NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
11
9
4WORED1.MP3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
14. ADİGEY ADİGE HASE KONGRESİNDE ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Adigey Cumhuriyeti Adige Hase'nin olağan kongresi hafta sonu başkent Maykop'ta yapıldı. Kongreye 355 delege ve 60 davetli misafir katıldı. Adige Hase 14. olağan kurulu, Hase yönetimi ve başkanının görev süresinin 3 yılla sınırlandırılması kararını aldı. Karara göre bir kişi iki kez üst üste Adige Hase başkanı seçilemeyecek. Adige Hase Başkanı Arambiy Hapay kongrede yaptığı konuşmada, şimdiden 1 yıl sonra Adige Hase başkanı olacak kişiyi hazırlamaya çalışacaklarını belirterek, Adige Hase olarak tüm yerleşim yerlerinde örgütlendiklerini söyledi.
30-06-2009 - kez okundu

Arambiy Hapay, Adige Hase olarak en önemli çalışmalarının başkent Maykop'ta 21 Mayıs anıtının temelinin atılması olduğunu söyledi. Şu anda anıtla ilgili çalışmaların durduğunu söyleyen Hapay, konuyla ilgili görüştükleri Adigey Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov'un anıtın 2010 yılı 21 Mayıs'ında hazır olacağını kendilerine ifade ettiğini belirtti.
Kongrede konuşmacılar, anadil Adıgecenin öğretilemediği konusuna dikkat çektiler. Konuşmacılar, bunun birçok nedeni olduğunu, bunların başında ise Adigece'nin evde konuşulmaması, okulda iyi öğretilmemesinin geldiğini belirttiler.
Kongrede konuşmacılar, Adigey Cumhuriyeti'nin Yablanovskiy, Novaya Adigeya ve diğer yerleşim yerlerinde yaşayan Müslüman gençlere Adigey FSB'si ve güvenlik birimleri tarafından sistematik olarak baskı yapıldığını da ifade ettiler.
Adigey Cumhuriyeti Adige Hase, Kabardey-Balkar, Adigey ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyetleri liderlerine 1998'de bu üç cumhuriyet tarafından oluşturulan ortak parlamentonun tekrar faaliyete geçirilip fonksiyonel hale getirilmesi için birer mektup yazma kararı da aldı.
Adige Hase kongresi ayrıca, 2010 yılında yapılacak Rusya Federasyonu nüfus sayımında, Adigey Cumhuriyetinde yaşayan Adigelerin milliyetini gösteren bölümü kendi dillerinde Adige, yabancı dilde ise Çerkes tanımlaması ile yazmalarını talep ediyor.
Bir de Rusya'nın ısrarla Soçi'nin eskiden Ubıhlara ait bir şehir olmadığını göstermeye çalıştığı belirtilerek, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Soçi 2014 kış Olimpiyatlarının tanıtımında yaptığı açıklamada, Soçi'de daha önce Ubıhların değil, tarihi Kolhilerin yaşadığını söylemesi buna örnek gösterildi. Delegeler Soçi'nin tarihi olarak Ubıhların ülkesi olduğu konusunda bilgilendirme yapılması için çalışma kararı aldı. (KAFKASEVİ) Nartajans Not:Adıghe xase genel kurulu üç yılda bir yapılır. Bir kişi başkanlığa sadece iki kez seçilebilir. Çalışma dönemi içerisinde her dönem bir defa çalışma raporunun değerlendirildiği seçimsiz genelbir kurul yapılır.(Bize ulaşan bilgi dolayısıyla not eklemek istedik.)

Etiketler:
14 adigey adige hase kongresinde önemli kararlar alındı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır