NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4WORED1.MP3
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAFFED GENEL KURULUNDA KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ DELEGELERİ BİLDİRİ OKUDU

Genel Kurul'un ilerleyen saatlerinde Kayseri Kafkas Derneği delegelerinin ortak bildirisi tansiyonu yükseltti. Bildiriyi okuyan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Cihangir, şu noktalara değindi: - Gerek Güney-Kuzey Kafkasya coğrafyasında devam eden askeri-politik gelişmeler gerekse de federasyonumuzun çalışma alanlarını doğrudan ilgilendirmeyen Rusya Federasyonu'nun iç meselesi olan konularda federasyonunun yayın organı Nart Dergisi'nde ve web sayfasında, kardeş özerk cumhuriyetlerimizin Rusya Federasyonu'nun gönüllü üyesi olduğu unutularak, önemsenmeden yapılan kimi haber ya da derlendirmelerin Abhazya bağlamında hayati olduğunu düşündüğümüz çıkarlarımız ile kardeş özerk cumhuriyetlerimizin ve Abhazya'nın Rusya Federasyonu ile ilişkilerinin sağlığı bağlamında Kafkas Dernekleri Federasyonu'nu kendi içinde çelişkili bir mecraya taşıdığını düşünüyoruz
06-12-2009 - 5 kez okundu

- Kafkas Dernekleri Federasyonu bir çatı örgüt olup, kendisine üye derneklerle arasında Kaf-Der sürecinde olduğu gibi hiyerarşik bir ilişki yoktur. Bu bağlamda, federasyon karar organlarının federasyonun kurucu iradesi üzerine bina edilen ortak payda alanı dışında faaliyet gösteremeyeceğini, kurucu irade ile çelişen ve üye derneklerin paylaşmadığı bir algıya neden olabilecek nitelikte siyasi herhangi bir pozisyon alamayacağını düşünüyoruz.

- Türkiye'de yapılan yerel ya da genel seçimlerde belirli aday ya da siyasi hareketlere destek olmak yönünde Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun hiçbir organının görüşme yapma, karar alma ve bunu deklare etme yetkisi olmadığı kanısındayız.

- KAFFED kardeş özerk cumhuriyetler ile Abhazya'nın Türkiye'deki muhataplarına karar veremeyeceği gibi, bahse konu muhatapların meşruiyetini sorgulayamaz.

- KAFFED için Abhaz Dayanışma komitesi kendisi ile mücadele edilecek bir yapı değil, Abhazya'nın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda işbirliği yapılacak bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz. Abhaz dayanışma komitesinin çalıma alanının sınırlarının ve çalışma şeklinin muhatabı bizzat Abhazya devletinin kendisidir. Bu çerçeve görmezden gelinerek Abhazya bağlamında hayati çıkarlarımızın, kişisel ihtilaflar üzerinden tartışmaya açılmasını üzüntüyle karşılıyoruz.

- KAFFED yönetim kurulunun karar alma ve idare yetkisini, federasyon başkanının da temsil yetkisini federasyonun profesyonel çalışanlarıyla paylaşamayacağı kanısındayız.

- Değişik platformlarda defalarca dile getirdiğimiz ve maalesef olumlu gelişme göremediğimiz hususlarda tüzüğe dayalı haklarımızın takipçisi olacağımızı önümüzdeki süreçte hassasiyetlerimiz konusunda makul gelişmeler yaşanmadığı taktirde KAFFED'in yapısı, geleceği ve ilişkilerimiz konusunda da yeniden değerlendirilmesinin dahil olduğu bir çerçevede çözüm bulmak üzere KAFFED kurullarında görev almama kararı almış bulunuyoruz.

Cihangir'in konuşmasına bazı delegeler tepki gösterdi.


CANDEMİR: SUÇLAMALARI HAK ETMİYORUZ

Cihangir'den sonra söz alan KAFFED Genel Başkanı Cihan Candemir, kendilerine yöneltilen suçlamları hak etmediklerini söyledi. Candemir, "Biz Rusya ile ilişkilerimizi elbette sürdüreceğiz. Fakat orada yapılan yanlışlıkları ifade etmekten de kaçınmayacağız elbette" dedi. Kendilerinin bazı çevreler tarafından "Rus ajanı" olarak suçlandığını anımsatan Candemir, "Hal böyleyken burada ciddi bir çelişki oluyor. Şayet bir kurumsanız, kurumun bir tanınmışlığı, bir onuru, kişiliği var ise yanlış bulduğunuz şeyleri açık açık, lisanı münasiple yapıcı bir şekilde söylemek zorundasınız" diye konuştu. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden Genel Kurul'a 4 yetkilinin katıldığına işaret eden Candemir, "Eğer bir alınganlıkları olsaydı 4 kişi ile gelmezlerdi" dedi. Abhaz Dayanışm Komitesi'nin Abhazya yönetimi tarafından tayin edilip yetkilendirilmesinin yapay bir konu olduğunu vurgulayan Candemir, şöyle devam etti:

"Böyle bir şeyi savunmak sizin de, bizim de hakkımız değildir. Bizimle işbirliği yapmak istemeyenler, gidip oradan icazet alıyorlar. Abhazya'ya gittiğimizde bize yapılan haksızlıkları, bize yapılan tavırları görmedik mi Orada protokol listesine alınmamız için bizzat kulis yapanlar kendileri."

Komite ile ayrılığın arkasında kendilerinin olmadığının altını çizen Candemir, "Bugünkü ayrılığın sebebi hiçbir zaman biz olmadık. Lütfen yanlış yapanlara destek olmayınız" dedi.
BAŞKENTTE YAŞAM

Etiketler:
kaffed genel kurulunda kayseri kafkas derneği delegeleri bildiri okudu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır