NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
10
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
4 KAFKAS DİLİ YOK OLUYOR

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yayınladığı bir raporda, Karadeniz kıyısındaki Kafkasya'da 4 dilin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi.
20-12-2009 - 5 kez okundu

30'dan fazla dilbilimcinin çalışmalarıyla ortaya çıkan atlasa göre hazırlanan raporda, Karadeniz kıyısındaki Kafkasya yöresinde Abazca, Ahbazca, Kabar-Çerkes ve Adige dillerinin yok olma tehlikesi yaşadığı belirtildi.

Bu dillerin 'savunmasız durumda' olduğu belirtilen raporda, Ahbazaca'nın daha çok Rusya Federasyonu'ndaki Ahbazya'da konuşulduğu, Türkiye'de ise bin kadar kişinin bu dili bildiğine dikkat çekildi. Yine Rusya Federasyonu içerisinde olan Çerkesce'nin Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde, Rusya Federasyonu'nda, Türkiye'de ve Ortadoğu bölgesinde etki alanı bulunduğu kaydedildi.

Adige ve Abazca'nın ise yine Rusya Federasyonu bünyesinde unutulma aşamasında olduğu belirtilen raporda, "Bu diller kesinlikle tehlikeli ve savunmasız kalmış durumdadır" denildi.

TEHLİKE FAKTÖRLERİ

UNESCO raporunda bir dilin ne derece tehlike altında olduğunu sınıflandırmak için dokuz ölçü kullanıldı. Buna göre, bir dilin kuşaktan kuşağa aktarılması, konuşan kişi sayısı, dili konuşanların toplam nüfusa oranı, dilin kullanım alanlarında değişiklikler, yeni alanlara ve ortamlara dilin tepkisi, dilin öğrenilmesi, o dilde okuma yazma öğrenilmesi için gerekli materyallerin varlığı, devletlerin ve kurumların tutum ve politikaları, toplumun bireylerinin kendi dillerine yönelik tutumu, dille ilgili varolan belgelerin miktarı ve niteliği o dilin geleceği belirliyor.

Bu yörelerde dil koruma programının olmadığı vurgulan raporda, "En belirleyici etken, dili konuşan topluluğun dile yönelik tutumu olduğundan, çok dilliliği ve azınlık dillerine saygıyı yüreklendiren, bir dili konuşmanın ödev değil, zenginlik olduğunu hissettiren toplumsal ve siyasi bir ortam oluşturmak esastır" ifadelerine yer verildi.

http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=234385

Etiketler:
4 kafkas dili yok oluyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır