NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
10
13
4WORED1.MP3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZ FEDERASYONU İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME MESAJLARI

Değerli Üye ve Hemşehrilerimiz, Derneğimizden istifa eden Atay Ceyişakar, Zafer Süren ile ilgili istifalarına cevap yazılarımız ekte bilgilerinize sunulmuştur. Derin Saygılarımızla Kafkas Abhazya Kültür Derneği Yönetim Kurulu Değerli Üyelerimiz, Hemşehrilerimiz, Abhaz Dernekleri Federasyonu kuruluş çalışmaları doğrultusunda yapılan 9 Ocak İnegöl toplantısı sonuç bildirgesi ekte bilgilerinize sunulmuştur. Derin Saygılarımızla Kafkas Abhazya Kültür Derneği Yönetim Kurulu Sayın, Kafkas Abhazya Kültür Derneği Üyeleri: Kafkas Abhazya Kültür Derneği Yönetimine; diğer üyelerinin yazıları gibi benim yazımında üyelere sirküle edilmesi için, bir kaç kez gönderdiğim mail ektedir. Suat çelikci
11-01-2010 - kez okundu

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Tarih : 11 Ocak 2010
Sayı : 2009-02
Kütük No : 34-016/126
Konu : İstifanız

Değerli Üyemiz

Zafer SÜREN

30 Aralık 2009 tarihli istifanızı büyük bir üzüntüyle karşıladık. Hizmetlerinizi hiçbir zaman unutmayacağız. Biz, Genel Kurulumuzun bize verdiği bir görevi yapmak için yola çıktık. Kesinlikle bir ayrışmayı, kamplaşmayı düşünmediğimiz gibi, kimseyi de üzmek istemedik.

İstifanızda dernek tabanı ile istişare yapılmadığını, size haber verilmediğini belirtiyorsunuz. İstişare ve gündem ile ilgili yazımız, bu yazımızın ekindedir. Ayrıca bu gündem Kaffed'in Web sitesine konulmuştur. Bilgi edinmenizi, ilerde tekrar birlikte olma ümidiyle, sağlık, başarı ve mutluluklar dileriz.

Derin Saygılarımızla

Kafkas Abhazya Kültür Derneği

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

Cihan ZAFER

--------------------------------------------------------
Tarih : 11 Ocak 2010
Sayı : 2009-01
Kütük No : 34-016/126
Konu : İstifanız


Değerli Üyemiz

Atay CEYİŞAKAR

Derneğimize, toplumumuza geçmişte büyük hizmetler, fedakarlıklar yapan ender kıymetli hemşehrilerimizden birisiniz. 30 Aralık 2009 tarihli istifanızı büyük bir üzüntüyle karşıladık. Hizmetlerinizi hiçbir zaman unutmayacağız. İstifanızın Derneğimiz açısından büyük bir kayıp olduğunun bilincindeyiz. Biz, Genel Kurulumuzun bize verdiği bir görevi yapmak için yola çıktık. Kesinlikle bir ayrışmayı, kamplaşmayı düşünmediğimiz gibi kimseyi de üzmek istemedik. Sizi hiçbir zaman kalbimizden atmayacağımızı, her zaman sevgi ve saygıyla anacağımızı özellikle bilmenizi rica ederken, tekrar ilerde birlikte olma ümidiyle şahsınıza sağlık, başarı ve mutluluklar dileriz.


Derin Saygılarımızla

Kafkas Abhazya Kültür Derneği

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

Cihan ZAFER
-------------------------------------------------------------
Tarih : 06.10.2009
Sayı : 2009-60
Kütük No : 34-016/126
Konu : Olağan Genel Kurul

OLAĞAN GENEL KURUL


Değerli Üyemiz,


Derneğimizin Olağan Genel Kurul toplantısı 25 Ekim 2009 Pazar günü saat 11.00'da Selimiye Kışla Cad. No:8/59 Üsküdar-İST. Adresindeki dernek merkezinde aşağıdaki gündeme göre yapılacaktır.


Belirtilen tarihte çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 1 Kasım 2009 Pazar günü aynı gündemle, aynı yer ve saatte çoğunluk aranmaksızın yapılacaktır.


İlk belirtilen tarihte çoğunluk sağlanması olasılığı zayıf olduğundan, özellikle ikinci tarihteki toplantıya katılmanız önemle rica olunur.


Kafkas Abhazya Kültür Derneği

Yönetim Kurulu
GÜNDEM:

1. Açılış ve yoklama,
2- Kongre başkanı ve Kongre Divanı seçimi,
3- Saygı duruşu,
4. Gündemin okunarak oylamaya sunulması,
5. Faaliyet raporu ile gelir/gider tablosunun okunması ve müzakeresi,
6. Denetim raporunun okunması,
7. Yönetim kurulu ve denetim kurulunun ayrı ayrı ibrası,
8. Tüzük değişikliğinin görüşülmesi,
9- Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,
10- Yeni yönetim, denetim, onur kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,
11- Abhazya Kültür Derneklerinin oluşturacağı bir federasyonun görüşülmesi ve oylamaya sunulması,
bu konuda gerekli çalışmaların yapılabilmesi için yeni yönetim kuruluna yetki verilmesi,
12- Halihazırda üyesi bulunduğumuz federasyondan ayrılmadan Derneğimiz ve toplumumuz için
hangi şartlarda üyeliğimizin daha uygun olacağının değerlendirilerek bu konuda genel kurul tarafından alınacak kararların federasyona bildirilmesi,
13- Kafkas Dernekleri Federasyonu genel kurulunda Derneğimizi temsil edecek delegelerin seçimi
14- Derneğimizin çalışma konularıyla ilgili madde 4'de belirtilen faaliyetleri yapacak aynı amaca yönelik bir vakıf oluşturularak Dernek mülklerinin bu vakfa devredilmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesi,
15- Kadıköy'deki mülkiyeti Derneğimize ait olan dairenin daha iyi bir yerle takas veya satılması konusunda yeni yönetim kuruluna yetki verilmesi,
16- Dilek ve öneriler,
17- Kapanış.
--------------------------------------------------------------
Tarih : 06.10.2009
Sayı : 2009-59
Kütük No : 34-016/126
Konu : Danışma Toplantıları

Değerli Üyelerimiz,


Genel Kurulun yaklaştığı bu günlerde geçmiş dönemin değerlendirilmesi, yeni dönem için görüş ve önerilerinizi almak amacıyla 6 Ekim 2009 Salı akşamı, saat 20.00'da bir danışma toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz.


Bu ilk toplantıya katılamayan üyelerimiz için yine bu hafta 7 Ekim 2009 Çarşamba akşamı saat 20.00'de - 8 Ekim 2009 Perşembe akşamı yine aynı saatte iki toplantı daha planlamış bulunmaktayız. Eğer üyelerimiz isterlerse 1 Kasım 2009 Pazar Genel Kurul seçim gününe kadar, her hafta Pazartesi ve Çarşamba akşamları yine aynı saatlerde bu tür danışma toplantılarını sürdürmek arzusundayız.


Katılımınızı rica eder, saygılarımızı sunarız.


Kafkas Abhazya Kültür Derneği

Yönetim Kurulu

------------------------------------------------------------
ABHAZ FEDERASYONU KURULUŞ ÇALIŞMALARI (II)

(9 Ocak 2010, İnegöl)

29 Kasım 2009 tarihinde Düzce toplantısında alınan karar doğrultusunda katılımcı dernek yöneticileri 9 Ocak 2010 tarihinde İnegöl Dernek Lokalinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Saat 14.00'de başlayan toplantı aşağıda belirtilen gündem doğrultusunda devam etmiş ve saat 18.30'da sona ermiştir.

Gündem:

1 Divan heyeti seçimi

2 Federasyon Kuruluş Komisyonu çalışmaları hakkında bilgilendirme

3 Kuruluş ile ilgili yapılan ve yapılacak çalışmalar

4 Tüzük çalışmaları

5 Dilek ve temenniler

Gündem 1:

Divan heyetine Cahit Kale, Feridun Aksoy, Av. Seher Demirel ve Ahmet Ceylan oy birliği ile seçilmiştir.

Gündem 2:

Komisyon adına söz alan Feridun Aksoy, Düzce toplantısı kararları doğrultusunda, heyet halinde 7 Aralık 2009 tarihinde Düzce K. Kafkas Kültür Derneği, 23 Aralık 2009 tarihinde Kocaeli ve Sakarya Dernekleri, 2 Ocak 2010 tarihinde sırasıyla, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir ve Kütahya Derneklerini, daha sonra 7 Ocak 2010 tarihinde İst. Kafkas Abhazya Kültür derneğinde İstanbul'da yaşayan Ayhabıları ve aynı akşam Bağlarbaşı Kafkas Kültür derneğinin ziyaret edildiğini belirtmiştir.

Ayrıca, toplumumuzun saygın kişileri, Sakarya ve Düzce'de bazı Abhaz köyleri de ziyaret edilerek bilgilendirme toplantılarının gerçekleştirildiğini ve bu bilgilendirme ziyaretlerinin devam edeceğini belirtmiştir.

Yapılan görüşmelerde, Abhaz Derneklerinin bir Federasyon çatısı altında birleşmelerinin günümüz koşullarının en doğal sonucu olduğunu, bazı bireylerin eskiye dayanan kişisel hesaplaşmaları sonucu, bu oluşumun abhaz-adige ayrışmasına neden olacağı gibi kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan kaygıların dayanaksız olduğu belirtilerek, ülkemizde mevcut kanunlar çerçevesinde faaliyetlerde bulunacak olan, bu demokratik sivil toplum kuruluşunun tüm dost ve kardeş Kuzey Kafkas Halklarının temsilcisi olan kurum ve kuruluşlarla, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini vereceğinin altı çizilmiştir.

Komisyon adına söz alan Bülent Özbelli, Fed. Kuruluş Komisyonu çalışmalarının web üzerinden yayını için çalışmaların sürdüğünü, bu amaç için www.abhazfederasyonu.org ve www.abhazfederasyonu.com isimlerinin tescil edildiğini belirtmiştir.

Gündem 3:

Katılımcı dernek başkanları sırasıyla söz alarak Düzce toplantısında ortak irade ile alınan karar doğrultusunda 20 Aralık 2009 tarihinde Düzce, 3 Ocak 2010 tarihinde İnegöl ve 8 Ocak 2010 tarihinde Bolu'da derneklerinin olağanüstü Genel Kurullarını yaptıklarını ve ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU kurucu üye olmaları konusunda karar aldıklarını beyan etmişlerdir.

Gerçekleştirilen olağanüstü genel kurullarda, Düzce Derneği, 1 menfi oy mevcudiyetini, diğer dernekler ise oy birliği ile karar aldıklarını, Genel Kurula katılımların en üst düzeyde olduklarını beyan etmişlerdir.

Federasyon Kurucular Kurulu ve görev bölümünün belirlenmesi için Dernek Başkanlarına yetki verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Federasyon kuruluş müracaatının en kısa sürede yapılabilmesini için, dernek yöneticilerinden gerekli evraklarının 25 Ocak 2010 tarihine kadar hazırlanması talep edilmiştir.


Gündem 4:

Çalışma Komisyonunca hazırlanan taslak tüzük madde madde görüşülmüş, gerekli görülen maddelerde oylama yapılmak suretiyle karar alınmış ve yapılan düzeltmelerle birlikte tüzüğün son şekline getirilmesi ile ilgili Av. Seher Demirel ve Av. Nesrin Şener görevlendirilmiştir.

Kurulacak federasyonun ismi, yapılan oylama sonunda ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak kabul edilmiştir.

Gündem 5:

Bilecik Derneği adına söz alan Yönetim Kurulu üyesi Sayın Zaman Güral, bu örgütlenmenin bir zorunluluk olduğunu bildiklerini, dernek üyelerinin ağırlıklı olarak abhaz kökenli olduğu, diğer kardeş K.Kafkas kökenli üyelerinin de bulunduğu, federasyon kurulması için gerekli üye dernek sayısının mevcut olduğunu gördüklerini, kurucu üye olamadıklarını, ancak onuncu ayda yapacakları olağan genel kurulda konuyu görüşerek gerekli adımları atacaklarını bildirmiş, Federasyon kuruluşunda görev alan dernek temsilcilerine teşekkür ettiklerini ve başarılar dilediklerini belirtmişlerdir.


Saygılarımızla

Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuruluş Komisyonu

KATILIMCI DERNEKLER TOPLANTIYA KATILAN DERNEK TEMSİLCİLERİ
1-Ankara Abhaz Kültür Derneği Cahit KALE (Açba), Feridun AKSOY (Akhusba), Ayhan CIBA (Ajıba), Gürbüz ERCENK (Tarba), Ercan Buluş (Yaşba)
2-Bolu Abhaz Kültür Derneği Ümit Atile (Atıyba), Semih Pala (Palba)
3-Düzce Abhaz Kültür Derneği İlhan KIYMET (Kuazba), Melih PARLAK (Azınba) Aydın ZORLU (Ayüzba), Oktay KOÇAK (Aşba), Aycan ATAY (Bedia), Bilgin ÖZCAN (Ayüzba)
4-İnegöl Abhaz Kültür Derneği Telat ÖZDEMİR (Kabba), Basri SARIKAYA (Agırba), İrfan KAP (Kabba), Nesrin ŞENER, (Pısıpha), R. Cengiz KOÇ (Aşba), Rıfat Özbey (Beya), Sabit Şenol Kıbıç (Kıbıç), Ersin BÜTÜN (Kuazba), Tayfur AKOY (Akoyba), Turgut CİLO (Karaçı), Reyhan Arıcan (Çuğipa), Ulaş Arda ARGUN (Argun), Resul ÖRÜN (Bganba)
5-İstanbul Kafkas Abhaz Kültür Derneği Cihan ZAFER (Açüyba), Av. Seher Demirel (Aji-ıpha),

Bülent ÖZBELLİ (Ayüzba), Ahmet CEYLAN (Hapat),

---------------------------------------------------------------
Sayın, Kafkas Abhazya Kültür Derneği Üyeleri:

Kafkas Abhazya Kültür Derneği Yönetimine; diğer üyelerinin yazıları gibi benim yazımında üyelere sirküle edilmesi için, bir kaç kez gönderdiğim mail ektedir.
Abhaz Dernekleri Federasyonuna mı ? Komite güdümündeki yeni operasyona mı ?

Komiteye neden karşıyız:

1- Komite 1996 yılından itibaren kan kaybetmeye başlamış; çalışma tüzüğüne uymaması, toplumdan uzaklaşması, seçim maddesini uygulamaması , topluma sırtını dönmesi , toplumu küçük görmesi .. vs sebeplerle yalnız kalmıştır.

2- Abhazya Devletiyle olan ilişkileri sembolik olmaktan öteye geçmemiştir

3- Geri dönüş çalışmalarında başarısız olmuş , süreci iyi takip edememiş, yaptığı çalışmalar geri dönüşü teşvikten çok , gidenleri geri çevirmeye yönelik olmuştur.

4- Komite toplumdan kopmakla kalmamış, toplumla barışıp toplumdan güç almaktan ısrarla kaçınmıştır.

5- Kafkas kökenli ve davamıza sempatiyle bakan gazeteci , politikacı , siyasilerle olan ilişkiler noktalanmış; bu konudaki çalışmalar sadece komite başkanının insiyatifinde kullanılmıştır. Ancak birkaç kişiden öteye geçemeyen bu ilişkilerle boşluk doldurulamamıştır.

6- Birçok kez komiteyi ve diasporayı toparlamak için; hem Abhazya dan hem diasporadan girişimlerde bulunulmuş, ancak komite başkanının, kontrolü sadece kendi elinde tutması yönündeki ısrarı sebebiyle çalışmalar neticelenememiştir.

7- Komitede yapılan toplantılar belli bir sistem ve prensibe bağlı olmadığı için; yapılan toplantılarda saatlerce aynı konular yarasız tartışılmış olumlu sonuçlar alınamamıştır.

8- Komite kendi tüzüğüne kesinlikle uymamış, hatta tüzüğü rafa kaldırarak, toplumla ve örgütlerle gereken zorunlu-yararlı ilişkiyi bitirmiştir.

9- Komite kimseye kapalı değil isteyen gelsin çalışsın'' şeklindeki eşsiz örgütçülük ,yönetim ve başkanlık anlayışı komiteyi kendi sonuna hazırlamıştır.

10- Sayın Sergey Bagapş'ın Türkiyeye ziyareti başarılı sonuçlandırılamamış, Uzuncaorman'dan sonra yakalanan olumlu hava da komite tarafından değerlendirilememiştir.

11- Komite için yeni bir başlangıç olabilecek her fikir her çalışma, başkan tarafından kişisel inat ve bencilliğe kurban edilmiştir.

12- Komite toplantılarında alınan kararlarla uygulanan kararlar birbirinden farklılıklar göstermeye başlamıştır.

13- 3 Şubat 2008 de seçimli genel kurul teklifi komite içinde tartışılmış ve kabul edilmemiştir.

14- 3 Şubattan sonra komite yeniden yapılanmaya çalışmış yeni bir tüzük hazırlanılmış ancak tüzükte seçim maddesi olduğu için iptal edilmiş ve tüzüğü hazırlayan komite üyeleri suçlanmıştır. Seçim ve tüzükle ilgili komite üyelerinin genel düşünceleri: *Seçim komiteye nifak sokar- * Komiteye şartsız destek vereceklerle yola devam etmeli derneklerin delegelerin oluşturacağı bir durum ayrışmalara neden olur-* Seçim yanlış bir yoldur-*Seçim içinde olsa yapılacak bir toplantı komitenin itibarını sarsar, bizi seçin diye toplum karşısına çıkamayız biz-* Tüzük mertlik dışı komiteyi bitirme planıdır.-* Tüzük bana bir şey ifade etmiyor.

15- Komitenin topluma hesap verme toplumdan güç alma gibi bir ideali yoktur , ama başı sıkıştıkca toplumu dernekleri imdada çağırır.

16- Komite başkanı ve üyelerine göre; Komiteciler yeri doldurulamaz eşi bulunmaz yaptığı her şey doğru !! komite dışındaki herkes davaya zarar vermesi muhtemel kişilerdir.

17- Komite Abhazya milletvekilleri ve Dışişlerinden gelen taslak çalışmaları gerektiği gibi uygulayamamış, uygulanmasına önayak olmamıştır.

18- Komite hiçbir zaman özeleştiri yapmamıştır.

19- Komite: dışlama ve ötekileştirme ile Abhazya için çalışmak isteyen duyarlı insanlarımızı uzaklaştırmaya çalışmış, bu insanalrımızı yeni arayışlara iterek toplumda bölünmelere davetiye çıkarmıştır.

20- Komite toplumda '' AYHABILIK'' yapamamıştır.

21- Ortaya konan görüş ve eleştirilere sert kırıcı davranışlarla cevap vermiş, camia üyelerimize ağzına geleni söylemekten çekinmemiştir.

22- Komite kendisini ; Abhazya'da DİASPORA TEMSİLCİSİ ,diasporada ABHAZYA TEMSİLCİSİ ilan etmiştir. Ama ne diaspora ne Abhazya kendisine böyle bir yetki vermemiştir.

23- Komite başkanı kendi dışındaki herkesi küçümsemiş, insanları hainlik - ihanet e ölçüsüz ve mesnetsiz suçlamış, toplumda gerilim yaratmıştır.

24- Komitenin, her şey bizden sorulur tarzı yanlışa sürüklenmesinde en büyük etkenlerden biri olmuştur.

25- Gelenek göreneklerimize uygun davranmamaları yıkılışın en büyük sebeplerindendir.

26- Eylemden kaçınmış, haklı sesimizin duyurulmasına ön ayak olamamıştır.

27- Gençleri kendisinden uzaklaştırmış, kendisine muhalefet edenleri toplumumuza yakışmayacak tarzda sindirmeye korkutmaya çalışmıştır.

28- Bir taraftan Abhazya için çalışıyoruz Abhazya ne derse onu yaparız deyip, bir taraftan da diasporada el atmadığı, karıştırmadığı , didişmedi, dernek, kurum, şahıs kalmamıştır.

29- 2008 yılında Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya tarafından tanınması sürecini iyi değerlendirememiş- süreci yönetememiştir; Türkiyedeki bağımsızlık kutlamalarına katılmamış kutlamaları engellemeye çalışmıştır.

30- Diasporamızın en büyük en önemli toplantısı olan kurultaya (Abhaz Şurası) müdahil olmuş, tartışmalara ve ayrışmalar sebep olmuştur.

31- Toplum üyelerimiz , Abhazya ya yerleşmeye çalışan cami üyelerimiz , davaya duyarlı insanlarımız hakkında asılsız; sözde istihbarati bilgileri hem diasporada hem Abhazya da yaymaya çalışmıştır.

32- Davaya duyarlı insanlarımızı-çalışmaları- gençlerimizi engellemeye çalışmış, diasporada bu işi başaramayınca Abbhazya tarafında ilişkileri bozmaya ve bu çalışmalar olan desteği yok etmeye çalışmıştır.

33- Yapılanmasında; siyasilere, politikacılara, gazetecilere, toplum bilimcilere , profesyonellere yer vermemiştir.

34- Toplum üyelerini , gençleri yaftalamış haklarında asılsız iddalarla dedikodular çıkarılmasına ön ayak olmuştur.

35- 2008 yılında Abhazya' dan gelen Abbhazya Parlementosu Milletvekilleriyle ilgili asılsız iddalar ortaya atmış, toplumumuzun gelen misafirlerle ilgilenmemesi için ikili görüşmelere başvurmuştur.

36- Komite kendi içinde birliği sağlamadan toplumu bir araya toplamaya çalışmış bu çalışmayı yaparken de yine bölücülüğe başvurmuştur.

37- ................. vs vs vs vs

NOT: Bu düşünceler, komite içersinde görev yapmış, toplantılara katılmış, yaşanan olaylara şahit olmuş , iftiralara maruz kalmış, engellenmeye çalışılmış insanlarımızın söylemlerinden -yazılarından toparlanmıştır.

Abhaz Dernekleri Federasyonuna neden karşıyız:

1- Komitemizin değerli üyeleri, Abhaz Dernekleri Federasyonu adıyla yeni bir oluşuma start vermişlerdir. AYNASI İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ, bu sebeple karşıyız. Umarız bu yeni oluşum yanlış ellerde heba olmaz.

Etiketler:
abhaz federasyonu ile ilgili bilgilendirme mesajları

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır