NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
apsuva
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
GÖÇE ZORLANAN GÜRCÜ VE ABHAZLARIN BELGESELİ

Gürcü yönetmen Niko Tsuladze, 1800'lü yılların sonunda Karadeniz kıyılarından Türkiye'ye göç etmeye zorlanan Gürcü ve Abhazları konu aldığı filminin tanıtımını yaptı.
04-10-2009 - kez okundu

Gürcü yönetmen Niko Tsuladze, 1800'lü yılların sonunda Karadeniz kıyılarından Türkiye'ye göç etmeye zorlanan Gürcü ve Abhazları konu aldığı filminin tanıtımını yaptı.

Tiflis İvane Cavahişvili Üniversitesinde izleyiciye sunulan "Pişmanlık Sahili" adlı film, Rus İmparatorluğu döneminde farklı yıllarda Karadeniz kıyılarından Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakılan Abhaz, Gürcü ve Acaralıları konu alıyor.

Tsuladze, "Rusya'nın bölgede asırlar boyunca soykırım yapmakla suçlandığını, bu gerçeğin Gürcü-Abhaz halklarının ilişkilerinin iyileştirilmesi için bir neden olabileceğini" kaydetti.

Rusların geçmişte bölge halkının adlarını, soyadlarını ve dinlerini değiştirdiğini belirten Tsuladze, "Acaralı, Abhaz ve Megrellerin birlik beraberlik içinde yaşama özellikleri olmasa, onların da şu anda ne dilleri ne de gelenekleri kalırdı" dedi.

Abhazya'yı günümüzde, Gürcü ve Abhazların "birlikte kurtarabileceklerini" söyleyen Tsuladze, "Rusların, memleketlerine yerleşip kök salmalarına izin vermemeleri gerektiğini" kaydetti.

Tsuladze, göç sırasında yaşanan büyük trajedilere de değinerek, "deniz yoluyla ülkelerinden sürülen insanların yolda açlık ve soğuktan öldüklerini, ölenlerin cesetlerinin denize atıldığını, bu nedenle günümüzde Türkiye'de yaşayan Abhazların hala balık yemediklerini" söyledi.

"Özgür Sanat Birliği" tarafından finanse edilen yaklaşık bir saatlik belgeselde, özellikle İznik çevresinde yaşayan Gürcü ve Abhaz kökenli vatandaşların, göç ve gelenekleri hakkında konuşmaları ile gündelik hayatlarından, düğün, sünnet gibi törenlerinden kesitler yer alıyor. Türkiye'deki muhacir kökenliler, kendileri için "Abhaz, Acaralı, Çerkes ya da Megrel ayrımı olmadığını, Türkiye'de bugün kardeşlik ve uyum içinde yaşadıklarını" dile getiriyor.

Yönetmen Tsuladze de, "Türkiye'de yaşayan Gürcü ve Abhaz ailelerin birbirleriyle akraba olduklarını, sevgi ve saygı içinde yaşadıklarını, bunun kendileri için örnek olması gerektiğini" kaydetti.

http://www.cnnturk.com/2009/kultur.sanat/sinema/09/30/goce.zorlanan.gurcu.ve.abhazlarin.belgeseli/545672.0/

Etiketler:
göçe zorlanan gürcü ve abhazların belgeseli

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır