NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
4WORED1.MP3
1
11
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ÇEÇENİSTAN'DA NÜFUS ARTIŞ ORANI YÜKSELDİ, DOĞUM EVLERİNDE YER BULUNAMIY

Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nde Nüfus Patlaması Yaşanıyor. Doğum Evlerinde Yer Bulamayan Anne Adayları Hastane Koridorlarına Konulan Yataklarda Tedavi Altına Alınıyor. Yılbaşından Bu Yana 7 Binden Fazla Çocuğun Dünyaya Geldiği Çeçenistan'da Geçen Yıl 5 Bin Çocuk Dünyaya Gelmişti. Çeçenistan'ın Nüfusu Yaklaşık 1 Milyon 200 Bin.
15-12-2009 - 5 kez okundu

Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nde nüfus patlaması yaşanıyor. Doğum evlerinde yer bulamayan anne adayları hastane koridorlarına konulan yataklarda tedavi altına alınıyor. Yılbaşından bu yana 7 binden fazla çocuğun dünyaya geldiği Çeçenistan'da geçen yıl 5 bin çocuk dünyaya gelmişti. Çeçenistan'ın nüfusu yaklaşık 1 milyon 200 bin.

Russia Today'in haberine göre hastane koridorunda doğumu bekleyen 35 yaşındaki Patimat Masalayeva sekizinci çocuğunun annesi olacak. Yedi erkek çocuktan sonra Masalayeva bir kız çocuğu olacağı için mutlu.

Çeçenistan'da ailelerin büyük çoğunluğu doğum kontrolünü düşünmüyor. Aydima Süleymonova da hastanede doğum bekleyenlerden. Süleymonova da yedi çocuğunu komşu Dağıstan'da dünyaya getirmiş. Çeçenistan'a dönmek zorunda kalan aile doğum kontrolü yapmayı planlamıyor.

Grozni merkez hastanesinde görevli doktor Medine Eldorova yaptığı açıklamada, ülkede yaşam standartlarının iyileşmeye başladığını ve kadınların çocuklarını doğurmaktan yana tercih kullandıklarını söyledi. Eldorova, "Ancak beklenmedik bir artış söz konusu. Anne adaylarına yer bulmakta zorluk çekiyoruz." dedi.

Altıncı çocuğunu bekleyen Malika Avtorhanova çocuklarını okula gönderebildiğini; ancak iş bulma konusunda emin olmadığını ifade etti. Avtorhanova, "Ekonomik kriz sadece ülkemizi değil, ailemizi de etkiledi. Çocuklarımı nasıl yetiştireceğimi bilmiyorum. Ancak Allah'dan ümidi kesmiyorum." değerlendirmesinde bulundu. Savaş dönemlerinden hafızasında kötü anıların kaldığını kaydeden Çeçen bayan, şimdi eski günlere daha barış ortamında yaşadıklarını kaydetti.

Çeçen aileler geleneksel olarak kalabalık nüfusa sahip. Sekiz ya da daha fazla çocuk sahibi olma sıradan. Kadınlar 16 yaşından 45 yaşına kadar doğum yapıyor. Çeçenistan'ın bir başka özelliği de çocukların ikiz doğması. Genelde ikizler de erkek çocuk oluyor.

Hastanede üç saat kadar çekim yapan Russian Today kanalı da o süre içerisinde dört erkek ve üç kız çocuğun dünyaya gelmesine şahit olmuş. Doktorlar açıklamasında bunun sadece bir başlangıç olduğunu, normalde günde 20 kadar çocuğun dünyaya geldiğini ifade ediyor.

Rusya genelinde ise nüfus oranlarında düşüş devam ediyor. Her yıl 700 bin kadar azalan Rusya 140 milyona dayandı. Devletin ikinci çocuğa verdiği 10 bin dolarlık destek, ek ücret ve izinler nüfusun artışına sadece yüzde 0,1'lik bir katkı sağladı. (CİHAN)

http://www.sondakika.com/haber-cecenistan-da-nufus-artis-orani-yukseldi-dogum-1845836/

Etiketler:
çeçenistan nüfus artış oranı yükseldi doğum evlerinde yer bulunamıy

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır