine ve geleneklerine bağlı, imanlı, ahlaklı bir nesil yetişmektedir.
SORU: Türkiye'deki Çeçen muhaliflerin amacı nedir?
CEVAP: Türkiye'ye sığınan ve sayıları çok fazla olmayan bazı gruplar, internet ve medya aracılığıyla kamuouya sürekli yanlış bilgiler vermektedirler. Olaylardan hebersiz Türk halkı da zaman zaman bunlara inanmakta ve özellikle kutsal aylarda hatırı sayılır maddi yardımlar yapmaktadırlar. Yani işin rant boyutu vardır. Türk halkı, yanlış bilgilendirme sonucu, Çeçenistan'da savaşın devam ettiğini, Çeçen Müslümanların Ruslara karşı topyekün bir cihat içerisinde olduğunu zannetmekte ve temiz duygularla yardım yapmaktadır. Oysa Çeçenistan'da beş yıldır savaş değil, barış vardır. İmar ve kalkınma vardır. Dolayısıyla toplanan yardımlar Çeçen halkına değil, birilerinin cebine gitmektedir.

SORU: Çeçenistan'da Ramazan Kadirov'a muhalif grupların gücü nedir?
CEVAP: Hiçbir etkinlikleri yoktur. Halen dağlarda toplam 60-70 kişinin olduğu sanılmaktadır. Bunların Çeçen halkıyla hiçbir ilgi ve irtibatları sözkonusu değildir.
Burada PKK nasıl görülüyorsa, Çeçenistan'da da bu küçük grup aynı görülmektedir.
Bu marijinal hareketin başarı şansı sıfırdır. Ülkenin her yerine Çeçen güvenlik kuvvetleri tam anlamıyla hakimdir. Nitekim Rusya devleti, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, Çeçenistan'da savaşın resmen sona erdiğini açıklamıştır. Yani beş yıldır devam eden barış ve huzur dönemi Rusya tarafından da resmen açıklanmış oldu.

SORU: Rusya'nın bu açıklaması ne anlama geliyor?
CEVAP: Savaşın bittiğinin resmen açıklanması, Çeçenistan için yepyeni bir dönemin başlaması anlamına geliyor. Çeçenistan artık dışarıdan ithalat yapabilecek. Moskova'ya bağımlılıktan kurtulacak. Başta Türkiye olduğu gibi istediği ülkeye direkt uçak seferleri başlatabilecek. Şu anda direkt seferler yok; Moskova, Nalçık ve Osetya üzerinden dolaylı seferler yapılabiliyor. Ülkedeki imar ve yatırımlar hızlanacak. Yeni yollar, binalar, fabrikalar yapılacak. Alt yapı çalışmalarına başlanacak.
SORU: Çeçenler mevcut durumdan memnun mu
CEVAP: Tarih boyunca hep acılar çeken, gözyaşı döken Çeçen milleti ilk defa huzura ve istikrara kavuşuyor. İnsanların ilk defa yüzü gülüyor. Nüfus artışı teşvik ediliyor. Çünkü savaş sırasında 300 bin yetişmiş insan hayatını kaybetmişti. Çeçenlerin çoğalması, güçlenmesi, toparlanması gerekir. Rusya'yla yeni bir savaş Çeçen halkının intihar etmesi demektir. Zaten başarı şansı da yoktur.
İngiliz ve Yahudi destekli bazı gruplar, çeşitli provokasyonlarla Çeçen halkını yeni bir ateşin içine atmak isteyebilir. Sureti haktan görünüp müslümanlara her zaman zarar veren bu radikal ve marijinal gruplara karşı çok dikkatli olmak ve tuzağa düşmemek gerekiyor.
Bilindiği gibi, halen pek çok ülkede faaliyet gösteren Vehhabilik, 1600'lü yıllarda Osmanlı Devleti'ni parçalamak için İngilizler tarafından kurulan ve desteklenen bir mezheptir. Temel maksadı, Arapları Osmanlı'ya karşı kışkırtmak ve müslümanlar arasında nifak salmaktır.
Vehhabilik, tarikatlara, mezar taşlarına, türbelere vs. pek çok dini unsura karşıdır.
Vehhabilik mezhebine göre, bugün Türkistan'daki Hoca Ahmet Yesevi Kabri ve Külliyesi,
Buhara'daki Nakşiben'di Türbesi ve Külliyesi, Çeçenistan'daki Hedi Ana Türbesi gibi yerler
Yıkılmalı ve yok edilmelidir. Müslümanların kimliği niteliğindeki tarihi ve dini sembollerine savaş açan bir zihniyetin Müslümanlara hizmet etmediği açıktır!
SORU: Bugün bir savaş olsa Çeçenlerin Ruslara karşı galip gelme şansı var mıdır?
CEVAP: Çeçenlerin nüfusu 1 milyonun biraz üzerindedir. Çoğunluğu kadın ve çocuktur. Hiçbir silahı yoktur. Her türlü silah ve bombaya sahip olan 200 milyonluk Rusya'ya karşı Çeçenlerin savaşmasını istemek, o toplumun yok olmasını ve soykırıma uğramasını istemekten farksızdır. Burada savaş tamtamları çalan internet mücahitleri, 200 milyonluk Rusya'ya karşı bir avuç Çeçen'in başkaldırmasını ve ölmesini istiyor!.. Savaşı oyun zanneden bazı cahil insanlara bir kez daha hatırlatalım ki, Çeçenistan'ın yetişmiş insan gücünün çoğu savaş sırasında şehit düştü. Geriye kadınlar, yaşlılar ve çocuklar kaldı. Onların da ellerindeki sopalarla Rus tanklarına, füzelerine, gaz bombalarına karşı koyup yok olmasını isteyenler ya dünyadan habersiz cahiller ya da istihbarat örgütlerinin kuklası olan hainler olabilir!!!

SORU: Çeçenistan gerçeğini daha iyi anlayabilmek için ne yapmak lazım?
CEVAP: Bazı sahtekarların ya da internet cühelasının yazdıklarına her zaman şüpheyle bakıp, ilk fırsatta Çeçenistan'ı ziyaret etmek ve oradaki büyük değişimi yerinde görmek lazım.
O zaman burada yazılanların doğruluğu daha iyi anlaşılacaktır.

http://www.turksoylaipekyolu.com/YazarDetay.aspx?item=13415

Etiketler:
çeçenistan hakkında sorular ve cevaplar

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır