NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
8
4-5-6-7
2
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
CİHAN CANDEMİR, DEMOKRATİK AÇILIM SÜRECİYLE İLGİLİ HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

AFFED Genel Başkanı Cihan Candemir, demokratik açılım süreciyle ilgili hükümeti eleştirdi İlginin yoğun olduğu Genel Kurul'da ilk sözü alan KAFFED Genel Başkanı Cihan Candemir demokratik açılım süreciyle ilgili hükümeti eleştirdi. Türkiye için yaşamsal önem taşıyan bir projenin doğru başlatılamadığını vurgulan Candemir, "Bu güne kadar yürütülen çalışmalardan, hükümetin açılımı samimiyetle isteyip istemediğinden, konuyu çözmek yerine siyasi rant elde etmek gibi amacı olup olmadığından emin bile olamadık. Bizi teredütte düşüren, bu güne kadar Sayın İçişleri Bakanının kurumumuzla ve benzer büyük sivil toplum örgütleri ile görüşmemiş olmasıdır" dedi.
06-12-2009 - 5 kez okundu

KAFFED Genel Başkanı'nın konuşmasından satır başları şöyle:'KAFFED 2 yıl öncesine göre daha itibarlı konumdadır'- KAFFED iki yıl öncesine nazaran Türkiye'deki siyasi ve bürokratik kurumlar nezdinde, Sivil Toplum Örgütleri nezdinde tanınırlılığıyla, güvelirliğiyle, daha itibarlı bir konumdadır. Çerkes toplumu yapılan çalışmalarla kabuğunu kırmıştır. KAFFED, Çerkes toplumunun ve Kafkasya'daki sorunların referans kurumu olmuştur. Bu itibar kazanımı, Kafkasya'daki kardeş Cumhuriyetlerimizi yönetenler açısından ve diğer ülkelerdeki kardeş kurumlarımız açısından da geçerlidir. Önemli yabancı ülkelerin temsilcileri, başta Amerika, Rusya ve Avrupa Birliği olmak üzere Çerkes diyasporası adına KAFFED'in söylemlerini ve düşüncelerini önemsemektedir. Geçmiş iki yıllık dönemde KAFFED bu artı değerlerle başarılıdır.


- Ancak geçen iki yıl içerisinde dünya ve Türkiye öyle bir noktaya gelmiştir ki, KAFFED'den beklentiler de kat be kat artmıştır. Hızla değişen dünya ve Türkiye koşullarında geçmiş dönemin başarılarıyla yetinmek ve durmak mümkün değildir. Değişimle yarışmak, sürekli kendinizi aşmak şarttır. Çünkü yapılması gerekenler de geçmiştekilerden farklıdır. Hele kısır çekişmelerle vakit ve enerji kaybetmek de mümkün değildir. İşte bu anlayışla 4. Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.'Ya akıl ile uzlaşı ya akılsızlık ile ayrışma'- Bu gün Türkiye çok kritik bir eşiğe gelmiştir. Türkiye bizim de yürekten savunduğumuz bu "Demokratik açılım" sürecini ya akıl ile toplumsal uzlaşı yolu ile aşacaktır. Ya da akılsızlık ve kavga sonucu etnik ve dini ayrışma noktasına gelecektir. Türkiye bir değişim sürecindedir ve Türkiye'yi zayıflatmak isteyen düşmanları ellerini ovuşturarak çalışmaktadır. Aklı ve toplumsal barışı korumaya azimli kişi ve kurumlara her zamandan fazla ihtiyaç vardır.


- Abhazya ve Güney Osetya bir savaş geçirmiş ve bağımsızlıkları artık üç ülke tarafından tanınmıştır. Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığının tanınması, yaşatılması adına yapılması gerekenlerin de boyutu büyümüştür.


- Yürekten inanıyorum ki, Türkiye'de gerçekleşecek bir açılımın başarıya ulaşmasında en büyük katkıyı sağlayacak toplum bizim toplumumuzdur. Bu konuda en bilinçli kurum da KAFFED'dir. Toplumumuz ve kurumumuz ülkede barışın temel şartı olan hoş görüyü ve toplumsal empatiyi içselleştirebilmiş, çalışma ilkelerine ve günlük faaliyetlerine yansıtabilmiştir. Hepimiz bu gerçeğin farkında olmak ve gereğini yapmak durumundayız.


Bu hayati proje maalesef doğru başlatılmamıştır


- Üzülerek ifade ediyorum ki, Türkiye'nin bu hayati projesi maalesef doğru başlatılamamıştır. Halkımıza doğru anlatılamamıştır.

Parlamentodaki tüm siyasi partilerin ortak akıl ile projeyi sahiplenmesi sağlanamamıştır. Adı baştan yanlış konularak, toplumun etnik bir kesimi diğerlerinden ayırılmıştır. "Kürt Açılımı" diye başlatılan çalışma daha sonra halktan gelen tepkiler üzerine "Demokratik açılm" veya "toplumsal barış projesi" gibi adlarla anılır olmuştur, fakat bu düzeltme kimseyi tatmin etmemiştir. Tüm Türkiye'nin, tüm vatandaşların etnik, dinsel ve cinsel farklılıklarıyla, ihtiyacı olan bu açılım sadece bir etnik kesim için yapılıyormuş gibi yola çıkılmıştır. Böylece toplumsal uzlaşı şartları başlangıçta yok edilmiştir. Toplumsal uzlaşmanın sağlanacağı parlamento çatısı altında olması gereken yapıcı diyalog yerine, üslupsuzluk, hakaret ve kavga egemen olmuştur. Bu konuda diyalog aramayan, üslupsuzluk yapan tüm tarafları ve kişileri oy veren vatandaşlar olarak eleştiriyoruz. Çünkü Türkiye'mizin demokratikleşmeye ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünü tıkayan her türlü eylemi ve söylemi kınıyoruz.Samimiyet mi, siyasi rant mı ?- Yapılan çalışmalardan anladığımız odur ki, Hükümetimiz adına bu projeyi yürütmekle görevli olanlar da, değişik kurumlarla görüşerek içi boş olarak açılan paketi paketi doldurmaya çalışmaktadır. Bu güne kadar Sayın İçişleri Bakanının görüştüğü kurumlara bakıyoruz, bir de görüşülmeyen kurumlara bakıyoruz. Bu güne kadar yürütülen çalışmalardan, hükümetin açılımı samimiyetle isteyip istemediğinden, konuyu çözmek yerine siyasi rant elde etmek gibi amacı olup olmadığından emin bile olamadık. Bizi teredütte düşüren, bu güne kadar Sayın İçişleri Bakanının kurumumuzla ve benzer büyük sivil toplum örgütleri ile görüşmemiş olmasıdır. Demokratik açılıma taraf olan, düşünceleri ve desteği bu kadar net olan kurumlarla görüşülmemiş olmasını anlamak mümkün değildir.Kürt kardeşlerimiz de söylem ve eylemlerinde dikkatli olsunlar- Demokratik açılıma taraf olan, terörden en çok zarar gören Kürt kardeşlerimize gelince, onlar adına siyaseti yürütenlerin de söylem ve eylemlerinde dikkatli ve samimi olmaları gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'nin birliğini ve bütünlüğünü güçlendirmek konusunda samimi isek, "kendimiz için ne istiyorsak, herkes için istemek durumundayız." Bunun için de söylem ve eylemlerimizle birbirimize olan güvenimizi sağlamak zorundayız. Unutmayalımki "şoven etnik milliyetçilik, kendinden olmayan nefret etmektir. Gerçek yurtseverlik ise kendinden olmayanı da sevmektir".

BAŞKENTTE YAŞAM

Etiketler:
cihan candemir demokratik açılım süreciyle ilgili hükümeti eleştirdi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır