NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
11
4-5-6-7
4SIMD.MP3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KABARDEY-BALKAR CAMAGAT LİDERİ 'ÜÇÜNCÜ KEZ' ÖLDÜRÜLDÜ !

Dün Kabardey-Balkar Camagat lideri Anzor Astemirov'un öldürüldüğü ilan edildi. Bu enformasyon ile Kabardey-Balkar Camagat lideri üçüncü kez öldürülmüş oldu. Anzor Astemirov'un öldürüldüğü haberi hem Kuzey Kafkasya askeri grup tarafından, hem de Kabardey-Balkar güvenlik güçleri tarafından teyit edildi. Kabardey - Balkar güvenlik birimlerinin bildirdiğine göre, 24 Mart günü gece saat 22:30 civarında Nalçik'te Tarçokova ve Baysultanova sokaklarının birleştiği yerde Nalçik polisi şüheli hareketlerde bulunan bir şahıstan kimlik göstermesini istedi.
25-03-2010 - kez okundu

Şahsın buna silahla karşılık vermesi üzerine olay yerinde öldürüldüğü; öldürülen şahsın Kabardey-Balkar Camaat lideri Anzor Astemirov olduğunun sonradan anlaşıldığı açıklandı. Daha önce de 28 Mayıs 2009 tarihinde Nalçik'in Meçnikova sokağında özel bir operasyonla Camagat lideri Anzor Astemirov'un öldürüldüğü açıklanmıştı. Anzor Astemirov Kimdir? Adigelerin Kabardey kolundan İslamcı aktivist. 3 Aralık 1976'da Ukrayna'da doğdu. Suudi Arabistan'da Riyad Üniversitesi'nde sürdürdüğü dini tahsilini, okulunu bitirmeye bir buçuk yıl kala pasaportunun iptal edilmesi sebebiyle yarım bıraktı. Ülkesine dönerek burada faaliyetlere girişen Anzor Astemirov, 90'lı yılların ikinci yarısında arkadaşı Musa Mukojev'le birlikte Nalçik'te İslam Merkezi'ni kurarak eğitim faaliyetlerinde bulunmaya başladı. Kabartay Balkar Cumhuriyeti'nde gençlere dini eğitim vermek amacıyla organize olmuş Camagat isimli bu sivil toplum örgütü, üzerindeki Rus devlet baskısının artması sonrasında silaha yöneldi. Astemirov, Aralık 2004'de arkadaşlarıyla dört görevli subayı öldürerek büyük bir cephanelik ele geçirdi. Camagat, 13 Ekim 2005 tarihinde Başkent Nalçik'e, devlet istihbarat ve güvenlik güçleri ofislerini hedef alır biçimde geniş çaplı bir baskın düzenledi. Neredeyse 24 saat süren çatışmalarda Nalçik savaş meydanına dönerken, 130'un üzerinde insan hayatını kaybetti. Daha sonra dağa çıkan Astemirov, Çeçenistan'dandaki direnişçilere katıldı. Kafkasya Emirliği'nin ilanında önemli rol üstlendi. Rus güvenlik yetkilileri 28 Mayıs 2009'da Astemirov'la birlikte üç kişiyi Nalçik'te bir evde sıkıştırarak öldürdüğünü ilan ettiyse de daha sonra olay yerinde sadece iki ceset bulundu ve aralarında Astemirov yoktu. Polis dün yaptığı açıklama ile Astemirov'un 24 mart gecesi saat 22.30 sularında bir kimlik kontrolü uygulamasına takılarak öldürüldüğünü duyurdu. Anzor Astemirov evli ve 1 çocuk babasıdır. (KAFKASEVİ)

Etiketler:
kabardey-balkar camagat lideri kez öldürüldü !

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır