NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4-5-6-7
apsuva
3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ESKİŞEHİR DERNEĞİNDEN BİLGİLENDİRME.

ESKİŞEHİR DERNEĞİNDEN BİLGİLENDİRME. Son günlerde Türkiye'de Abhaz Adige ayrımı gündeme gelmiş,Abhazların arasında ayrılarak Abhaz federasyonu kurmak isteyenler olduğu gibi,ayrılmayarak Kafkas dernekleri federasyonu çatısı altında güçlü olarak kalınmasını isteyenlerde vardır.Eskişehir,Kayseri,Adapazarı,İzmit gibi Kuzey Kafkasya'nın mozaiği olan iller mevcut Kuzey Kafkas dernekleri federasyonuna üyedir.Bu derneklerin ayrılarak bölünmeleri mümkün değildir.Ayrılma bölünme çalışmaları kafkas halkları arasına nifak sokmakla kalmayıp,gençleride birbirine düşürür.
12-01-2010 - kez okundu

Örneğin Eskişehir Taşköprü,Tandır,Musaözü köylerin adlarını kullanarak bahsi geçen köyleri temsil ettiklerini iddia eden köy gurupları adı altında bazı guruplar Abhaz Adıge ayrımını yapanları desteklediklerini Abhaz Adıge ayrımına karşı olanları kınadıklarını 07.01.2010 Tarihinde İnternet sayfalarında duyurmuşlardır.Abhaz,Adige ayrımına karşı olan kendi Dernek yönetimini kınayacak kadar maksadını aşan genç köy grupları oluşmuştur. Eskişehir Kuzey Kafkas kültür ve dayanışma derneği 1967 yılından beri Kafkasya'nın Mozaiği haline gelen Eskişehir'de Apsuva,Aşuva,Aşkaruva,Kabardey,Adıge ve diğer boyları ile birlikte iç içe olmuşlar birlik beraberlik içinde yaşamışlardır.Ayrılıp bölünmeyi hiç düşünmemişlerdir,ve düşünmeyeceklerdir.
Eskişehir'deki Kuzey Kafkas halkları için Kuzey Kafkasyadaki Cumhuriyetlerinin hepsi önemlidir. Abhazya Cumhuriyeti Bağımsızlığın anahtarı olduğundan çok daha önemli dir,bilinmeli.
1992 Abhaz Gürcü Savaşından sonra Eskişehir'deki Kafkas halkları Abhazya Cumhuriyeti için üzerlerine düşen maddi,manevi her türlü desteği yapmışlar ve yapmaya da devam edeceklerdir.
Kuzey Kafkas Dernekleri ve Abhaz derneklerinin katılımı ile Kafkas Dernekleri federasyonu kurulmuş,güç birliği oluşturulmuş.Son genel kurulda Genel başkan yardımcıları ikisi de Abhazdır.Diğer kurullarda çok sayıda Abhaz da görev almıştır. 16.12.2009 Tarihinde Hendek Derneğinde yapılan toplantıya Eskişehir'den katılan olmamıştır.İlgililer tarafımı telefonla arayarak ayrılma ve bölünmeye karşı düşüncemi sordular.Ben şahsım olarak karşı olduğumu yukarıda belirttiğim gibi Eskişehir Kuzey Kafkasya'nın mozağiği olduğundan bölünmeyi desteklemediğimi birlikten ve beraberlikten yana olduğumu belirttim. >>Başkan << Muharrem TANBOVA

Etiketler:
eskişehir derneğinden bilgilendirme

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır