NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
8
3
10
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ SONRASI ABHAZYA

Gürcistan'dan tek yanlı (de facto) bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da 12 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini yeniden Sergey Bagapş kazandı. Abhazya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Batal Tabagua, 14 Aralık'ta seçimlerin kesin sonuçlarını açıkladı.
23-12-2009 - kez okundu

Abhazya'da kayıtlı 131 bin seçmenin yüzde 73'ünün oy kullandığı devlet başkanlığı seçimlerinde Bagapş, seçmenlerin % 61,16'sının oyunu alarak seçimi ikinci tura kalmadan kazandı. Böylece, Abhazya Cumhuriyeti'nde Sergey Bagapş'ın ikinci beş yıllık devlet başkanlığı dönemi başlamış oldu. Bagapş'ın en güçlü rakibi olarak görülen ve Moskova tarafından desteklendiği ileri sürülen eski Devlet Başkan Yardımcısı Raul Hacimba yüzde 15,4, Abhazya Devleti Deniz Nakliyat Genel Müdürü Zaur Ardzinba yüzde 10,8, Ekonomik Kalkınma Partisi Başkanı Beslan Butba yüzde 8, Ekonomi Bilimi Doktoru Vitaliy Bganba'nın ise yüzde 1,5 oy aldı.Güneybatı Karadeniz kıyısında bulunan Abhazya'nın yüzölçümü: 8.600 km2, nüfusu 250.000 civarıdır. 1992-93 Gürcü-Abhaz savaşı öncesi nüfusu ise (1991) 550.000'dir. Abhazca, Rusça ve Gürcüce'nin kullanıldığı Abhazya'da para birimi Rusya Federasyonu Ruble'sidir. Nüfusun çoğunluğu Hıristiyan'dır. Sovyetler Birliği devrinde Karadeniz kıyısında Gürcistan'a bağlı özerk bir cumhuriyet olan Abhazya, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan etmiştir. Bunun üzerine, 14 Ağustos 1992 tarihinde Gürcü kuvvetlerinin Abhazya'nın başkenti Sohum'a girmesi ve buna Abhaz kuvvetlerinin cevap vermesiyle patlak veren Gürcistan-Abhazya ihtilafı topyekûn savaşa dönüşmüştür. Bu savaş bir yıldan fazla sürerek 30 Eylül 1993 tarihinde Gürcü kuvvetleri ile Gürcü nüfusunun Abhazya'yı terk etmesiyle sonuçlanmıştır. Savaşta iki taraftan yaklaşık yedi bin kişi ölmüş, iki yüz elli bin Abhazyalı Gürcü mülteci haline gelmiştir. 1992-93 yılları arasındaki Gürcistan-Abhazya savaşı, Abhazya açısından büyük bir sosyal ve ekonomik yıkıma yol açmıştır. 8-12 Ağustos 2008 tarihleri arasında meydana gelen Güney Osetya Savaşı, savaş sonrasında Rusya Federasyonu'nun Abhazya ile Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıması Abhazya'nın Gürcistan ile yeniden bir araya gelme seçeneğini büyük ölçüde tüketmiştir.
12 Aralık 2009 devlet başkanlığı Bagapş'ın ikinci seçim zaferidir. 2004 yılında Abhazya'da dönemin devlet başkanı Ardzınba iktidarını Bagapş etrafında toplanan Abhazya muhalefeti rahatsız etmişti. Abhazya muhalefeti devlet başkanlığı seçimleri öncesi ve sonrası hükümete karşı baskılarını artırmaya başlamış, miting ve gösteriler düzenleyerek, medya ve hükümet binalarını ele geçirerek Gürcistan-Abhazya savaşından beri iktidarda bulunan Abhazya Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba'yı iktidarda tutunamaz hale getirmiştir. Bu koşullar altında 3 Ekim 2004 tarihinde yapılan Abhazya devlet başkanlığı seçimlerinde Abhazya Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba, Rusya Federasyonu ve Abhazya Ermenilerinin desteklediği aday olan Raul Hacimba seçimi kaybetmiş, buna karşın Abhaz halkının, Abhazya Gürcülerinin, Abhazya bürokrasisinin, Abhazya aydınlarının ve medyasının desteklediği aday olan Sergey Bagapş seçimi kazanmıştı.

Abhazya'da, Bagapş'ın 12 Aralık devlet başkanlığı seçimlerini de kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Beklenen de oldu. Devlet Başkanı Yardımcısı ise eski Başbakan Aleksandr Ankvab oldu. Rusya Federasyonu, Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasından sonra yapılan ilk devlet başkanlığı seçimlerine Duma'dan yedi milletvekilini gözlemci olarak yolladı. Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerinin Gürcistan, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Kafkasya'nın geleceğinin belirlenmesi bakımından önem taşıdığı açıktır. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde Abhazya'nın istikrarı Güneybatı Kafkasya'nın geleceğini belirlemesi açısından önem taşımaktadır.

Hasan KANBOLAT
hasankanbolat@gmail.com
http://www.bursahakimiyet.com.tr/makaleDetay.aspx?mid=4428

Etiketler:
devlet başkanlığı seçimleri sonrası abhazya

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır