NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
4SIMD.MP3
11
9
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSYA'YA BAKIŞ

2012'de Rusya'daki seçimler "kritik" öneme haizdir... Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin arasında gizli iktidar mücadelesi giderek kızışmaktadır. Medvedev, selefi Putin'in gölgesinden kurtulmak ve figüran olmadığını ispatlamak istemektedir. Medvedev bir gazetede yayınlanan "Rusya ileri" başlıklı yazısında Rusya'nın siyaseti ve ekonomisine ağır tenkitler yapmıştır. Medvedev yazısında çok partili rejimi övmekte, Batı ile yakın ilişkiler istemektedir.
20-10-2009 - kez okundu

Rus ekonomisi için "İlkel, yolsuzluk, kronik alkolizm, hırsızlık ve rüşvet çok yaygın, toplumda entelektüel ve ruhsal bir miskinlik var" yorumunda bulundu. Rusya'da her yıl kişi başına 50 şişe votka tüketilmektedir.
Rus firmalarına sattıkları hazır giyim ürünlerinin paralarını alamayan Türk firmaları, Rus Rublesinin iki ülke ticaretinde kullanılmaya başlamasıyla hem eski alacaklarını tahsil etti hem de ihracatın önü açıldı. 2010'da ekonomide büyük ölçüde sıçrama bekleniyor. Rus pazarı için 5 milyar dolar ihracat hedefi seçildi. (Tekstilde) Kriz çıktığında Ruslardan 1.3 milyar doları tahsil edemedik.
Rus gazetesi Kommersant, Ermenistan'ın Nabucco projesine dahil olmasını istiyor. Türkiye Abhazya konusunda devrededir. Ve Gürcistan'a tam destek vermektedir. 2007 seçimlerinde Duma'ya Müslüman tek bir milletvekili giremedi. Kaldı ki Rusya Federasyonunda resmiolarak 20 (aslında 30) milyon Müslüman vardır. 2050 yılında ise ülke nüfusunun yüzde 50'si Müslüman olacaktır. Rusya Duma'sında temsil edilen 4 partiden hiçbiri Müslümanları aday listesine almadı.
Kafkasya giderek gerilmektedir. Lenin'in Çuvaş Türk asıllı olduğuna dair bilgiler varsa da, babaannesi Moğol asıllıdır. Dedesi ise zorla Hıristiyan yapılan Müslüman asıllı dönme (Kiraşin)dir. Rusya giderek Abhazya'ya yerleşmektedir. Timur'un Türk Devleti Altınordu ordularını mağlup etmesi ile Rusya'nın genişlemesi için yol açıldı. İlk Türk-Rus Savaşı Ejderhan Seferidir. Osmanlı ile Rusya arasında toplam 16 savaş olmuştur.
Şu anda Türkiye-Rusya iş birliği stratejik iş birliğine doğru yol almaktadır...

Dış Politika
M.Necati Özfatura
necati.ozfatura@tg.com.tr
20 Ekim 2009 Salı http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=422283

Etiketler:
rusya bakış

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır