NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
10
11
8
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
İLK KADIN MAKİNİSTLER', ÇUBUKÇU'YU ZİYARET ETTİ

Hemşerimiz Eskişehir Gökçekısık köyünden Nisa Çotuk'u tebrik ediyor yeni görevinde başarılar diliyoruz. NARTAJANS TCCD'de göreve başlayan ve ''ilk kadın makinistler'' olarak adlandırılan 18 yaşlarındaki iki makinist ile iki ''hareket memuru'' adayı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu ziyaret etti. MEB Tevfik İleri Salonu'nda gerçekleşen ziyarette konuşan Çubukçu, Milli Eğitim ve Ulaştırma bakanlıkları arasında imzalanan protokol çerçevesinde mesleki teknik eğitim alanında özellikle hareket memuru, makinistlik gibi alanlarda elemanlar yetiştirildiği kaydetti. Bu çerçevede, bu alanlardan mezun kızların makinist olarak TCDD'de göreve başlamalarının son derece gurur verici olduğunu söyleyen Çubukçu, ''Bunlar bir ilk. İlk olduğu için de son derece önemli ve anlamlı'' dedi.
24-03-2010 - 5 kez okundu

Ziyarette bulunan iki kız mezunun da hareket memuru olarak göreve başlayacaklarını söyleyen Çubukçu, üniformalarıyla ziyarete gelen makinistlere, ''Çok merak ediyorum, bu alanı nasıl seçtiniz? Sizi kim yönlendirdi, şimdi hayat nasıl geçiyor?'' sorularını yöneltti.

Eskişehir Atatürk Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi Makine Bölümü mezunu 18 yaşındaki Nisa Çotuk, Haydarpaşa Birinci Bölge'de makinist yardımcısı olarak göreve başladığını ve çok memnun olduğunu söyledi. Bölümünü yönlendirmeyle seçtiğini ifade eden Çotuk, ''Makinistlik mesleğini seçerken durumun farkındaydık, bilerek isteyerek seçtik'' dedi.

-''YOLU AÇTIK''-

Yine aynı liseden mezun olan Gülşen Karakaya da okul müdürünün kendisini yönlendirdiğini anlatarak, ''Ben de aslında en başında ne tür sorunlarla karşılaşacağımızı çok da bilmiyordum ama daha sonra stajlarda sevmeye başladım, makinistliğe alıştım. Bayanların bu alanda da kendilerini göstereceklerini düşünüyorum. Biz yolu açtık, inşallah devamı da gelir'' diye konuştu.

Çubukçu'nun, ''Bir konuda ilk olmak heyecan verici bir şey mi '' sorusuna Gülşen Karakaya ''Koskoca bir trene hakim olmak çok güzel bir duygu'' karşılığını verdi.

Bunun üzerine Çubukçu, ''Aslında Cumhuriyet'in ilk yıllarında dünyanın ilk kadın savaş pilotunu yetiştiren bir ülkede halen özellikle bazı alanlarda kız çocuklarımızın, kadınlarımızın görev yapmıyor olması şaşırtıcı. Bazı şeylerin ilk olması çok önemli. Sizler bir şekilde Türkiye'nin ilk kadın makinistleri olarak çalışacaksınız'' dedi.

Çubukçu'nun ''Yolcular sizi gördüğü zaman yadırgıyor mu, hem çok gençsiniz, çocuksunuz aslında, hem de böylesine önemli bir görevi yapıyorsunuz?'' sorusunu Gülşen Karakaya ''Duraklara geldiğimiz zaman ilgi çekiyoruz. Yolcular normalde erkek görmeye alışmışlar, bizi görünce şaşırıyorlar. Yaşımızın küçük olması itibarıyla da çok dikkat çekiyoruz'' diye yanıtladı.

Çubukçu'nun, ''Güven duygusunda, acaba bu kızlar bizi sağ salim götürürler mi, diye endişe oluyor mu'' sorusuna Karakaya, genellikle iyi tepkilerle karşılaştıklarını söyledi.

''Hareket memuru'' adayı Seçil Ölmez de bu alanda ilk kız öğrenci olduğunu belirterek, sınıfındaki erkek öğrencilerin hepsinin göreve başlamasına rağmen mevzuat nedeniyle kendisinin başlayamadığını anlattı. Bu sorunun da Ulaştırma Bakanlığınca çözüldüğünü söyleyen Ölmez, yakında göreve başlamayı umduğunu ifade etti.

Çubukçu da halen bazı yönetmeliklerde bazı mesleklerin sadece erkekler tarafından yapılabileceğine dair düzenlemeler bulunduğunu belirterek, ''Mevzuatı bu anlamda çok ciddi taramak lazım. Dönemimizde anayasa başta olmak üzere kanunlarda, yönetmeliklerde son derece önemli değişiklikler yapıldı, cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik ama halen bazen gözden kaçan şeyler olabiliyor'' diye konuştu.

Nimet Çubukçu'nun, ailelerinin destek olup olmadığını sorması üzerine makinistler önce tedirgin olduklarını ancak şu anda ailelerinin gurur duyduklarını anlattı.

Ailelerin rolünün önemli olduğunu söyleyen Çubukçu, kız çocuklarının önleri açıldığı zaman başarı kazandıklarının görüldüğünü kaydetti.

Çubukçu, daha sonra ''Sizlerle gurur duydum. İlkleri gerçekleştirmişsiniz hem de bu yaşta, tebrik ediyorum. Zamanın ve hareketin sizler için önemli olduğu bir mesleğiniz olduğu için sizlere hediye olarak saat düşündüm'' dedi ve hediyeleri verdi.

''Kadın makinistler'' de ''Makinistin hediyesi bu olur'' diyerek Çubukçu'ya tren maketi hediye etti.

Çubukçu, konuklarını fotoğraf çektirmeye davet ederken de ''Kadın bakan, kadın makinistler ve kadın hareket memurlarıyla bir yolculuğa çıkalım. Bu, Türkiye'nin iyi bir yolda olduğunu gösteriyor'' diye konuştu.
aa

Etiketler:
ilk kadın makinistler çubukçu ziyaret etti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır