NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
12
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KKTC'YE KARŞI ABHAZYA(MİLLİYET)

Kafkasya'daki işbirliği sonunda Ankara'nın Abhazya'yı, Moskova'nın da KKTC'nin bağımsızlığını tanıyabileceği öne sürüldü.
21-09-2009 - 5 kez okundu

Son dönemde Kafkasya'da yakın işbirliği içinde bulunan Ankara ile Moskova'nın sürpriz bir hamleyle karşılıklı olarak Abhazya ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) bağımsızlığını tanıyabileceği iddia ediliyor.


Geçmişte de zaman zaman tartışılan tanıma konusu Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ünal Çeviköz'ün yaklaşık iki hafta önce Abhazya'nın başkenti Suhum'a yaptığı ziyaretin ardından yeniden gündeme geldi. Türk yetkililer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yaptığı geziden hemen sonra gerçekleşen ziyaretin Gürcistan'ın bilgisi dahilinde yapıldığını ve "ilişkileri iyi tutmayı amaçladığını" söyledi.


Abhazya 1992'de "egemenlik" ilan ederek Gürcistan'la bağlarını koparmış, geçen yılki Rus-Gürcü savaşının ardından da Moskova, Abhazya ile Güney Osetya'yı "bağımsız devlet" olarak tanımıştı. Rusya'yı, Nikaragua ile Venezuela izlemişti. Venezuela'ya kredi verilmişti


Avrasya uzmanı Paul Goble, "Moscow News" gazetesindeki yazısında, Moskova'nın Nikaragua ve Venezuela'nın iki cumhuriyetin bağımsızlığını tanımasını sağlamak amacıyla bu ülkelere büyük miktarda kredi verdiğini ileri sürdü. Goble, "Ama şimdi resmen yalanlamasına karşın Türkiye'nin tanınma konusundaki ambargoyu kırma şansı var görünüyor. Çünkü, Kafkasya bölgesinde daha önemli rol oynamak isteyen Ankara'nın KKTC'yi tek tanıyan ülke olarak deneyimi var. Ayrıca ülkesinde yaşayan Abhaz ve Çerkez topluluklarının etkisi söz konusu" dedi.


Yorumda ayrıca, "Belki Moskova, Ankara'nın Abhazya'yı tanımasını sağlayacak maddi bir teşvik sunamaz ama Kuzey Kıbrıs konusundaki tutumunu değiştirebilir. Bu tür hamleler Güney Kafkasya'daki siyasi satrançta olağanüstü ve inanılmaz görünebilir ama Türkiye'nin Ermenistan'la yakınlaşmasından daha inanılmaz olmaz" denildi.


Internetteki "polit.ru" sitesi, iki cumhuriyet arasında benzerlikler bulunduğunu belirtti ve KKTC'den "Abhazya'nın ağabeyi" diye söz etti. Kafkasya uzmanı Sergey Arutyunov ise, "Rusya Türkiye'nin Abhazya'yı tanımasını sağlamaya çalışabilir ama önce KKTC'yi tanıması lazım" dedi.


Bakü-Ceyhan'a petrol


Internetteki "Turkrus.com" sitesine göre, Ankara-Moskova yakınlaşmasındaki son önemli gelişme Rus petrol şirketi Rosneft'in Bakü-Ceyhan hattına petrol verebileceğini ilk kez açıklaması oldu.


Abhaz Bakan Şamba: Biz hazırız


Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Türkiye'nin bağımsızlık kararlarını tanımasının orta vadede gerçekleşebileceğini düşündüklerini açıkladı.


Abhaz yönetiminin "2 numaralı ismi" Şamba, şu anda bir Abhaz heyetinin Latin Amerika ülkelerini ziyaret ettiğini belirterek, tanıyan ülkelerin sayısının artabileceğini söyledi. Moskova'dan telefonla konuştuğumuz Şamba, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz'le görüşmesi için, "İçeriği açıklamama kararı aldık" demekle yetindi.


Ankara'nın kendilerini tanımasının orta vadede gerçekleşebileceğini belirten Abhaz Bakan, "Türkiye NATO üyesi de olan önemli bir ülke. Bu bölgede çıkarları da var. Ankara ile iyi ilişkilerimiz bulunuyor" diye konuştu. Şamba, KKTC'nin bağımsızlığını tanıyıp tanımayacakları sorusuna "Eğer onlar bizi tanımaya hazırsa, biz de hazırız" yanıtını verdi ve karşılıklı temasların sürdüğünü, kısa süre önce bir Kuzey Kıbrıs heyetinin Abhazya'ya geldiğini söyledi.


Moskova / Cenk Başlamış / Milliyet

Etiketler:
kktc karşı abhazyamilliyet

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır