NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
1
4-5-6-7
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DAĞISTAN'DA ŞOK BASKIN..!

Rusya Federasyonu içinde yer alan Dağıstan Cumhuriyet'inde KGB'ye bağlı FSB ve SOBR askerleri gece yarısı Nur talebelerinin evini bastı.
26-12-2009 - kez okundu

Risale Haber'e ulaşan bilgilere göre, Nur talebelerine "siyasi bir oraganizasyon" olduklarını kabul etmeleri için baskı uygulayan ve zaman zaman şiddet kullanan askerler istedikleri cevapları alamadılar.

Sohbet sırasında evi basan askerler evde bulunanları sokağa çıkartırken bazılarını darpetti. Evde bulunan Türkçe, Arapça, İnglizce, Rusça kitapları alan askerlere itiraz eden Nur talebeleri bunların yasak olmadığını söylediler.

Askerleri kanun dışı hareket etmekle uyaran Nur talebelerinden 28 kişi sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

KGB ajanları Nur talebelerine "Nurculuğu siyasi bir organizasyon olduğunu kabul etmeleri" baskısında bulundular. Kendileri adına casusluk yapmalarını da isteyen KGB ajanları aileleri de tehdit etti.

KGB ajanlarının "Türkçülüğü yaymak ve vatana hiyanet etmekle" suçladığı Nur talebeleri ise şu cevabı verdi:

"Eğer böyle güzel kitaplar, derin imani meseleleri şimdiki insanların anlayacağı bir şekilde izah eden Kur'an tefsiri Risale-i Nur Türkçe değil, başka bir dilde olsaydı, o dili öğrenecektik. Bu kitapların nerede kim tarafından yazıldığı farketmez. Bizi bu kitapların belagat, derinlik ve güzelliği celbediyor."

"Bugüne kadar Risale-i Nur okuyanlardan hiçbir zarar gelmemiş. Bize diyorlar ki, bir gün siz emniyeti bozabilirsiniz. Cevaben deriz: Said Nursi'nin vefatından sonra 49 yıl geçti. Nur talebelerinden devlete ve emniyete bir zarar gördünüz mü? Madem ihtimal diyorsunuz, mümkün ki bir gün KGB ajanları, askerleri ve polisler masum insanlara ateş edbilirler. Madem böyle bir ihtimal var, onlardan silahları alıp, herbirlerine karşı ceza davası açmak lazım. Ne için bu ihtimal kanunu sadece masum Müslümanlara uygulanıyor.

"Bediüzzaman Said Nursi bizi müsbet harekete, muhabete ve siyasetten uzak durmaya davet ediyor. Son sözümüz olarak deriz ki, eğer memlekete sarhoşlar, ahmaklar ve sefahetçiler lazım ise, Risale-i Nuru yasak etsinler. Çünkü Risale-i Nur insanları terbiye ediyor, manen yükseltiyor ve ilimli yapıyor.

"Risale-i Nur okuyucaları organizasyon değil, ayrı bir cereyan değil ve siyası parti değil, onlar sadece Hz. Muhammed'e (A.S.M.) ittiba eden halis Müsülmanlardır. Onların arasında Allah rızası için uhuvvet ve muhabbet var."

Benzer baskınları Derbent ve İzberbaşta da yapan askerler, Dağıstanlı Nur talebelerini 8 saat sorguda tuttuktan sonra serbest bıraktı.

http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=68515

Etiketler:
dağıstan şok baskın!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır