NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
8
9
35305319 - Adige Nise 15.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MİLLETLERİN DOLUŞTUĞU KARAÇAY-ÇERKEZ CUMHURİYETİ BARIŞ VE HOŞGÖRÜNÜN S

Rusya'nın Kafkas Cumhuriyetleri'nden Karaçay-Çerkes barış ve hoşgörünün sembolü oldu. 12 bin kilometrekarelik alanda 80'den fazla farklı etnik grup yüzyıllardır barış içinde yaşıyor. 400 binden biraz fazla nüfusun yaşadığı Cumhuriyet'te hoşgörü ve barış ortamının devamında en büyük katkıyı yüzyıllardır sürdürülen gelenekler sağlıyor. Komşu cumhuriyetler Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya'ya nispeten bombaların patlamadığı Cumhuriyet'e halklar doluşmuş durumda.
06-10-2009 - kez okundu

Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti halen önemli günlerini 500 yıllık geleneklere nasıl kutlanıyorsa aynı şekilde müzikleriyle, danslarıyla, oyunlarıyla kutlamaya devam ediyor. Rusya genelinde en çok ulusa sahip Cumhuriyetin başkanlığını yapan Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti Devlet Başkanı Mustafa Batoyev ülkesini "Milletlerimiz bir birine çok yakın ve biz tam anlamıyla geleneksel bir cumhuriyetiz." şeklinde tanımlıyor.

Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti'nde neredeyse seksen farklı etnik grup var. Ve her etnik geleneklerini dikkatle koruyor. Buradaki halk dostane, açık ve hoşgörülü davranıyor. Düşük gelirlere rağmen, misafirperverlik onlar için onur meselesi. Gençler arasında video oyunları, basketball gibi oyunlar değil, geleneksel oyunlar revaçta: 'jov-jip' adı verilen en yüksek noktaya iple tırmanma, kemer kullanılan 'tuş tuş' adlı güreş.
Misafirsiz ev lanetlidir

Geleneklere bağlı olmanın bölgenin dış dünyadan koptuğu anlamına gelmediğini ifade eden Üniversite Öğrencisi Alina Hapayela özellikle televizyonun gençleri bu anlamada bozduğunu belirtiyor. Hapayela, "Tabii ki biz geleneklerimizi yaşatmak için elimizden gelenini yapıyoruz. Ben bir çok gelenek programlarında yer alıyorum. Ve gelecek neslin bundan gurur duymasını istiyorum." şeklinde konuşuyor.

Karaçaylılar çok misafirperver insanlar. İnsanların açık gönüllü olmaları her gittiğiniz yerde kendisini belli ediyor. Karaçayların şöyle sözü var: "Misafirsiz ev lanetlidir". Ancak görüldüğü gibi evler yemek, içmek, uyum ve yaşam dolu.
Her yerde gelenekler hakim

Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti çoğunlukla Karaçaylar, Ruslar ve Çerkezlerden oluşuyor. Ülkede bulunan beş ana etnik grup, kendi ayrı bölgelerinde, kendi dillerini konuşuyor. Birbirleri ile iletişim kurmak için kullandıkları dil ise Rusça. Rus çocukları kendi Kozak atalarının yüzlerce yıl önce nasıl yaşadıklarını öğreniyor ve geleneksel festival programlarında kültürlerini tanıtmak için yer alıyor. Geleneklerini çok ilginç bulduğunu belirten öğrenci Lira, "Bence herkes geleneğini bilmeli. Nereden geldiklerini, tarihlerini öğrenmeli." diyor. Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti'nin her mekanı gelenek izini taşıyor.
Kolestrolsüz kuzu eti

Bölgenin en önemli gelir kaynağı turizm. Ancak 90'lı yıllarda Kafkasya tehlikeli bölge olrak nitelendirildi ve bir bütün olarak 'kimsesiz toprak' klişeye maruz kaldı. Ancak Karaçay-Çerkez halkları çok farklı insanların tek bir yerde yanyana barış içinde nasıl yaşanabileceğini herkese çok iyi bir şekilde gösterdi.

Siyasetçiler de uyum içinde çalışmak için kendi yollarını buldu. Önemli olan insanlara eşit haklar içinde yaşamalarını sağlamak olduğunu anlatan Nogaysk bölgesi Başkanı Magomet Sanglibaev özellikle ülkede yaşayan azınlıkları iyi anlamak gerektiğini vurguluyor.

Yüzde 70 İslam dini mensubu olan Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti'nde yemekte en çok kuzu eti kullanılıyor. Karaçay'da yetişen kuzuların eti yüzde 100 kolesterolsüz olduğu belirtiliyor. Tarım Bakanlığı'na göre ülkede ayda 40 tona kadar etin yurtdışına ihrac edilmesi planlanıyor. Fransa ile aylık kırk ton et ihracatı anlaşması imzaladıklarını anlatan Karaçay Tarım Bakanı Hızır Jabdoyev Karaçay-Çerkez kuzularının geleceği parlak olduğunu ifade ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan
http://www.haberrus.com/index.php?option=com_content&view=article&id=796:Milletlerin-dolustugu-Karacay-Cerkez-Cumhuriyeti-baris-ve-hosgorunun-sembolu-oldu-&catid=40:yasam&Itemid=72

Etiketler:
milletlerin doluştuğu karaçay-çerkez cumhuriyeti barış ve hoşgörünün s

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır