NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
8
10
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
İŞTE KADİROV'LA GÖRÜŞEN TÜRKİYE HEYETİ!

Rus yanlısı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov ile görüşen "Dindar" yazar, aydın ve STK Başkanları kimler? Çeçen mülteciler ziyaret hakkında ne diyor? İşte detaylar...
14-10-2009 - 5 kez okundu

Murat Hazine-Bülent Şahin Erdeğer / TIMETÜRK

Rusya bağımlısı Kadirov rejiminin Dünya kamuoyunda bozulan imajını düzeltme çabaları devam ediyor.

Son dönemde hakkında çıkan 'alem' videolarıyla iyice zora giren Kadirov'un , Çeçenistan'daki direnişin yoğun halk desteğine sahip olduğu Türkiye'de imajını düzeltmek için bazı gazetecilerle anlaşarak Çeçenistan ve kendisi hakkında kamuoyu oluşturmalarını istediği biliniyor. Putin-Medvedev yönetiminin Rusya çapında başlattıkları "Ilımlı İslam" projesinin Çeçenistan ayağı, Çeçenistan'da işlenen insan hakları ihlallerini ört pas etmeye yönelik bir imaj çalışması olarak ortaya çıkıyor.

Kabardey-Balkar'ın başkenti Nalçik'teki Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nde 29 Mayıs'ta düzenlenen 'Milli Kültür ve İslam' konulu konferansta, Kafkas halklarının milli geleneklerinin hiçbir zaman İslam'ın esaslarıyla çatışmadığı, bundan dolayı da Kuzey Kafkasya'da bu kadar yaygınlaştığı vurgusu öne çıktı.

'Uluslararası İslam Misyonu', 'İslam Kültür Bilim ve Eğitime Destek Vakfı' ve Gençlik ve Sivil Birlikler Komitesi'nin organizasyonuyla yapılan konferansa Kuzey Kafkasya Din İdareleri temsilcileri, Dağıstan, İnguşetya, Kuzey Kafkasya ve Kabardey-Balkar müftüleri, imamlar, bilim adamları ve öğrenciler katılmıştı.

Daha önce de Seyfullah Türksoy tarafından hazırlanan 'Türksoy'la İpekyolu' programında Türkiye halkına güllük gülistanlık gösterilmek istenen Çeçenistan, bu kez Türkiye'den giden heyetin ziyaretiyle tekrar gündeme geldi.

Mustafa Özcan bugün Vakit sütunlarında yayınlanan 'Sabah namazında cami açılışı' başlıklı yazısında, direnişçiler tarafından öldürülen Rus yanlısı eski devlet başkanı Ahmet Kadirov adına oğlu tarafından yaptırılan cami hakkında "olumlu" ifadelere yer verdi.Diğer yandan, Özcan'ın yazı dizisinde belirtildiğine göre, muhafazakar sivil toplum kuruluşlarının üyesi olduğu TGTV(Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) Başkanı Necati Ceylan ve Eski Diyanet Başkanı Süleyman Ateş de Çeçenistan'ı ziyaret eden kafilede yer aldılar. Yine Türkiye gazetesi yazarlarından Yavuz Bülent Bakiler ve Kanal7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, Hukukçular Derneği Başkanı Kamil Uğur, Abdurrahman Özdilde kafileye dahil olan diğer isimler arasında.

Türkiye'den giden heyetin Ramazan Kadirov'un doğum günü münasebetiyle düzenlediği cami açılışlarına katılması Rus yanlısı Çeçen devlet başkanı Kadirov'u oldukça memnun etti. Türkiye'den gelen heyetle bir süre görüşen Kadirov, görüşmede kendisinin iyi bir Müslüman olduğunu ve Müslümanlara içki içen birisi olarak tanıtılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Seyfullah Türksoy da ziyaretle ilgili izlenimlerini bir internet sitesinde yayınlarken, yazısında 4 yıldır Çeçenistan'da huzurun hüküm sürdüğünü, Türkiye'de ise bazı marjinal grupların Çeçenistan'ı farklı göstermeye çalıştığını iddia etti.

ÇEÇEN MÜLTECİLER: KALBİMİZ KIRIK...İMKAN-DER Genel Başkanı Nuray Canan Bezirgan'ın Timeturk'e yaptığı açıklamada yapılan ziyaretler hakkında özellikle Kanal-7'ye ziyarette bulunduklarını, Kanal-7 yetkililerinin büyük bir aymazlık içinde Kadirov'u savunduklarını belirtti.

2. PROGRAM YAYINDAN KALDIRILDI!

Kanal-7 yönetimine Şehit edilen Çeçenistan Cumhurbaşkanı Sadulayev'in cesedini tekmelerken çekilmiş görüntülerini ve alem videosunu veren İMKAN-DER yetkilileri, görüntüleri inceleyen Kanal-7'nin Kadirov'u öven 2. programı yayından kaldırdıklarını bildirdiler.

İMKAN-DER'e başvuran pek çok Çeçen gazi ve mültecinin durumdan rahatsızlık duyduklarını, protesto gösterisi düzenleyebileceklerini de sözlerine ekledi. Bezirgan, "Türkiye'de yaşayan pek çok şehid eşinin ve gazinin, kendilerine "İslamcı" ya da "dindar" diyen pek çok sivil toplum kuruluşunun önde gelen isimlerinin bir cellat ve zalim olan Kadirov'un elini sıkıp lüks otellerde konaklamaları hangi kardeşlikle izah edilebilir, şaşkınlık ve kalp kırgınlığı içindeyiz" şeklinde konuştuklarını anlattı.

http://www.timeturk.com/%C4%B0%C5%9Fte-Kadirovla-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fen-T%C3%BCrkiye-heyeti_95192-haberi.html

Etiketler:
işte kadirov görüşen türkiye heyeti!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır