NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre





>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
1
4-5-6-7
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ADIGEY'DE VATANDAŞLIK İÇİN BÜYÜK FIRSAT...

Bu fırsat kaçırılmamalıdır!... Bir yıl önceydi. Yıllardır gitmek isteyip de gitmeye fırsat bulamadığım Adıgey ziyaretimi gerçekleştirmiştim. Bu çok geç kalmış seyahat ile de şimdiye kadar kendime ne kadar kötülük ettiğimi anlamıştım. Adıgey'in coğrafi güzelliğinin veya kültürel zenginliklerinin albenisi değildi beni "kendime şimdiye kadar kötülük ettiğimi" düşündüren. Maykop sokaklarında karşılaştığım eski dostlarımın yanı sıra hayatlarında derneklerin yerini bile bilmedikleri halde "söz konusu Xeky olduğunda gerisi teferruattır" diyerek yaşamlarını yeniden kuran harika insanları onurlu mücadelelerinde yalnız bırakmış olmanın ezikliğiydi. Hele bizlere yardımcı olmak, oturum izni başvuruları için önümüze çıkan engelleri aşmak için gösterdikleri çaba görülmeye değerdi. Kontenjanın yetersizliği söz konusu olduğunda Başbakan Murat Kump'ıl'a hesap sorarcasına karşı çıkışları, diğer yöneticilerin de dönüşçü dostlarımızın önünde Başbakan tarafından sorgulanmasına ve açıklama yapmalarını da sağlamıştı. Toplantıda konuşulanların akşam TV haberlerine, ertesi günü Adige Mak'a yansıdığında, kontenjansızlıktan dolayı geçici oturum izni başvurusu yapamadığıma inanın üzülmedim. Verilen mücadelenin, konulan tepkilerin sonuç vereceği belliydi. Ve öyle de oldu. Geçen yıl 70 olan diaspora Adigeleri için ayrılan kontenjan 1500(bin beş yüz)'e çıkarıldı. Bu artış, aynı zamanda Adıgey'e yerleşen dönüşçülerin bir arada hareket ettiklerinde neleri başarabileceklerini de ortaya koyuyordu. Yazının başlığında da anlaşılacağı üzere dönüşçülerin talebi, kaçırılmaması gereken bir fırsat yaratmış durumda. Adıgey samimi evlatları için kucağını açmış bulunuyor.
04-07-2009 - 5 kez okundu

Ya Diaspora Ne Yapıyor...

Başta Kaffed'e bağlı 58 dernek olmak üzere diasporada kurulu örgütlerin bu kontenjanın kullanılması için herhangi bir çabası, kampanyası var mı bilmiyorum. Ama bilinen bir gerçek yılın yarısının bitmesine rağmen halihazırda başvuruların 25 kişi ile sınırlı kalması. Bu sayı bizde kitlenin bu durumlardan habersiz olduğu kanısı uyandırıyor.
Önümüzde değerlendirilebilecek ve hala geç kalınmış sayılmayacak kadar uzun 6 ayımız daha var. Üstelik rekabet yüzünden Adıgey'e seyehat bu yıl geçen yıla göre çok ucuzlamış durumda. Kısacası, dönüşe Pegasus kadar sizin de katkınız olsun istiyorsanız yapacağınız çok basit. Önünüze gelen bu büyük fırsatı değerlendirerek vatandaşlık için başvurmak. İsterseniz bu başvuruyu Türkiye'deki Rusya Federasyonu Konsolosluklarınada yapabiliyorsunuz. Yok, ben Maykop'a gidip orada başvurumu yapacağım derseniz gitmişken Maykop'un en güzel yerlerinden Mafehable'den 1.5 (birbuçuk) dönümlük arsaya da bedel ödemeden sahip olma, ev inşa etme fırsatı da sunuluyor size. Adıgey'de bir yazlığınız olsun istemez misiniz mesela...

Bu fırsat kaçırılmamalı...

Daha önce defalarca diasporaya sunulan fırsatların değerlendirilemediği gerçeği, bu fırsatı da kaçırır mıyız kaygısını da beraberinde getiriyor. Bu kaygının bir diğer nedeni de önümüzdeki yıllarda belirlenecek kontenjanların bu yılki taleplerin dikkate alınarak belirlenecek olması.

Neler yapılabilir...

KAFFED öncülüğünde derneklerimiz kampanya başlatarak Adıgey'e grup seyahatleri örgütlenebilinir ve bu esnada geçici oturum için başvurular yapılabilinir.
Yaz etkinliklerinde sürekli bu konunun gündemde tutularak kitleye ulaşılması sağlanabilinir.

Görsel ve yazılı medyayla iletişimin geliştiği günümüzde, konunu medya yoluyla kitleye taşınması sağlanabilinir.

Anavatan konusunda samimi olan herkesle internet ortamında bu tür haberler paylaşılarak kampanyaya katkı sağlanabilinir.

Yapılabilecek çok şey var aslında. Sorun bizim ne kadar samimi olduğumuzla ilgilidir. Kaberdey'de Perit Xase'nin çağrıları, Abhazya'da devlet nezdinde ki çağrılar ve Adıgey'deki yazmaya çalıştığımız çabalar cevapsız kalmamalı. Başta Türkiye olmak üzere Çerkes diasporası tarihi bir fırsatla karşı karşıya. Bahanelerin bırakılıp somut adımların atılması gerekiyor. Artık eylem zamanı...

Not: Federasyonumuz Dönüş komisyonu, dönüş konusunda bir takım çalışmalar yürütmektedir. Dönüş hakkında fikir edinmek için sitemizin "Anavatana Dönüş" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Zafer Sürer

Pegasus havayollarından Nartajansa özel fiyatlarla bilet almak.Vize ve gidiş koşulları hakkında bilgi edinmek için
İrtibat Tel:05336349903

Etiketler:
adıgey vatandaşlık için büyük fırsat

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır