NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED3.MP3
11
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
CECEN ICKERYA INSANHAKLARİ SAVUNUCUSU NATALYA ESTEMIROWA´NİN KATLEDİLMESİNİ KİN

YASAM HAKKI KUTSALDIR Insan Haklari savunucusu Natalya Estemirova´nin dün sabah her tarafi polis kontröl merkezlerince denetlenen Grozni sehrindeki evinden silah zoruyla kacirilip, ve onca polis kontrol nokdasinida gecerek,Ingusetya Cumhuriyetinin Baskenti Nazran yakinlarinda, alcakca katledilmesini kiniyoruz.Karanlik gücler tarafindan yapilan bu hunharca saldiri sadece Natalya´ya degil ,onun gibi düsünen "insan haklariyla insandir" diyen tüm dünya insanlarinadir. Bu yapilan insanlik disi,eylemi gerceklesdirenleri lanetle kiniyor, NATALYA ESTEMIROVA"yi saygiyla aniyoruz. BERLIN KUZEY KAFKAS KÜLTÜR DERNEGI
17-07-2009 - kez okundu

Memorial isimli Rus insan hakları örgütünün Grozny şubesi temsilcisi Çeçen Natalya Estemirova bugün sabah kaçırılarak öldürüldü.

Bölgeden gelen haberlere göre, 15 Temmuz 2009 Çarşamba günü Moskova saati ile sabah 8.30 sularında evinin önünden zorla beyaz renkli VAZ-2107 marka araca bindirildi. Natalya Estemirova kaçırıldığını bağırmayı başarsa da araç bilinmeyen bir istikamete doğru gözden kayboldu. Gün içerisinde Natalya Estemirova'dan herhangi bir haber alınmazken öğleden sonra Estemirova'nın cansız bedenine ulaşıldı. "Memorial" in başkanı Oleg Orlov yaptığı açıklamayla "Natalya Estemirova'nın başından iki mermiyle vurulmuş halde İnguşetya'nın başkenti Nazran'a yakın bir alanda bulunduğunu" duyurdu.

Henüz Natalya Estemirova'yı kaçıranlar hakkında net bir bilgi olmasa da, Estemirova'nın Çeçenya'daki insan hakları ihlalleriyle ilgili yaptığı çalışmalar ve Çeçenya'da sözde antiterörizm operasyonlarının sona erdirilmesiyle bölgedeki durumun daha da kötüye gittiğine yönelik açıklamaları nedeniyle bu cinayetin ardında da kanlı Putin rejiminin veya kiralık katili Kadirov yönetiminin olduğu tahmin ediliyor.

40′lı yaşlarında yanlız yaşayan bir anne olan Natalia Estemirova, 1999 yılında Çeçenya'da başlayan ikinci Rus işgalinden bu yana bölgedeki insan hakları ihlallerini araştırıyor. Estemirova, Putin rejiminin kurbanlarından olan ve 206 yılında Moskova'da evinin önünde öldürülen Rus gazeteci Anna Politkovskaya ile ilgili yürütülen soruşturmayı takip ediyordu. Ayrıca Moskova'da Ocak 2009′da öldürülen Avukat Stanislav Markelov ile de Çeçenya'daki insan hakları ihlalleri üzerine ortak çalışmalar yürütüyordu. Natalya Estemirova, Rus insan hakları örgütü "Memorial"in Grozny temsilciliğini yürütmekteydi. Natalya Estemirova, 2004 yılında İsveç Parlamentosu'nca "Hak Savunucusu" ödülüne layık görülmüş; 2005 yılında Avrupa Parlamentosu tarafından "Robert Schuman" madalyasıyla ödüllendirilmiş ve 2007 yılında da "Savaştaki Kadınlara Uzanmak" isimli İngiliz insan hakları örgütünce "Anna Politkovskaya" olarak adlandırılan ödülün ilk sahibi olmuştu.


Etiketler:
cecen ıckerya ınsanhaklari savunucusu natalya estemırowa"´nin katledilmesini kin

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır