NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
11
35WERE~1.MP3
4SIMD.MP3
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
FARKLI DİL VE LEHÇEDE YAYIN RESMİ GAZETE'DE

Radyo ve televizyonların farklı dil ve lehçedeki yayınlarında süre sınırlamasını kaldıran yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik ile TRT dışındaki dışındaki radyo ve televizyon kuruluşlarının farklı dil ve lehçelerdeki yayınlarına ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlendi.
13-11-2009 - 5 kez okundu

Bu konuda 25 Ocak 2004 tarihinde yayımlanan ve yayınlara bazı sınırlayıcı düzenlemeler getiren yönetmelik ise yürürlükten kaldırıldı.

Farklı dil ve lehçelerde yayın yapmak isteyen radyo ve televizyon kuruluşları, yayın yapmak istedikleri dil ya da lehçeleri, program türlerini, programların günlük yayın akışı içindeki yerleşimini ve aylık yayın planlarını belirleyen yönetim kurulu kararıyla RTÜK'e başvuracak.

RTÜK, başvuruları yayın alanı, teknik imkanlar ve talep edilen dil ve lehçede yayın yapan diğer kuruluşları da göz önünde bulundurarak değerlendirecek ve uygun görmesi halinde yayın izni verecek.

RTÜK'ün izni olmadan farklı dil ve lehçede yayın yapılamayacak. Ancak, izni olmayan kuruluşların günlük, aylık ve yıllık yayın planları göz önüne alındığında süreklilik arz etmeyen münferit müzik eserleri ve sinema filmlerini yayınlaması izne tabi olmayacak.

Farklı dil ve lehçelerde RTÜK'ten yayın izni alan kuruluşlar yayınlarını, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'a ve bu kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmeliklere, RTÜK'ün öngördüğü diğer yükümlülüklere uygun yapmakla sorumlu olacak.

Yasal esaslara, yayın ilkelerine ve RTÜK'çe öngörülen yükümlülüklere aykırı ya da izinsiz yayın yapan kuruluşlar 3984 sayılı yasaya göre cezalandırılacak.

KISITLAMALAR KALDIRILDI

Yönetmelikle farklı dil ve lehçede yayınlarla ilgili önceki yönetmelikteki bazı kısıtlamalar kaldırılmış oldu.

Eski yönetmelikte, izin alınması halinde farklı dil ve lehçedeki yayın süresi, radyolar için günde 60 dakikayı aşmamak üzere haftada toplam 5 saat, televizyonlar içinse günde 45 dakikayı aşmamak üzere haftada toplam 4 saatle sınırlıydı.

Eski yönetmelikte yer alan "Bu dil ve lehçelerin öğretilmesine yönelik yayın yapılamaz" hükmüne de yeni yönetmelikte yer verilmedi.

Önceki yönetmeliğe göre televizyonlar, yayınlarını içerik ve süre açısından birebir olmak kaydıyla Türkçe alt yazıyla vermekle veya hemen ardından Türkçe tercümesini yayınlamakla, radyolar da programın yayınlanmasını takiben Türkçe tercümesini yayınlamakla yükümlüydü.

AA

Etiketler:
farklı dil ve lehçede yayın resmi gazete

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır