NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
1
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA, TÜRKİYE'DEN YATIRIM BEKLİYOR

Gürcistan'a bağlı ayrılıkçı Abhazya Cumhuriyeti, ülkenin turizm sektörünü canlandırmak için Türkiye dahil yabancı ülkeleri yatırıma davet ediyor. Bölgeye gelen turist sayısı açısından Türkiye'nin ikinci sırada yer aldığını ifade eden Abhaz Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, daha önce diplomasi alanında Ankara ile ciddi atılımlar beklediklerini ifade etmişti.
11-01-2010 - kez okundu

Abhaz yetkililer küresel ekonomik krize rağmen Abhazya'ya gelen turist sayısında ciddi bir azalma olmadığı görüşünde. Rus turist şirketlerine göre, 2009 yılında Abhaz tatil mekanlarına yönelik talebin 2008 yılına kıyasla yüzde 40-50 oranda arttı. Rus basınına konuşan Abhaz Dışişleri Bakanı Sergey Şamba turizm sektörünü canlandırmak için Türkiye dahil yabancı ülkelerden yatırım davetinde bulundu.

Şamba, "Abhazya'da eski Sovyet döneminde çok sayıda turistik mekan bulunuyordu. Savaşlar yüzünden bu turistik mekanlar ciddi hasar gördü. Türizm alt yapısını kalkındırmak için bize yatırım lazım. Şu an yönetim otel inşaatlarına para ayıramıyor. Bu çalışmalarla sedece özel sektör uğraşıyor." dedi.

Suhum havaalanı için Türk şirketlerden teklif var

Abhaz Dışişleri Bakanı Şamba, başkent Suhum havaalanının inşaatı için Türk şirketlerden de teklif geldiğini belirtti. Şamba, "Suhum havaalanının yeniden inşaatını öngören projelelerimiz var. Bu yıl içinde gerçekleştireceğiz. Rus ve Türk şirketlerden de teklifler var, onları gözden geçiriyoruz." diye konuştu.

Şamba, Abhazya gelen turist açısından Türkiye'nin ikinci ülke olduğunu da ifade etti. Abhaz Dışişleri Bakanı, "Geçen yıl yaklaşık bir milyondan fazla turist Abhazya'ya geldi. Bu turistlerin çoğu direkt Rusya'daki komşu Soçi kent üzerinden bize geliyor. Tatilin yarısını Soçi'de yarısını ise Abhazya'da yapan turistleri kastediyorum. Doğrudan ise bize 350 bin turist geliyor. En fazla turist Rusya'dan geliyor. İkinci sırada ise Türkiye bulunuyor. Daha sonra Ukrayna, Belarus ve Ermenistan geliyor." dedi.

Abhaz Dışişleri Bakanı, daha önce yaptığı açıklamada Ankara ile diplomatik temas konusunda çalışma yürüttüklerini belirtmişti. Şamba, "Geçtiğimiz yıl Türkiye yetkilileriyle yaptığımız istişarelerde apaçık ve belirli başarılar elde edindi. Ve bu hususta diplomatik çabalarımızı da artıracağız, umarız ki bu alanda da gelişme olacak." demişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan
http://www.haberrus.com/turizm/1698-Abhazya-Turkiyeden-yatirim-bekliyor.html

Etiketler:
abhazya türkiye yatırım bekliyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır