NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
apsuva
12
4WORED1.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KBC'DE ZORBALIK SÜRÜYOR... İBRAHİM YAĞAN DA SALDIRIYA UĞRADI!...

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde toprak sorunlarıyla başlayan gerginlik, sivil toplum hareketlerinin liderlerine karşı kaba kuvvet kullanımıyla yeni bir boyut kazandı. Hafta içinde KBC "Çerkes Kongresi" Başkanı Ruslan Keşev'in hastanelik edilinceye kadar dövülmesinden sonra, şimdi de KBC "Xase" lideri İbrahim Yağan aynı şekilde dövülerek hastanelik edildi. Dün mitingin iptal edildiği yönünde haberler gelmesine rağmen organizasyon komitesi bugün mitingle ilgili programını sürdürdü. Abhazya Meydanı'nda yapılması planlanan mitingde katliam yapılacağı haberleri üzerine bir araya gelen organizatörler, muhtemel provokasyonlar ve çatışmaları önlemek için alınacak tedbirleri görüşmeye başladılar. Kendilerini destekleyen gruplarla görüşen "Xase" yöneticileri, hiç bir şekilde fiziksel çatışmaya girmemeleri, silaha başvurmamaları, yasalara uygun ve barışçıl davranmaları hususunda kendilerini uyardılar..
05-12-2009 - 5 kez okundu

Hareket üyelerinin kan dökülmesini önleme gayretlerine rağmen, miting organizasyon komitesi başkanı İbrahim Yağan bugün saat 11.30 civarında "Xase" ofisi yakınında saldırıya uğrayarak darp edildi. İbrahim Yağan'ın ofise yalnız gittiği bir anı kollayan yaklaşık 12 ila 15 kadar iri kıyım sportmen görünümlü saldırganlar, Yağan'ı binanın verandası önünde sıkıştırarak darp ettiler. Boğuşma esnasındaki bağrışmalara çevreden gelenler olması üzerine saldırganların hızla olay yerinden uzaklaştıkları bildirildi.
Baygın şekilde yerde yatan İbrahim Yağan derhal Cumhuriyet Hastanesi acil sevisine kaldırılarak tedavi altına alındı. Yağan'ın yapılan ilk muayenesinde beyin travması geçirdiği belirlendi. Doktorların müdahalelerinden sonra ancak kendisine gelebilen Yağan'ın çenesinde ve elmacık kemiğinde kırık olduğu, ayrıca başının değişik bölgelerinde ezik ve yaralanmalar ile vücudunun değişik bölgelerinde yumuşak doku zedelenmeleri bulunduğu bildirildi.
Kendisine geldikten bir süre sonra sonra olay hakkında bilgi veren İbrahim Yağan, saldırganları daha önce hiç görmediğini, büyük olasılıkla kiralanmış insanlar olduğunu tahmin ettiğini söyledi. "28 Kasım'da KBC Barış ve Uyum Forumu'nda konuşan Albert Nazran bu adamlardan bahsetmişti" diyen Yağan, Abhazya Meydanı'nda bugün bir gıda fuarı da yapıldığını, dolayısıyla meydanın oldukça kalabalık olduğuna ve polisin bölgeyi kordon altında tuttuğuna da dikkat çekti. Yağan bazı görgü tanıklarının, meydana yakın Kuzey Kafkasya Sanat Enstitüsü yakınlarında 100 kadar iri kıyım silahlı adamın plakasız arabalarda küçük gruplar halinde beklediğine dair kendilerine haber getirdiklerini söyledi. Bu insanların gerektiğinde müdahale etmek üzere hazır kıta tutulduğunu söyleyen Yağan, "İçeriden bir kaynaktan aldığımız habere göre de mitingi provoke etmek üzere sağa sola 10 milyon ruble para dağıtılmış" dedi.
"Adige halkının toprak problemine adanmış bir mitingi fiziksel güç de dahil olmak üzere mümkün bütün yolları kullanarak bitirdiler" diyen Yağan, toplumsal hareket üyelerinin yasal yollardan ayrılmamaya azami özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.
Olaylarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Arsen Kanakov'a da yüklenen İbrahim Yağan, "Cumhuriyetin lideri Arsen Kanakov hala Ruslan Keşev'in dövülmesiyle ilgili açıklamada bulunmadı. Adige toplumsal hareketlerinin liderlerine karşı yapılan saldırıların durdurulması için bir girişimde bulunup, yetkililere herhangi bir emir de vermedi. Üstüne üstlük, Arsen Kanakov'un muhaliflerinin, toplumsal hareket liderlerine rüşvet verip kışkırttığına dair söylentiler çıkarttılar. Bunlar saçma iddialar. Bugün Adige toplumsal hareketlerinin liderleri, arazi sorununa adil bir çözüm bulunması için hayatlarını tehlikeye attılar. Onları harekete geçiren güç sadece vatanseverlik duygularıydı, başka bir şey değil. Hangi aklı başında insan para için cumhuriyette dalgalanmalara yol açan böyle bir meselenin içine girip de başını belaya sokmak ister?" dedi.
Kafkasevi'nin edindiği bilgiye göre, hayati tehlikesi bulunmayan İbrahim Yağan'ın sağlık durumu iyiye gidiyor. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
kbc zorbalık sürüyor ibrahim yağan da saldırıya uğradı!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır