NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
11
4-5-6-7
3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MHP'DE 'ÇERKES ETHEM' KRİZİ!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım'ın, görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkındaki rüşvet iddialarını ortaya atan MHP'li meclis üyesi Mustafa Tuncel'i Çerkes Ethem'e benzetmesi Çerkeslerin tepkisini çekti. Çerkeslerin en büyük çatı örgütü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun (KAFFED) Genel Başkanı Cihan Candemir, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye gönderdiği kınama mektubunda, "Recai Yıldırım'ı bu gereksiz, lüzumsuz, yakışıksız söylemi nedeniyle kınıyor, kendisini size ve parti yönetiminize, gereğini yapmak üzere havale ediyoruz" dedi.
30-03-2010 - kez okundu

Bahçeli'ye gönderdiği mektubuna "Sayın Başkan" diye başlayan Candemir, Aytaç Durak ile ilgili sürecin kamuoyunun malumu olduğunu anımsattı. Bağımsız yargının Durak ile ilgili belgeleri değerlendirdikten sonra en doğru kararı vereceğini ifade eden Candemir, buna karşın süreçte gösterdiği tavırdan ötürü Bahçeli'ye teşekkür etti. Candemir, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dürüst vatandaşları olarak, bu tavrınızın tüm partiler için örnek olmasını dileriz" dedi.

57 DERNEKTEN TEPKİ ALDIK

Yaşanan süreçte MHP Adana Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım'ın kentte yayımlanan "5 Ocak" adlı gazeteye verdiği demeçte Durak hakkındaki rüşvet iddialarını ortaya atan MHP'li belediye meclis üyesi Mustafa Tuncel'i Çerkes Ethem'e benzettiğini anımsatan Candemir, Tuncel'in iddiları için "Bir müfterinin içi boş iddiaları" cümlesini kullandığına değindi. Söz konusu haberin başka gazetelerde de yayımlanması üzerine federasyona bağlı 57 dernek ve binlerce üyeden yoğun tepkiler aldıklarını belirten Candemir, şöyle devam etti:

"Sayın Başkan; bir insan hain de, kahraman da olabilir. Bu tamamen şahsın kendisi ile ilgili bir konudur. Yanlış olan ise, onların isimlerinin önüne konan etnik kökenleridir. Ethem Bey'in önce "Kahraman-ı Milleti Ethem Bey (milletin kahramanı)", "Ümid-i Halas Ethem Bey (halkın ümidi)" sonra "Çerkes Ethem", daha sonra da "Hain Çerkes Ethem" yapılarak hainliğinin (!) tüm Çerkeslere mal edilmeye çalışılması, geçmişte Çerkes halkını fazlasıyla rencide etmiş ve üzmüştür. Esas düşündürücü ve çok daha üzücü olanı ise tarihte kalmış ve tarihçilerin işi olan bu konunun ilgisiz bir yerde, ilgisiz bir şekilde genel başkan yardımcınız Recai Yıldırım tarafından tekrar kullanılmış olmasıdır."

YILDIRIM'I KINIYORUZ

Mektubunda Bahçeli'ye ve Yıldırım'a çeşitli sorular da yönelten Candemir, sorularını şöyle sıraladı:

"Recai Yıldırım'ın bu konudaki görüş ve yaklaşımı, aynı zamanda partinizin de görüş ve yaklaşımı mıdır? Recai Yıldırım Ethem Bey'den başka Çerkes tanımakta mıdır ve bunların isminin önüne de Çerkes ibaresini koymakta mıdır? (Çerkes Rauf Orbay, Çerkes Yaşar Doğu, Çerkes Ömer Seyfettin, Çerkes Avni Lifij, Çerkes Hamit Kaplan gibi yüzlerce isim) Mustafa Tuncel'in etnik bir kökeni yok mu Recai Yıldırım bunu neden kullanmamıştır? Ethem Bey'in Mustafa Tuncel ile benzerliği ve alakası nedir? Ethem Bey müfterimidir? Çerkes toplumunu ilgisiz bir konuyla rencide eden bu ifadelerin, Türkiye'de yaşayan bir etnik gruba yönelik dışlayıcı tavır olarak algılanacağı tabiidir. Hal böyle iken, sürekli bölücülükten şikayet eden MHP olarak, Recai Yıldırım'ın bölücü ve dışlayıcı ifadelerini ne şekilde değerlendirmektesiniz? "Çerkes Ethem" olayının tekrar ısıtılıp gündeme getirilmesinin toplumumuza, partinize ne gibi yararları olacaktır?"

KAFFED Başkanı, mektubunun son bölümünde ise KAFFED olarak Recai Yıldırım'ı "gereksiz, lüzumsuz, yakışıksız" söylemi nedeniyle kınadıklarını belirterek, "Kendisini size ve parti yönetiminize, gereğini yapmak üzere havale ediyoruz" dedi.

Kaynak: http://www9.gazetevatan.com/MHPde_Cerkes_Ethem__krizi/296995/9/Siyaset

Etiketler:
mhp ethem krizi!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır