NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
8
12
4-5-6-7
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA, RUSYA TARAFINDAN TANINMASININ 1.YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

Bağımsızlığının tanınması için 1990'lı yılların başından bu yana mücadele veren Abhazya, ilk kez bir ülke tarafından tanındığı 26 Ağustos'u kutlamaların birinci yıldönümünde resmi tatil ilan etti. Savaşın yaralarını sarmaya çalışan ve toparlanma süreci yaşayan Abhazya, bu sürecin hızlanması için ambargoların kaldırılmasını ve bağımsızlığının bir an önce diğer ülkelerce de tanınmasını bekliyor.
27-08-2009 - kez okundu

AA muhabirinin izlenimlerine göre, Karadeniz kıyısında, arkasını Kafkas Dağları'na dayayan 8 bin 700 kilometre karelik yüz ölçüme ve yaklaşık 300 bin nüfusa sahip Abhazya'nın alt yapısı, çatışmalar ve yıllar süren ağır ambargo nedeniyle kısmen tahrip edilmiş durumda. Subtropikal bir iklime sahip olan Abhazya, muz ağaçları, mandalinası, bilinen Karadeniz'in aksine çarşaf gibi denizi, kaplıcaları, tarihi eserleri ve değişik kültürel özellikleriyle turizmin gelişmesinde önemli mesafe alıyor. Abhazya'yı ziyaret edenler artık yeni açılan otellerde ya da lüks pansiyonlarda konuk ediliyor, sokakların güvenli olduğu dikkati çekiyor. Başkent Sohumi'nin sokaklarında Türkçe konuşanlarla sıklıkla karşılaşılabiliyor. Türkiye'den gelmiş çok sayıda Abhaz kökenli vatandaşın olduğu dikkati çekiyor. Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun, sorunları ve taleplerini anlatan bir mektubu Türk Dışişleri Bakanlığına bir süre önce gönderdiğini söyledi. Abhazya'nın Türkiye tarafından tanınması talebinde bulunan Argun, Gürcistan'ın talebiyle Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerinin Abhazya'ya karşı savaştan hemen sonra ağır bir ambargo başlattığını belirterek, şunları söyledi: ''Rusya Federasyonu ambargoyu kaldırdı. Türkiye ise halen Abhazya'ya ambargo uygulamakta. Başkent Sohum, 300 yıl boyunca Osmanlı sancağı olmuştur. Bugün, 500 bini Abhaz olmak üzere yaklaşık 6 milyon Kafkas kökenli vatandaşın yaşadığı Türkiye'nin de tanınma taleplerine yanıt vermesini bekliyoruz. Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığına da mektup gönderdik. Çekilen sıkıntıların artık bitmesini istiyoruz. Ya bir yol bulacağız, ya bir yol yapacağız.''(AA)

Etiketler:
abhazya rusya tarafından tanınmasının 1yıldönümünü kutluyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır