NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
9
1
35WERE~1.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
TÜRKİYE, ABHAZYA'NIN İZOLASYONDAN KURTULMASINADA ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR

"Karadeniz'in Bütünleşmesi İçin Abhazya" raporunda Türkiye'nin, Abhazya'nın izolasyondan kurtulmasında önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekildi.
17-12-2009 - kez okundu

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, (TEPAV) "Karadeniz'in Bütünleşmesi İçin Abhazya" başlıklı Abhazya raporunu açıkladı. Raporda Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1990'lı yıllarda Abhazya'nın, Türkiye'nin Karadeniz sahillerinden çıkan insanlar ve ürünler için ana hedef haline geldiği, Trabzon ve Sohum arasında da bir otobüs bağlantısı sağlandığı ve 1994'te Sohum ile Türkiye arasında doğrudan deniz bağlantısının kurulduğu anımsatıldı. 1996'daki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kararı sonucu olarak, Abhazya'nın dış dünyadan neredeyse tamamen koptuğu ve Türkiye'nin karara uyarak Abhazya'ya ekonomik ambargo uyguladığı ve feribot seferlerinin kesildiği belirtilen raporda Abhazya halkına en üst derecedeki zarar Rusya Federasyonu'nun ambargo kararına bütünüyle uyduğu dönemde verildiği, ancak yaptırımların siyasi sonuç vermediği vurgulandı.
Raporda Rusya'nın bu yaptırım sistemini 2000 yılında Abhaz sınırındaki düzenlemeleri hafifleterek ortadan kaldırmaya başladığını, Nisan 2006'da ise Rusya'nın çift girişli Rus vizesine sahip BDT harici ülke vatandaşlarının Abhazya tarafına geçmelerine izin verdiğini, bu kararın, Türkiye ile Abhazya arasındaki insani ilişkileri büyük oranda hızlandırdığı kaydedildi.
Abhaz nüfusunun yüzde 70'inin Rus pasaportu taşıdığı belirtilen raporda Rusya Federasyonu'nun idari birimlerinin Eylül 2003'ten itibaren Abhazya yetkilileri ile işbirliği anlaşmaları imzalamaya başladığı, belirsizliğin Abhazya'nın bağımsızlığının tanınmasıyla birlikte Rusya'nın yaptırım sisteminden resmen çekilmesi ile azaldığı ifade edildi. Raporda Gürcü yetkililerin, Rusya'nın Abhazya üzerindeki ekonomik ambargoyu kaldırmasını "ahlak dışı ve tehlikeli" bularak kınadığı ve Rusya'nın bu hareketini Gürcü bölgesinin resmen işgaline doğru bir adım olarak yorumladığı bildirildi. Raporda bölgede ekonomik ilişkilerin yasallaşma sürecinin başladığı, portakal bahçelerinin, çay tarlalarının, üzüm bahçelerinin, bölgenin ulaşım altyapısını ve tekstil ile konserve sektörünün canlandırılması için Rus sermayesine büyük umut bağlandığına dikkat çekildi.
Raporda Türkiye'nin, Abhazya'nın izolasyondan kurtulmasında önemli bir rol oynayabileceğine işaret edilirken Gürcü sahil güvenlik güçlerinin Türk gemilerine el koymaya devam ettiği bir süreçte Türkiye'nin Abhazya ile doğrudan deniz ulaşımını tek taraflı olarak açmaya karar vermesinin makul görünmediği belirtildi.
Bölgede istikrarın sağlanması için Karadeniz bölgesinin bütünleştirilmesi gerektiği vurgulanarak "Politik meselelerin işin içine karıştırılması iletişim bağlantılarının açılmasının yarattığı olumlu etkiyi belirginsizleştiriyor. Trabzon-Sohum feribot bağlantısı Abhazların ikinci bir ülkeye doğrudan ulaşımlarına imkân sağlayacaktır. Dahası, kara ulaşımının düzeltilmesinin de bölgesel bütünleştirmeyi artırma potansiyeli vardır. Trabzon-Sohum feribot hattı Abhazlar için ikinci bir ülkeye doğrudan ulaşım imkanı verecektir. Dahası, kara ulaşımı ekseninin onarılmasının bölgesel bütünleşmeyi arttırma potansiyeli mevcuttur. Karadeniz bölgesindeki Türk yatırımcılar, Soçi'ye Batum'dan kara yoluyla 6 saatte, deniz yoluyla 12 saatte ulaştıkları zamanları özlemle hatırlıyorlar" denildi.

http://www.haberflash.com/haber2012.html

Etiketler:
türkiye abhazya izolasyondan kurtulmasınada önemli rol oynayabilir

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır