NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35WERE~1.MP3
4SIMD.MP3
12
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ÇEÇEN LİDERİN SINIRDIŞI EDİLMESİNE TEPKİ

Özgür-Der, Türkiye Cumhuriyeti tarafından sınırdışı edilerek yaşam hakkını tehlikeye giren Çeçen lider hakkında basın açıklaması yaptı. http://www.timeturk.com/%C3%87e%C3%A7en-liderin-s%C4%B1n%C4%B1rd%C4%B1%C5%9F%C4%B1-edilmesine-tepki_93624-haberi.html
05-10-2009 - 5 kez okundu

İmkan-Der Dışilişkiler Sorumlusu ve Türkiyede ki Çeçenlerin Önde Gelen Simalarından Musa Kaimov bugün Atatürk Havalimanında İçişlerinin Emri ile Sınırdışı Edildi.

Emperyalist işgale karşı ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış bir mülteci olan Musa Kaimov'un sınır dışı edilmesi hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, "Açılım, insan hakları, özgürlükler başlıklarının bolca konuşulduğu bir vasatta devlet kendisine sığınmış bir Çeçen mülteciyi hiçbir hukuki ve ahlaki prensip gözetmeksizin ağır bir haksızlığa, sonu ölümle bitebilecek bir belirsizlik ve zulüm girdabına yollayabiliyor." diyerek tepki gösterdi.

Sığınma hakkı gibi evrensel bir hakkın sudan gerekçelerle yok sayılamayacağının vurgulandığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'na derhal bu ayıba ve zulme son vermesi çağrısında bulunuldu

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN BEŞİR ATALAY'A SORUYORUZ:

ÇEÇEN MÜLTECİLERİN MARUZ KALDIKLARI HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA NEDEN BU KADAR DUYARSIZSINIZ?

İnsan hakları ve özgürlükler bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gereken ve herkes için adalet perspektifiyle yürütülmesi şart olan konulardır. Aksi durumda ortaya tutarsızlık görüntüsü çıkar ki, bu da inandırıcılıktan eser bırakmaz. Ne yazık ki, bu çelişkili görüntülerle hemen her gün bir biçimde karşılaşmaktayız. İşte bir yandan açılım, insan hakları, özgürlükler başlıklarının bolca konuşulduğu bir vasatta devlet kendisine sığınmış bir Çeçen mülteciyi hiçbir hukuki ve ahlaki prensip gözetmeksizin ağır bir haksızlığa, sonu ölümle bitebilecek bir belirsizlik ve zulüm girdabına yollayabiliyor.

Ailesiyle birlikte tam beş yıldır Türkiye'de yaşayan ve İmkan-Der yönetiminde görev yapmakta olan Çeçen komutan Musa Kaimov umre için gittiği Suudi Arabistan dönüşünde 29 Eylül 2009 tarihinde Yeşilköy Havalimanında göz altına alınmış ve sınırdışı edilerek geldiği uçakla Suudi Arabistan'a geri yollanmıştır. Türkiye'de oturum iznine sahip bulunan ve eşi ve 3 çocuğu halen Türkiye'de yaşayan Musa Kaimov'a İçişleri Bakanlığının ikamet iznini iptal ettiği, dolayısıyla Türkiye'ye giremeyeceği söylenmiştir. Apar topar Suudi Arabistan'a yollanan Musa Kaimov'un Suudi Arabistan vizesi de dolduğu için Cidde'de gözaltında tutulduğu bilinmektedir.

İkamet izninin gerekçesiz biçimde iptal edilmesi açık bir insan hakkı ihlalidir. Toprakları işgal edilmiş ve türlü katliamlara uğratılmış bir halkın mensuplarına yapılan bu muameleler hiçbir gerekçeyle izah edilemez. Hiçbir insan devletlerarası diplomatik, ekonomik, askeri münasebetlere feda edilemez. Sığınma hakkı gibi evrensel bir hak sudan gerekçelerle yok sayılamaz. Kendisine sığınmış, çaresiz misafirlerini kapı dışarı etmek hiçbir ülkeye ve topluma yakışmaz!

Musa Kaimov emperyalist işgale karşı ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış bir kardeşimizdir. Kendisinin, eşinin ve çocuklarının mağduriyetleri bizlerin mağduriyeti; İçişleri Bakanlığı'nın uygulaması neticesinde yaşadığı haksızlık ve zulüm bu ülke için büyük bir ayıptır! Bu kardeşimizin yaşadığı mağduriyetin sona erdirilmesi ve yapılan yanlışlıktan dönülmesi için hem Dışişleri hem de İçişleri Bakanlıklarının bir an önce devreye girmesini talep ediyoruz.

Özgür-Der

İMKAN-DER de konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

İMKANDER'den AÇIKLAMA:

Son olarak Cidde Havalimanında Musa Kaimov'a ulaştık. Suudi makamlarının da kendisini kabul
etmediklerini iletti. Telefonunun baterisi bittiği için kendisine ulaşamıyoruz.

Kendisinin Rusya'ya iade edilmesinden endişe duyuyoruz.

Kafkasya Mücadeledisini sözde değil özde inanmış siz kardeşlerimizden İçişleri Bakanlığını
aramanızı ve tanıdığınız tüm etkili ve yetkili isimlere ulaşmanızı istiyoruz.

İçişleri Bakanlığı Tel: +90 (312) 425 72 14

Sayın Beşir ATALAY (İçişleri Bakanı) besir.atalay@icisleri.gov.tr
Müsteşarlık Makamı mustesarlik@icisleri.gov.tr
Genel Sekreterlik gsekreter@icisleri.gov.tr
Özel Kalem Müdürlüğü ozelkalem@icisleri.gov.tr

Sayın Beşir Atalay ,

Güzel bir güne huzurluca başlamanız dileğiyle tarafınıza 145 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birer vatandaşı olan biz Kafkas Halk'ları olarak yaşadığımız sıkıntıyı ve kaygıyı aktarmak isterim . Kısa adı İMKANDER olan İnsanı Müdafa ve Kardeşlik Derneği'nin Dış İlişkiler Sorumlusu olarak görev yapan Gazi Musa Kaimov'un Türkiye'de oturma izni olmasına rağmen Umre ve hizmet için gittiği Mekke Dönüşü'nde hiç bir gerekçe gösterilmeksizin aynı uçakla Cidde'ye gönderilip sınırdışı edildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Kardeşimizin Rusya Fedarasyon'una iade tehlikesi bulunmaktadır .

Geçen yıl da buna benzer bir hadiseyi Gazi Komutan İmran Abdülazimov hakkında yaşamış ve bakanlığınızın özverili girişimleri doğrultusunda bu problem çözülmüştür . Aynı hassasiyetin tekrar gösterilip gerekli girişimlerin tarafınızdan yapılacağına dair Türkiye'de yaşayan Kafkas Halk'ları ve duyarlı vatadaşlarımızın bir şüphemiz bulunmamaktadır .

Saygılarımla
AD SOYAD,TEL

Yukarıdaki dilekçe formatındaki kişisel bilgileri değiştirerek İçişleri Bakanı'nın mail adresine yollamanızı öneririz .

FACEBOOK'TA MUSA KAİMOV İLE İLGİLİ KURULUN GRUBA ÜYE OLABİLİRSİNİZ.

http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=59989816352&ref=ts

Etiketler:
çeçen liderin sınırdışı edilmesine tepki

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır