NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
2
9
4-5-6-7
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SAAKASHVİLİ ÇEÇENYA'DAKİ SOYKIRIMA DEĞİNDİ

irleşmiş Milletler'in 64.Dönem Kurulu'ndaki çalışmalara katılan Gürcistan Devlet Başkan Mikheil Saakashvili, 24 Eylül 2009 tarihinde kurul oturumunda Çeçenya'daki soykırıma da değinerek Ağustos savaşı odaklı bir konuşma yaptı.
26-09-2009 - kez okundu

Birleşmiş Milletler'in 64.Dönem Kurulu'ndaki çalışmalara katılan Gürcistan Devlet Başkan Mikheil Saakashvili, 24 Eylül 2009 tarihinde kurul oturumunda Çeçenya'daki soykırıma da değinerek Ağustos savaşı odaklı bir konuşma yaptı.

Mikheil Saakashvili konuşmasında Gürcistan'daki gelişmelere ve özellikle Ağustos 2008′deki savaşın ardından işgal altında kalan topraklarda yaşananlara vurgu yaptı.

Mikheil Saakasvili, "Bir yıl önce ülkem işgal edildi: tanklar, savaş uçakları, savaş gemileri, bombalar ve Rus devleti yönetimindeki siber korsanlar köylerimizin, kasabalarımızın, kentlerimizin, altyapımızın ve ekonomimizin üzerine çullandı.

Yüzlerce insanımız yaralandı ya da öldürüldü. Onbinlerce masum sivilin etnik temizlik yüzünden kaçmak zorunda kaldığı insan hakları örgütlerince belgelendi.

Yanlışları düzeltmeye yönelik uluslararası hukuk kurallarına, Birleşmiş Milletler'in normlarına ve uluslararası anlaşamalara rağmen, bugün bu vahşi eylemler ele alınmıyor.

Karşı karşıya kaldığımız gerçekler, bugün burada toplanmamıza vesile olmuştur. Ve bu gerçeklerin bir ismi vardır: silahlı saldırı, etnik temizlik, büyük insan hakları ihlalleri ve yasadışı işgal.

Bayanlar ve baylar, bölgemde savaş çıkaran ve ülkemdeki etnik temizliklere liderlik eden isimler, dün bu büyük salonda -geçmiş dönemin mirası üzerine adım atmak için- güvenliğin bölünmez bütünlüğü ilkesi gereği bunu yapmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Yaptıkları tek şey bağımsız ülkemizin sınırlarına girmek oldu. Bunu yapmak zorunda olduklarını söylediler. Tıpkı 1939 yılında Polonya'yı, 1940 yılında Finlandiya'yı, 1956 yılında Macaristan'ı, 1968 yılında Çekoslavakya'yı ve 1979′da Afganistan'ı işgal etmeden önce söyledikleri gibi.

Ve 400 bin nüfuslu olan bir başkenti, Grozny'i silip atmak, yok etmek ve gururlu Çeçen ulusunun kökünü kazımak ve binlerce masum kadın ile çocuğu da öldürmek zorunda oldukları gibi.

Yakın tarih, bu liderlerin (Rus yöneticilerin) "güvenlik ve istikrar" olarak adlandırdıkları şeyi bölgeme getirmekle ile gerçekte neyi kastettikleri konusunda bizler için güçlü bir rehberdir" dedi.

http://www.waynakh.com/tr/2009/09/saakashvili-cecenyadaki-soykirima-degindi/

Etiketler:
saakashvili çeçenya soykırıma değindi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır