NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA 2009 TATBİKATI BAŞLADI

Sovyet deöneminde bile böylesi yapılmamıştı. Ama Ruslar bu kez "Kafkas" adını verdikleri tatbikatla adeta bölge üzerindeki hakimiyet ilan etti. Batı'nın dikkatle izlediği tatbikat Krasnadar, Stavrapol, Astrahan, Volgagrad, Rostov, Kuzey Osetya, İnguşetya, Dağıstan, Karaçhayevo-Çerkez ve Çeçenistan bölgelerinde yapılacak.
30-06-2009 - kez okundu

Rusya'nın binlerce asker, tank ve ağır askeri araçların katılımıyla Kuzey Kafkasya'da düzenlediği askeri tatbikat başladı. Uzmanlar, "Kafkasya 2009" adı verilen tatbikatın, hemen yanı başındaki Gürcistan'a uyarı niteliği taşıdığını savunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tatbikata 8 bin 500'den fazla askerin yanı sıra yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, 100 ağır top ile Rusya'nın Karadeniz Donanmasının bazı birimlerinin katıldığı kaydedildi.

KRİZ DURUMUNDA KONTROL DIŞI DURUMLARLA İLGİLİ

Açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov tarafından da izlenen tatbikatta, kriz durumunda çıkabilecek kontrol dışı çatışmaya verilecek karşılık üzerinde yoğunlaşılacağı belirtildi.

NATO'nun geçen ay Gürcistan'da birkaç yüz askerin katılımıyla yaptığı tatbikata sert tepki gösteren Rusya, bunu "tahrik" olarak değerlendirmişti.

SOVYET DÖNEMİ TATBİKATLARINA GÖRE ÇOK BÜYÜK BİR TATBİKAT

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandır Kolmakov, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Kafkasya 2009"nun NATO'nun savaş oyunları sonucu düzenlendiğini ve Sovyetler Birliği dönemindeki tatbikatlara kıyasla son derece büyük olduğunu kaydetti.

Kuzey Kafkasya Askeri Bölgesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Andrey Bobrun da Rus-İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, bugün başlayan tatbikatın 6 Temmuza kadar devam edeceğini söyledi.

Bobrun, tatbikatın Krasnadar, Stavrapol, Astrahan, Volgagrad, Rostov, Kuzey Osetya, İnguşetya, Dağıstan, Karaçhayevo-Çerkez ve Çeçenistan bölgelerinde yapılacağını sözlerine ekledi.

GÜRCİSTAN TATBİKATI "TAHRİK" OLARAK NİTELENDİRDİ

Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandır Nalbandov, Rusya'nın başlattığı "Kafkasya 2009" tatbikatını "tahrik" olarak nitelendirdi.

Nalbandov, Rus yetkililerin, geçen yıl Ağustos ayında Gürcistan ile Rusya arasında çıkan savaşta tecrübesi olanların tatbikatta görev alacağı yolunda açıklama yaptıklarını, bunun "endişe verici" olduğunu kaydetti.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığının askeri tatbikatı yakından takip edeceğini ve uluslararası topluma sürekli bilgi vereceğini kaydeden Nalbandov, "uluslararası toplumun da bu tatbikatı çok tehlikeli bir tahrik olarak gördüğünü" belirtti.

Nalbandov, tatbikatın "bölgede durumu daha da gerginleştirmekten başka bir işe yaramayacağını" belirterek, Rusya'nın uluslararası toplumun endişelerini dikkate almasını umduğunu söyledi.

Gürcistan'ın toprak bütünlüğüyle ilgili parlamento komisyonunun başkanı Şota Malaşhiya ise Rusya'nın "Kafkasya 2009" tatbikatı ile "güç gösterisi" yaptığını söyledi. "Rusya'nın gücünü göstererek korku yaratmak istediğini" belirten Malaşhiya, bunun karşısında "korku değil, ılımlı bir tepki" vereceklerini kaydetti.

Parlamento Başkan Vekili Pata Davitaya da tatbikatın "tahrik amaçlı" olduğunu söyledi. Davitaya, uluslararası toplumun Rusya'nın bu tatbikatı sadece kendi topraklarında değil, "işgal ettiği Gürcistan topraklarında" da yapacağını bilmesi gerektiğini kaydetti.

Milletvekili Giorgi Gabaşvili, "Rusya'nın bu tatbikatı geçen seneki gibi bitirmemesini umduğunu" söyledi. Gabaşvili, Rusya'nın herhangi bir kışkırtmasına karşılık verilmemesi için Gürcistan'ın iç siyasetinde durumun sakin ve sağlam olması gerektiğini kaydetti.

Rusya'nın binlerce asker, tank ve ağır askeri araçların katılımıyla Kuzey Kafkasya'da düzenlediği askeri tatbikat 6 Temmuza kadar sürecek.


"
Hürriyet

Etiketler:
kafkasya 2009 tatbikatı başladı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır