NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13
4SIMD.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
30.EYLÜL ABHAYZA`NIN ONURLU MÜCADELESİNİ ANIYORUZ

ŞEHİTLERİMİZİ VE ABHAYZA`NIN ONURLU MÜCADELESİNİ ANIYORUZ 14 Ağustos 1992 de Gürcistan`ın ilhak amacıyla Abhazya`ya saldırısı ile başlayan ve 30 Eylül 1993 de Abhazya`nın yeniden kurtarılması ile sona eren savaş, insanlık tarihine iki önemli dipnotu düştü. İlk dipnot, yurtsever bir halkın kendinden sayı ve ...silah bakımından kat kat üstün bir saldırgana karşı yazdığı direniş destanıdır. İkinci önemli dipnot ise, Sovyetler Birliği`nin tarih sahnesinden çekilmesinde üstlendiği önemli rolle Batı`nın minnetini ve hayranlığını kazanmış parlak bir liderin Eduard Şevartnadze`nin adım adım şovenizmin batağına saplanışın trajik öyküsüdür.
30-09-2009 - kez okundu

Abhazya`nın zaferiyle sonuçlanan bu savaş elbette başkaca önemli gelişmelere de tanıklık etti. Tarih boyunca kader birliği içinde bulunan Kuzey Kafkas halkları, bu savaşla birlikte kardeşliklerini bir kez daha pekiştirdiler. Savaşın başlamasından hemen sonra Adigey`den, Kabardey-Balkar`dan, Karaçay-Çerkes`den, Çeçenistan`dan, Osetya`dan, ve Dağıstan`dan Abhazya`ya inen gönüllüler, Abhazya direnişin önemli aktörleri oldular. Bu savaşın bugünden yarına önem taşıyan en yanı, diasporada yaşayan Abhaz ve diğer Çerkes halklarının anavatanlarıyla bütünleşmelerine yol açmasıdır. Savaşla birlikte, başta Türkiye olma üzere Mısır, Suriye, Ürdün, İsrail, çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD`de yaşayan Abhaz ve diğer Çerkes halkları Abhazya için seferber oldu. Diaspora`dan çok sayıda gönüllü savaşa katıldı, şehit oldu. Yüzyılı aşkın bir aradan sonra Abhazya, diasporası ile bütünleşti. Bugün Abhazya savaş yaralarını sarmak, savunmasını güçlendirmek Gürcistan`da anlaşmazlıklarını barışçı yolla cözmek için büyük çaba gösteriyor. Diasporada yaşayan bizlere de, bu çabalara en üst düzeyde destek olmak düşüyor. Abhazya`nın haklı ve onurlu mücadelesini selamlıyoruz. Savaşta, canını ortaya koyarak Abhazya`yı savunan yiğit evlatlarını saygıyla anıyoruz.

Etiketler:
30eylül abhayza`nın onurlu mücadelesini anıyoruz

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır